Oficiální názevSjednocená tanzanská republikaUnited Republic of TanzaniaJamhuri ya Mwungano wa Tanzania
PolohaVýchodní Afrika
Rozloha945 037 km2
Nejvyšší pohoří/horaKilimandžáro (5895 m), Meru (4567 m)
Důležitá vodstvaRufiji, Viktoriino jezero, jezero Tanganika, Malawi
Hlavní městoDodoma (oficálně), Dar es Salaam (fakticky)
Státní zřízeníPrezidentská republika
Správní členění26 oblastí; (z toho pět na ostrovech Zanzibar a Pemba,které mají značnou autonomii)
Obyvatelstvo36 milionů
Hustota obyvatel km238 obyvatel
Důležité etnické skupinyObyvatelstvo tvoří více než 100 černošských kmenů -mezi hlavní patří Sukumové, Haya, Nyakyusa,Nyamwezi a Chagga. Většina obyvatelstva pochází z

etnické skupiny Bantu. Ekonomicky významné jsou

menšiny, které však tvoří pouze 1 % obyvatelstva –

Indové, Pákistánci, Arabové a Evropané.

JazykySvahilština, angličtina
Náboženstvíkřesťané (45 %), islám (45 %), animismus
Vzdělání45% (procento analfabetů)
Měna1 tanzanský šilink = 100 centůpoužívání jiných měn není běžné
Elektrický proud230-240 V, zásuvky anglického typu, nutný adaptér
Časový posun+ 2 hodiny

Tanzánie se svým malebným pobřežím Indického oceánunáhorními plošinami a velkými jezery je nádhernou zemí. Hora Kilimandžáro (5 895 m) je nejvyšší v Africe, jezero Tanganika je zase nejhlubším a nejdelším sladkovodním jezerem kontinentu. Viktoriino jezero na hranicích s Keňou a Ugandou je třetím největším jezerem na světě a kaldera sopky Ngorongoro je druhá největší na světě. Jedna z nejdelších řek světa Nil pramení právě ve Viktoriině jezeře. Národní park Serengeti je stejně jako kráter Ngorongoro součástí světového přírodního a kulturního bohatství pod mezinárodní ochranou.

Tanzanie vykazuje v posledních pěti letech stabilní hospodářský růst. Vláda usiluje o podporu soukromého sektoru a zahraničních investic. Jsou přijímána opatření na snížení schodku veřejných financí, stanovení reálného kurzu domácí měny.

Mapa Tanzánie

Mapa Tanzánie

Zemědělství, jako základní odvětví hospodářství, je zcela závislé na klimatických podmínkách. Vysokou dynamiku v posledních letech vykazují turistický ruch, těžební průmysl a doprava. Průmyslová výroba je nejméně rozvinutá, zejména vzhledem k nepravidelným dodávkám vody a elektrické energie. K významným oborům patří pivovarnictví, cukrovarnictví, tabákový průmysl, textilní průmysl a výroba cementu a barev.

Jedním z perspektivních odvětví průmyslu je těžební průmysl. V zemi jsou naleziště zlata, diamantů, polodrahokamů, slídy, uhlí, soli, fosfátů, cínu, sádrovce a vápence. Vláda se různými způsoby snaží do sektoru přilákat zahraniční investory.

Zemědělství zaměstnává čtyři pětiny práceschopného obyvatelstva. Hlavními exportními komoditami jsou káva, čaj, sisal, bavlna, tabák a oříšky kešu. Dále se pěstují kukuřice, rýže, obilí a cukrová třtina. Sektor je silně závislý na klimatických podmínkách (v posledních letech negativní vliv úkazu El Niňo a sucha).

Důležitý je chov dobytka: velikost stád se odhaduje na 13 milionů hovězího dobytka, 10 milionů koz a 4 miliony ovcí. Země má rovněž rybozpracující průmysl.

Hlavní město

Dodoma je město, jež leží asi 400 km od Dar es Salaamu, se kterým se od r. 1975 dělí o statut hlavního města, což je odůvodněno zejména polohou Dodomy blízko středu státu.

El. proud

V Tanzánii s elektřinou problém není. Napětí v síti je 220 – 240 V, zásuvky jsou dvojího typu a doporučuje se vzít s sebou redukci zásuvek (adaptér). Nové zásuvky jsou podobné těm anglickým (čtvercové trojkolíkové vidlice), ve starších domech se lze setkat i se zásuvkami na velké kulaté trojkolíkové vidlice a na malé dvojkolíkové vidlice. Doporučujeme přibalit také adaptér na ochranu proti přepětí, protože se v Tanzanii sem tam objeví v síti nárazový proud.

Internetové připojení

Na internetové kavárny narazíte v každém větším městě a např. v Der es Sallamu je najdete téměř na každém rohu. Internetové připojení už začíná být rozšířené také v hotelích, ale v int. kavárnách Vás vyjde levněji. Lze si v nich také zálohovat fotky z digitálního fotoaparátu na CD či DVD.

Telefon

Mezinárodní hovory lze uskutečnit ve větších městech z telefonních kanceláří. Z pevné linky můžete volat z pošty, telefonních budek či soukromých telefonních kanceláři, které jsou téměř v každé ulici. V Tanzánii se začíná rozrůstat i síť mobilních telefonů a naleznete zde již mnoho místních operátorů. SIM karty místních operátorů lze koupit za pár dolarů, ale fungují zde taky naši operátoři (T-Mobile, Vodafone či O2), avšak s horší kvalitou signálu a často bývá problém s posílám SMS.

Důležitá tel. čísla a kontakty:

V Tanzanii není český zastupitelský úřad. Teritoriální příslušné velvyslanectví České Republiky je v keňském Nairobi.

 

Jumuia Place, Lenana Road

P. O. Box 48785-00100

Nairobi, Kenya

Tel.:(+254 20) 273 1010, -11, -12

Fax:(+254 20) 273 1013

E-mail: [email protected]

 

Důležitá telefonní čísla:

Policie, hasiči, záchranná služba – 112

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Tanzánii

Chtěli byste vyrazit na zájezd do Tanzánie? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Tanzánie nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Tanzánii je skvělá volba!