Houmt Souk je největším a také hlavním městem ostrova Djerba. Žije zde asi 40 tisíc obyvatel. Nachází se tu muzeum s expozicí tradičního oblečení, svatebních šatů, židovských šperků a hrnčířského zboží. Při procházkách ulicemi města si vychutnáte skutečnou orientální atmosféru.

Město má dlouhou obchodní tradici. Houmt Souk v překladu znamená něco jako „okolní trh“. Na to poukazují i staré „karavansaraje“ – hostince stavěné u hlavních silnic. Byly určeny k odpočinku pro cestující. Římané zde založili oblast s názvem Griba, odkud pocházeli dva římští císaři – Trebonianus Gallus a jeho syn Volusianus.

Houmt Souk

Houmt Souk

Co nabízí Houmt Souk

Samotný Houmt Souk je městečko velmi přívětivé. V posledních letech je však značně poznamenané turistickým ruchem. Na dlouhých plážích severovýchodního pobřeží ostrova je postaven jeden hotel za druhým. Jsou jich zde desítky a další stále přibývají. V nich je prakticky celoročně ubytováno ohromné množství turistů. Mnozí z nich z hotelového areálu po celou dobu dovolené nevyjdou, ale přece jen většina z nich si udělá výlet do Houmt Souku za účelem nákupu suvenýrů. A právě na toto jsou zdejší obchodníci dokonale připraveni.

Střed městečka je zaplaven obchůdky, nabízejícími všemožná lákadla s předsunutými hlídkami více či méně dotěrných prodavačů. Mezi nimi se na malých náměstích krčí kavárny. Zde je možné objednat si například čaj s plovoucími piniovými semínky, ale i pozorovat starousedlíky při jejich klábosení nebo hře domino.

Ulice města Houmt Souk s trhy Ulice města Houmt Souk s trhy

© Authentic travel / Shutterstock.com

Ve městě zůstaly zachovány staré sklady s kulatými oblouky. Většina z nich však byla přeměněna na hotely. Pro turisty je zajímavá pirátská pevnost Borj El-Kebir, postavená v letech 1560 – 1570. Dnes rekonstruovaná mohutná stavba byla svědkem soupeření mezi Španěly a tureckými piráty. V tehdejším Středomoří byli neblaze proslulí bratři Barbarossové z ostrova Lesbos, kteří plenili evropská pobřežní města a přepadávali obchodní lodě. Ve svých bojích proti Španělům byli podporování osmanskými sultány. Chaireddin Barbarossa se posléze stal dokonce admirálem tureckého loďstva.

Stedověká pevnost Bordj El Kebir v Houmt Souk Stedověká pevnost Bordj El Kebir v Houmt Souk

© Authentic travel / Shutterstock.com

K historii Djerby se váže ale hlavně jméno tureckého piráta Draguta, žáka a následníka Barbarossů. Ten právě zde zasadil rozhodující ránu španělskému loďstvu a po dvouměsíčním obléhání dobyl i pevnost. Posádku lodi vyvraždil do posledního muže. Z lebek španělských vojáků nechal pro výstrahu navršit mohylu, která před pevností Borj El-Kebir zůstala téměř tři sta let. V roce 1848 ji nechal odstranit turecký bej.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (2 )
  • 70%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Normální tuniské město s pár zajímavostmi, které nejsou nijak extra zajímavé

dne 2015-01-24 22:29:35

Houmt Souk je hlavní město Djerby, kde leží i letiště. Obvykle tady není moc velký důvod jezdit, protože tady toho moc k vidění není. Na druhou stranu když chce člověk vidět na Djerbě i něco z Tuniska, tak tady je ideální možnost. Místní trhy jsou tradičně tuniské, zmatené, chaotické a přitom děsně zajímavé. Škoda jen odpadků, které to tady trošku hyzdí (ale s tím se potýkala celá Djerba, když jsme tady byli).

Jinak ve městě toho není moc zajímavého, je tady malá krokodýlí farma (docela fajn, jděte sem odpoledne, až nebude tak silné slunce), muzeum (prima etnologické muzeum, kam si zajděte, pokud budete mít chuť) a třeba i pevnost Ghazi Mustafa, která je ale dost o ničem (hezký výhled jinak nic) a vstupné sem bylo 7 dinárů, což je dost.

Suma sumárum, Houmt Souk není žádný zázrak, který byste museli vidět, ale když budete na Djerbě a budete chtít vidět aspoň trošku něco z běžného tuniského života, máte tady ideální příležitost do něj aspoň nakouknout.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Skvělý trh!!!

dne 2014-11-09 04:24:31

V Houmt Souku mají dobrý trh. Je bezva se tady jen procházet a poslouchat dohadování místních o ceně a nebo jen koukat, co vše se tady prodává. Pozor na to, že většina věcí jsou fejky. Ale je tady extrémně levně, ceny jsou mnohem lepší než třeba v souku v Tunisu. Skvělá je hlavně nabídka keramiky za opravdu vynikající cenu. Určitě se ale před nákupem dobře porozhlédněte a tvrdě smlouvejte!!!Dovolená Houmt Souk

Láká vás Houmt Souk? Hledáte-li zájezdy do destinace Houmt Souk, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Houmt Souk, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.