Oficiálním jazykem na Srí Lance je sinhálština (sinhala), kterou hovoří kolem 74% obyvatel. Sinhálština má na Srí Lance dva dialekty – západní a jižní. Sinhálské písmo se píše zleva doprava a jeho základem je písmo bráhmí.

Druhým národním jazykem je tamilština, tou hovoří 18% obyvatel. Co jsme měli možnost vysledovat, pro většinu turistů byl problém naučit se i jen základní slovíčka v sinhálštině, přesto vám to doporučuji, pomáhá to získat větší vztah s místními, lepší ceny či služby a budou vás prostě brát jinak.

Sinhálská abeceda

Sinhálská abeceda

V turistických střediscích se domluvíte bez problémů anglicky. Je pravdou, že spousta srílančanů anglicky umí jen pár slovíček, ale vesměs se s nimi lze domluvit, maximálně se začnou přiblble usmívat a prchat na znamení toho,že anglicky opravdu neumí.

Asi největší záhadou a věcí, která vám může opravdu hodně zamotat hlavu, je zvláštní potřesení hlavou, které srílančané mají totožné s tím, se kterým se můžete setkat v Indii. A význam je i zde stejný – může to totiž znamenat v podstatě cokoli 🙂 Ano, ne, možná, platí, nelíbí se mi to, nevím, děkuji, prosím… Při některých rozhovorech s místními jsem měl opravdu co dělat, abych z kontextu hovoru pochopil, jaký je vlastně jejich názor 🙂 Ostatně, podívejte se na video níže a uvidíte sami, zda budete jejich pohyb hlavy schopni rozšifrovat. Mně se to ani po několika cestách do Indie a na Srí Lanku nepodařilo, ale snad vám video níže aspoň trošku pomůže se zorientovat… Jazyk na Srí Lance prostě není jen o řeči, ale hodně právě i o gestech, postojích těla atp.

Základní slovíčka a fráze v sinhálštině:

Ahoj……………………….hello

Jak se máš……………….kohomadha

Na shledanou……………aayu-bowan (čti ájubouvan)

Děkuji…………………….stuth-tee

Prosím……………………karuna kara

Ano……………………….owu (ou)

Ne…………………………naeh (ná)

Pardon/lituji………………kana gaatui

Promiňte………………….sama venna

Dobře (OK)……………… hari honday

Obchod……………………market eka

Voda……………………….vatura

Kolik to stojí?……………. keeyada? (čti kíjadha)

Mluvíte anglicky?…………Oyaa in-ghirisih kata karenawa da?

Základní slovíčka a fráze v tamilšťině

Ahoj……………………….vanakkam

Na shledanou……………poytu varukirehn

Děkuji…………………….naadri

Prosím……………………dayavu saydu

Ano……………………….aamaa

Ne…………………………illa

Pardon/lituji………………mannikawum

Promiňte………………….mannikawum

Kolik to stojí?……………..Ahdu evvalah-vur?

Mluvíte anglicky?…………Nin-gal aangilam paysu-virhalaa?

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Srí Lance

Dovolená na Srí Lance? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy na Srí Lanku vám jistě učarují!