Základní informace o Srí Lance

Oficiální název: Demokratická socialistická republika Srí Lanka (v sinhálštině ශ්‍රී ලංකාව)

Neoficiální názvy: Taprobane, Serendib, Cejlon

Hlavní město: Šrí Džajavardanapura Kotte (administrativně), Colombo (komerčně)

Rozloha: 65 610 km2 (119. největší stát světa)

Nejvyšší bod: Pidurutalagala (2 524 m n. m.)

Počet obyvatel: 20 859 949 (v r. 2010)

Hustota zalidnění: 319 obyvatel/km2 (35. na světě)

Jazyk: sinhálština (úřední) a tamilština (národní)

Náboženství: 70% buddhisté, 15% hinduisté, 8% křesťané, 7% muslimové

Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem

Hlava státu: prezident

Měna: srílanská rupie (mezinárodní kód měny je LKR, při uvádění cen se používá Rs, Rp nebo SLRs, SLRp)

Administrativní členění: 9 provincií s 24 okresy

Časové pásmo: GTM + 5:30

Mezinárodní identifikace: telefonní předvolba +94, národní TLD (doménová koncovka) .lk

Jízda: vlevo

Geografie Srí Lanky

Srí Lanka je ostrovní stát v Indickém oceánu, který leží přibližně 30 km jižně od Indie. Rozprostírá se na stejnojmenném ostrově, který hrál významnou roli v koloniálním období. Srí Lanka je známá také pod dalšími názvy, především Lanka (tak jí říkají místní), Serendib (tak ji nazývali arabští obchodníci), Taprobane (tak jí pro změnu říkali dávní Řekové) a asi nejznámějším pojmenováním, jež je zažité dodnes, je Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název. Název Cejlon pochází z Brity zkomoleného slova Ceilão, které pochází z Portugalštiny (tento název ostrovu dali Portugalci při svém připlutí v roce 1505).

Od Indie Srí Lanku odděluje pouze úžina Palk, kterou se táhne řetěz korálových útesů, známý pod názvem Adamův most. Po něm se kdysi dávno dalo přejít suchou nohou a právě tak se na Srí Lanku údajně dostala řada zvířat, která zde dnes můžete obdivovat.

Mapa Srí Lanky s administrativním členěním země

Mapa Srí Lanky s administrativním členěním země

Srí Lanka svou rozlohou 65 610 km2, zaujímá 119. místo v žebříčku největších států světa. Od severu k jihu měří cca 433 km, v nejširším bodě má pouhých 244 km. Celý ostrov se dělí do 9 provincií (Central Province, Eastern Province, Northern Province, North-Central Province, North-Western Province, Sabaragamuwa Province, Southern Province, Uva Province a Western Province).

Administrativně je hlavním městem Srí Lanky Šrí Džajavardanapura Kotte. Největším městem a zároveň uznávaným coby hlavní město je však Colombo, kde také sídlí většina státních institucí.

Srí Lanka je země, která se může pochlubit nádhernými plážemi, zelenými nížinami, deštnými pralesy, monzunovými lesy, ale také pohořím v centrální části ostrova, jehož nejvyšším vrcholem a také nejvyšším bodem Srí Lanky je Mt. Pidurutalagala (2 524 m n. m., říká se jí zjednodušeně Mt. Pedro), která se tyčí nad hlavní čajovou oblastí Nuwara Eliya.

Nejdelší řekou Srí Lanky je řeka Mahaweli Ganga, která pramení v úpatí Adam´s Peak a v Trincomalle se vlévá do Indického oceánu.

Elektrické napětí

Na Srí Lance je napětí 230-240V/50Hz. Zásuvky zde naleznete nejrůznějších typů. Pro použití přístrojů přivezených z ČR, budete potřebovat adaptér. Doporučuje se adaptér britského typu na tři hranaté kolíky a tři kulaté kolíky se silnějším nahoře. Adaptér půjčuje téměř každá recepce nebo jej můžete zakoupit v každém obchodě s elektronikou, cena se pohybuje kolem 150 srílanských rupií.

Mám pro vás ale jeden tip – nabíječky na telefon budete na Srí Lance schopni používat i bez adaptéru, stačí vám k tomu propiska 🙂 Tou musíte zatlačit na pojistku ve střední horní dírce, čímž se uvolní dírky zásuvky (které jsou jinak uzavřené a proto se nedají použít) a vy tak do zásuvky vaši nabíječku (či jiný kabel s dvoukolíkem na konci) jednoduše strčíte.

Internet

Ve většině hotelů je možné připojení k internetu, poplatek za připojení se pohybuje přibližně okolo 250 srílanských rupií/30 min. Některé moderní hotelové komplexy mají přípojku k vysokorychlostnímu internetu již přímo na pokojích. Na internet se můžete připojit také v internetových kavárnách, zde se cena pohybuje od 100 rupií/60 min.

