Obyvatelé Srí Lanky jsou velmi nábožensky zaměření. Největší zastoupení zde má buddhismus, který vyznává přes 69% obyvatel, zejména Sinhálců. 16% obyvatel jsou hinduisté, mezi nimi jsou převážně Tamilové. Přibližně 7% tvoří islamisté a rovněž ke křesťanství se hlásí kolem 7% obyvatelstva.

Obyvatelé Srí Lanky mají odlišnou kulturu, náboženství i zvyky a je potřeba, aby jste je při návštěvě země respektovali. Například při prohlídce chrámů po vás budou požadovat, aby jste měli zahalená ramena a kolena, před vstupem do chrámu je nutné vyzout obuv a uložit ji na místo, k tomu určené. Zpravidla není problém, pokud má muž kraťasy a kolena jsou lehce vidět, ale zcela korektní to není. U mužů to však tolerují, ovšem pozor – u žen nikoli, u těch je nutné, aby měly ramena i kolena zahalené. Na rozdíl od např. Bali zde však nepočítejte s tím, že budete mít možnost si nějakou pokrývku (např. sarong) zapůjčit, proto si s sebou vezměte nějaký šátek a nebo aspoň ručník, kterým budete schopni si kolena a ramena zakrýt.

Chrám hinduistického boha Šivy v Trincomalee

Chrám hinduistického boha Šivy v Trincomalee

Všichni obyvatelé Srí Lanky jsou věřící a je pro ně téměř nepochopitelné, pokud jim někdo řekne, že žádnou víru nevyznává. Berou to tak, že jakoby nikam nepatříte, ničeho si nevážíte atp. Možná bych doporučil raději říct, že v něco věříte, než se vystavovat nepochopení 🙂 Ale to platí pro všechny zahraniční země, je nutné si uvědomit, že my Češi jsme v tomto ohledu na zeměkouli velice specifickým národem, protože v podstatě nikde jinde na světě tolik ateistů nenajdete.

Zajímavostí víry na Srí Lance jsou projevy víry ve chvílích, kdy byste to vůbec nečekali. Především to zažijete při cestách v autobusech s místními a nebo v tuktucích. Není totiž nic neobvyklého, kdy při jízdě kolem některého z chrámů se polovina cestujících rychle pomodlí. Zajímavější je, když autobus na chvíli zastaví u některého z mnoha oltářů podél cesty a řidič či jeho asistent (průvodčí) najednou rychle vyskočí, u oltáře provedou krátký obřad (obětují obětiny, pomodlí se) a zase naskočí a jede se dál. Lehce nervydrásající je pak situace, kdy jedete v tuk tuku a v šílené dopravě, kdy na dvouproudé cestě vedle sebe jedou plnou rychlostí 4 vozidla, řidič z nenadání pustí řídítka a začne se usilovně během jízdy modlit. Ano, projíždíte totiž okolo chrámu a zpravidla se v takovou chvíli nemodlí jen řidič, ale i cestující, třebaže jsou to zapřísáhlí ateisté… 🙂

Dípaválí Náboženství se na Srí Lance bere velmi vážně

© StanislavBeloglazov / Shutterstock.com

To, co mne na Srí Lance v otázce víry lehce zklamalo, je postoj některých buddhistických mnichů. Ti by totiž správně neměli nijak manipulovat s penězi a ani by je neměli od nikoho přijímat. Toto pravidlo např. mniši v Thajsku dodržovali všude, kde jsme měli možnost cestovat, ovšem na Srí Lance není problém na některých turistických místech narazit na mnicha, který vybírá vstupné např. do chrámu. Sami místní říkají, že to není správné a je to tím pádem asi na uvážení každého z mnichů…

V každém případě myslete během pobytu na to, že otázka víry je na Srí Lance velice citlivým tématem a není dobrý nápad jej vytahovat a nějak do něj rýpat. Nezapomeňte, že na Srí Lance byla právě pro rozdílné názory na víru několik desítek let válka a ač jsou hinduisté i buddhisté v podstatě velice mírumilovní lidé, je pro ně víra velmi silným tématem. Nebudete-li proto muset, toto téma zbytečně neotevírejte a rozhodně místním jejich víru nijak nevymlouvejte nebo ji neshazujte!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená na Srí Lance

Chtěli byste vyrazit na zájezd na Srí Lanku? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Srí Lanka nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená na Srí Lance je skvělá volba!