Nábožensky založení lidé se v Tanzánii řadí do 3 skupin:
- 35% obyvatel uznává domorodé a jiné náboženství
- 35% obyvatel uznává islámské náboženství
- 30% obyvatel se hlásí ke křesťanství
Domorodá náboženství
Jedná se převážně o vzdálenější vesnice, kde se toto náboženství uznává ještě z dob minulých a zahrnuje tradiční obřady. Každý kmen má ale také svého šamana, kterého unávají i lidé jiného náboženského vyznání. Věří v jeho velkou moc a rádi si přijdou pro radu, jak na zlé duchy či pro nějaký lék.
K domorodému náboženství se přičítají také osoby, které vyznávají hinduismus či buddhismus.
Islámské náboženství
Nejvíce muslimů se nachází na pobřeží. Okolo 8. století, zde toto náboženství přivezli arabští obchodníci a docela se ujalo. Jediný rozdíl oproti jiným zemím, kde je Islám uznáván, je ve stylu oblékaní. Někteří muži či ženy sice nosí tradiční hábity, ale ve většině případech je to tak, že ženy mají pouze šátek a obličej zcela odhalený a muži mají na sobě civilní oblečení, takže mnohdy ani nepoznáte, že se jedná o muslima.
Křesťanské náboženství
Křesťané v Tanzánii jsou úplně stejní jako všude jinde ve světě. Chodí do kostela na nedělní či jiné mše, modlí se a zpívají křesťanské písně. Věří v Boha, ale jakmile se jich zeptáte zda byl Ježíš bílý či černý, často tápou a odpověď neznají.
Muslimové a křesťané se navzájem respektují a často se zde také stává, že manželství jsou smíšená a každý z manželů vyznává vlastní náboženství. Také byl zaznamenán i případ, kdy muslim měl jednu manželku muslimku a druhou křesťanku.
Svátky v Tanzánie a Zanzibaru:
1.leden – Nový rok
12. leden – Den revoluce Zanzibaru
duben/březen (pohyblivé svátky) – velký pátek a Velikonoce
26.dubna – Den unie
1.květen – Svátek práce
7.červenec – Den rolníků
8. srpen – Den farmářů
9. prosinec – Den nezávislosti
25. prosinec – 1.svátek vánoční
26 prosinec – 2. svátek vánoční
Muslimové ještě slaví svátek Idd-Fitr (pohyblivý svátek), který se slaví 31. den od začátku ramadánu.