Telefony, telefonování

Na Srí Lance fungují všichni čeští mobilní operátoři a je zde poměrně dobré pokrytí signálem. Avšak Srí Lanka patří k nejdražším tarifním pásmům, proto je dobré si předem u operátora ceny zjistit.

Mezinárodní hovory lze uskutečnit také ze stánků na ulici (Direct Dialling Centres) nebo také z hotelu. Některé hotely si však za hovor úctují až trojnásobek běžné sazby.

Proto je nejjednodušší a nejlevnější použít místní předplacené SIM karty, které můžete zakoupit prakticky kdekoli. Je zde spousta společností, přes které můžete volat, nám se osvědčila společnost Dialog, přes kterou můžete po Srí Lance volat za Rs 3/min. (tedy cirka padesátník za minutu) a volat do ČR budete moci za cirka 6 Kč/min., což už je citelná úspora oproti běžným roamingovým cenám českých operátorů (běžně 80 Kč/min.). SIM kartu si zakoupíte jednoduše a můžete si ji rovnou nechat nabít na požadovanou částku. Další nabíjení vám provedou opět v celé řadě obchodů s logem vámi zvolené společnosti. Stačí jim obvykle říct telefonní číslo SIM karty, kterou chcete dobít a částku, o kterou chcete kredit navýšit. Nabití kreditu je okamžité.

Přes předplacené SIM karty lokálních operátorů je také často velice levné připojení na internetu, není-li dokonce zcela zdarma.

Předvolba na Srí Lanku je 0094, ze Srí Lanky do ČR použijte českou předvolbu 0042.

Pošta, poslání dopisu či pohledu

Většina pošt má pracovní dobu od pondělí do pátku 10-17 h. Některé pošty jsou otevřeny i v sobotu a hlavní pošta v Colombu je otevřena non-stop. Pohlednice je možno zakoupit v každém turistickém centru, spolu se známkami.

Poštovní známka do Evropy, na dopis o váze do 10 gramů, vyjde na 20 rupií.

Fotografování a filmování na Srí Lance

Na Srí Lance platí zákaz fotografovat letiště, přístavy, vládní budovy a samozřejmě také vojenská zařízení. Místa, která není povoleno fotografovat nebo natáčet bývají označeny piktogramy.

Fotografování a natáčení je zakázáno také v mnoha chrámech, v některých je to povoleno pouze za poplatek. Není dovoleno pózovat před sochou Buddhy (zády k Buddhovi) a pokud tento zákaz porušíte, riskujete velké nepříjemnosti, je to totiž velká urážka Buddhy.

Pokud se rozhodnete fotit nebo natáčet místní obyvatele nebo děti, vždy je předem požádejte o svolení, jestliže odmítnout, respektujte to. Obvykle svolí, budou ale chtít nějaké peníze. Dětem doporučuji dávat spíše propisky a nebo nějakou sladkost, nemá smysl je učit tomu, že za focení dostanou peníze. Dospělým stačí dát pár desítek rupií, obvykle jsme jim udělali radost bankovkou Rs 50, což je cirka 9 Kč.

Důležité kontakty na Srí Lance

Tísňová volání

Integrovaný záchranný systém: 118, 119

Policie: 01-433 333

Ambulance: 01-422 222

Hasiči: 01-422 222

Zastupitelský úřad Srí Lanky v ČR

Konzulát Srílanské demokratické socialistické republiky v České republice
Malostranské nám. 2,
118 00 Praha 1

Tel: 607 920 311
E-mail: [email protected]

Zastupitelský úřad Srí Lanky ve Vídni (Rakousko)

The Embassy and Permanent Mission of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
Rainergasse 1/2/5
A-1040, Wien, Österreich

Tel: +43-1-503 79 88
Fax: +43-1-503 79 93
E-mail: [email protected]; [email protected]
Úřední hodiny: pondělí – pátek 9.00 – 17.00 h.

Zastupitelský úřad České republiky na Srí Lance – honorární konzulát ČR

Honorary Consulate of the Czech Republic
Delmon Holdings Building, Level 02,
No. 15, Mile Post Avenue
Colombo 03, Sri Lanka
Tel.: +94115055219, +94112685093
Fax: +94112685027
E-mail: [email protected]
Úřední hodiny: pondělí – čtvrtek 10.00 – 16.30 h.

Velvyslanectví ČR v Dillí (Indie)

Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi, India

Tel.: +91-11-26110205, 26110318
Konzulární mobilní telefon pro případy nouze: +91-9910999460
Fax: +91-11-26 88 62 21
E-mail.: [email protected]
Úřední hodiny: pondělí – čtvrtek 9.00 – 11.00 h., úterý 9.00 – 11.00 a 13.30 – 15.00 h.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Srí Lance

Ještě jste nebyli na dovolené na Srí Lance a nebo se na Srí Lanku chcete vrátit? Neváhejte a projděte si aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Srí Lanka nabízí. Nebudete litovat!