Přibližně 94% obyvatel Thajska vyznává buddhismus, tzv. théravádu, nejstarší školu buddhismu. Malé procento obyvatel vyznává jiná naboženství, jako jsou islám, křesťanství, na jihu země pak také hinduismus.

Buddhismus je nejen náboženství, ale také životní styl, založený na učení indického myslitele Buddhy, který nabádá k plnění svých životních úkolů, k soucitu s ostatními živými bytostmi, odmítá používání násilí a nabádá k přemáhání vlastního utrpení. Díky tomu pravděpodobně buddhismus patří mezi nejtolerantnější náboženství a je schopný soužití s kterýmkoliv jiným náboženstvím.

Mnichové přijímají dary

Mnichové přijímají dary

Buddhisté věří v koloběh života, reinkarnaci a také v to, že dění v současném životě je následkem života předchozího. Nedílnou součástí buddhismu jsou dobré skutky. Osvícení je pak jediný stav, jímž je zakončen proces znovuzrozování.

Buddhisté chodí každý den do chrámu nebo se klaní soše Buddhy doma. Buddhistické obřady se konají ve watu, což je kombinace kláštera a chrámu, kterých se na území Thajska nachází kolem 40 000!

Buddhističtí mniši

Buddhističtí mniši

Do chrámů se vstupuje bez obuvi, nikdy nevstupujte v tričku nebo šortkách, případně jiném nevhodném oděvu. Pamatujte také na to, že buddhistickým mnichům je zapovězeno se dotýkat ženy a ani ženy se nesmí dotýkat mnicha. Mnich také nesmí nic přijímat z rukou ženy. Pokud chce žena mnicha obdarovat, musí dar nejdříve předat jinému muži, který jej mnichovi odevzdá nebo jej musí položit na kus šatu nebo kapesníčku. Mnichové se každé ráno vydávají na tradiční procházku „pindabad“ po městě či vesnici a lidé mají možnost udělat dobrý skutek a obdarovat je, nejčastěji jídlem, protože mnichové mají zapovězeno jíst jiné jídlo, než které dostali darem. Povšimněte si, že mniši za darované jídlo neděkují – považuje se to ze strany obyvatel Thajska za samozřejmost a lidé se na to dívají tak, že neobdarovávají oni mnichy, ale mniši je, že od nich jídlo přijímají jako dar a umožňují jim vykonat dobrý skutek.

Tradičním zvykem buddhistů je jak přinášení darů, tak také lepení zlatých plátků na sochy Buddhy.

Thajské chrámy

Thajské chrámy

Vždy mějte na paměti, že je nepřípustné vstupovat (například při fotografování nebo natáčení) na vyobrazení Buddhy nebo dělat cokoliv, co by ukazovalo na nedostatek respektu. Je také velice nevhodné fotografovat se s podobiznou Buddhy.

Pokud navštívíte některý chrám a budete si zde chtít sednout, dávejte si pozor na to, aby Vaše chodidla nesměřovala k soše Buddhy, je to více než neslušné. Chodidly si však nesedejte ani k jiným lidem. Doporučuje se sednout si do tzv. polohy „mořská panna“.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Thajsku

Chcete-li koupit dovolenou do Thajska, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Thajska a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Thajsku je bezva!