Zdravotní péče

Česká republika nemá s Thajskem uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování péče občanům ČR. Veškerá zdravotnická péče je tedy zpoplatněna a úhrady nejsou zrovna nejnižší. Proto si určitě před cestou do Thajska uzavřete cestovní pojištění léčebných výloh v zahraničí.

Zdravotní péče je v Thajsku na velmi dobré úrovni, lékaři mnohdy vystudovali univerzity v Evropě či USA. Dobrá zdravotnická zařízení, kde se běžně domluvíte anglicky, jsou zejména v Bangkoku nebo v Chiang Mai, PhuketuKhon Kaenu, v odlehlých oblastech je zdravotní péče dostupná o něco hůře. Pokud se vydáte do soukromého zdravotnického zařízení, může se stát, že Vás odmítnout ošetřit, pokud nebudete mít k dispozici dostatek finančních prostředků.

Nemocnice v Thajsku

Nemocnice v Thajsku

Dobře dostupné jsou ve větších městech i léky, na lékárnu narazíte prakticky na každém rohu. Léky jsou však někdy prodávány pod jinými názvy než v Evropě. V menší lékárně se můžete setkat i s tím, že Vám lékárník předepsanou dávku nevydá v originálním balení, ale odsype Vám ji do igelitového sáčku.

Očkování

Pokud do Thajska nepřijíždíte z oblastí s výskytem infekčních nemocí, jako je např. žlutá zimnice (v tomto případě je vyžadováno očkování u osob starších než 1 rok, které je nutno podstoupit minimálně 10 dní před cestou) apod., není vyžadováno žádné očkování.

Před cestou si však ve vlastním zájmu překontrolujte platnost očkování proti dětské obrně, záškrtu, spalničkám a tetanu.

Doporučena jsou také očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu. V případě, že máte v plánu dlouhodobější pobyt na thajském venkově nebo odlehlých oblastech země, jsou doporučena také očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě.

Riziko onemocnění malárií je v Thajsku velmi nízké a hrozí pouze v pohraničí s Laosem, Barmou a Kambodžou. Doporučujeme si s sebou antimalarika aspoň přibalit, pokud do těchto oblastí máte v plánu cestovat. Osobně jsem se pohyboval na ostrovech u Kambodži a s malárií jsem se nesetkal ani u jiných cestovatelů, nicméně moskytiéru jsem využíval vždy.

Malé riziko onemocnění je také u nemocí jako jsou horečka dengue, chikungunya, filarióza, tuberkulóza, leptospiróza, lymská borelióza, schistosomóza.

Hygiena

Voda z kohoutku je v Thajsku chemicky upravená a například při čištění zubů se nemusíte ničeho obávat. Vodu na pití však přece jen, pro jistotu, kupujte balenou, je velmi levná (malá lahev stojí 6-15 THB) a všude k dostání (často navíc příjemně chlazená). Při delších cestách mimo civilizaci doporučuji přibalit přípravky na čištění vody.

Pouliční prodejci ovoce

Pouliční prodejci ovoce

Pokud se budete chtít vyhnout problémům, jezte dobře tepelně opracované potraviny, ovoce i zeleninu si před konzumací dobře umyjte. Z vlastní zkušenosti ale musím říct, že ač jsem se stravoval pouze v pouličních stáncích a u (z pohledu rozmazleného středoevropana) na pohled pochybných prodejců, problémy jsem neměl žádné. Možná tomu ale pomohla probiotika, která jsem před cestou i sem tam během pobytu raději užíval.

Obecně je hygiena v Thajsku na velmi dobré úrovni a nemusíte se tedy bát si dát i jídlo ze stánkového prodeje.

Nebezpeční živočichové

Mezi živočichy, na které by jste si v Thajsku měli dávat pozor, patří zejména medúzy, které se u pobřeží vyskytují převážně po bouřce. V případě žahnutí přiložte na podrážděnou pokožku led, v závažnějších případech vyhledejte pomoc lékaře.

Mezi další nebezpečné živočichy patří i hadi, na jejichž kousnutí v Thajsku umírá ročně kolem 20 osob. Aby jste předešli případnému riziku, choďte v obuvi, která Vám dostatečně chrání nohy a nikdy nevstupujte do míst, kde nevidíte. Pokud Vás had uštkne, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Totéž platí i o conusích (plž s kuželovitou lasturou), jejichž jed může být v některých případech smrtelný.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Thajsku

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Thajska je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Thajska.