Zdravotní péče
Česká republika nemá s Thajskem uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování péče občanům ČR. Veškerá zdravotnická péče je tedy zpoplatněna a úhrady nejsou zrovna nejnižší. Proto si určitě před cestou do Thajska uzavřete cestovní pojištění léčebných výloh v zahraničí.
Zdravotní péče je v Thajsku na velmi dobré úrovni, lékaři mnohdy vystudovali univerzity v Evropě či USA. Dobrá zdravotnická zařízení, kde se běžně domluvíte anglicky, jsou zejména v Bangkoku nebo v Chiang Mai, Phuketu a Khon Kaenu, v odlehlých oblastech je zdravotní péče dostupná o něco hůře. Pokud se vydáte do soukromého zdravotnického zařízení, může se stát, že Vás odmítnout ošetřit, pokud nebudete mít k dispozici dostatek finančních prostředků.
Dobře dostupné jsou ve větších městech i léky, na lékárnu narazíte prakticky na každém rohu. Léky jsou však někdy prodávány pod jinými názvy než v Evropě. V menší lékárně se můžete setkat i s tím, že Vám lékárník předepsanou dávku nevydá v originálním balení, ale odsype Vám ji do igelitového sáčku.
Očkování
Pokud do Thajska nepřijíždíte z oblastí s výskytem infekčních nemocí, jako je např. žlutá zimnice (v tomto případě je vyžadováno očkování u osob starších než 1 rok, které je nutno podstoupit minimálně 10 dní před cestou) apod., není vyžadováno žádné očkování.
Před cestou si však ve vlastním zájmu překontrolujte platnost očkování proti dětské obrně, záškrtu, spalničkám a tetanu.
Doporučena jsou také očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu. V případě, že máte v plánu dlouhodobější pobyt na thajském venkově nebo odlehlých oblastech země, jsou doporučena také očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě.
Riziko onemocnění malárií je v Thajsku velmi nízké a hrozí pouze v pohraničí s Laosem, Barmou a Kambodžou. Doporučujeme si s sebou antimalarika aspoň přibalit, pokud do těchto oblastí máte v plánu cestovat. Osobně jsem se pohyboval na ostrovech u Kambodži a s malárií jsem se nesetkal ani u jiných cestovatelů, nicméně moskytiéru jsem využíval vždy.
Malé riziko onemocnění je také u nemocí jako jsou horečka dengue, chikungunya, filarióza, tuberkulóza, leptospiróza, lymská borelióza, schistosomóza.
Hygiena
Voda z kohoutku je v Thajsku chemicky upravená a například při čištění zubů se nemusíte ničeho obávat. Vodu na pití však přece jen, pro jistotu, kupujte balenou, je velmi levná (malá lahev stojí 6-15 THB) a všude k dostání (často navíc příjemně chlazená). Při delších cestách mimo civilizaci doporučuji přibalit přípravky na čištění vody.
Pokud se budete chtít vyhnout problémům, jezte dobře tepelně opracované potraviny, ovoce i zeleninu si před konzumací dobře umyjte. Z vlastní zkušenosti ale musím říct, že ač jsem se stravoval pouze v pouličních stáncích a u (z pohledu rozmazleného středoevropana) na pohled pochybných prodejců, problémy jsem neměl žádné. Možná tomu ale pomohla probiotika, která jsem před cestou i sem tam během pobytu raději užíval.
Obecně je hygiena v Thajsku na velmi dobré úrovni a nemusíte se tedy bát si dát i jídlo ze stánkového prodeje.
Nebezpeční živočichové
Mezi živočichy, na které by jste si v Thajsku měli dávat pozor, patří zejména medúzy, které se u pobřeží vyskytují převážně po bouřce. V případě žahnutí přiložte na podrážděnou pokožku led, v závažnějších případech vyhledejte pomoc lékaře.
Mezi další nebezpečné živočichy patří i hadi, na jejichž kousnutí v Thajsku umírá ročně kolem 20 osob. Aby jste předešli případnému riziku, choďte v obuvi, která Vám dostatečně chrání nohy a nikdy nevstupujte do míst, kde nevidíte. Pokud Vás had uštkne, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.
Totéž platí i o conusích (plž s kuželovitou lasturou), jejichž jed může být v některých případech smrtelný.