Díky velmi rozdílným podmínkám v různých částech ostrova, najdete na Srí Lance velké množství živočišných i rostlinných druhů. Srí Lanka je domovem více než 80 druhů savců, mezi něž patří i leopardi, opice, bizoni, indičtí jeleni, šakali a sloni.

Právě sloni jsou jednou z největších turistických atrakcí celého ostrova a patří mezi hlavní a nejvýraznější symboly celé Srí Lanky. Je skvělé, že tato nádherná zvířata si zde můžete v některých sirotčincích doslova osahat, umýt v řece, nakrmit a dokonce se na nich i projet.

Pozorování slonů při koupání - Pinnawala elephant orphanage

Pozorování slonů při koupání – Pinnawala elephant orphanage

Velké množství živočichů žije také v průzračných vodách Srí Lanky. V korálových útesech můžete spatřit hejna nádherných pestrobarevných rybek, vyskytuje se zde i vzácná kareta zelenavá a také krokodýl skrvnitý či bahenní.

Při cestách do vnitrozemí Srí Lanky si dejte pozor především na divoké či polodivoké slony, kteří mají každoročně na svědomí životy několika lidí. Nebezpečné jsou především matky s mláďaty a pak osamocení jedinci, kteří bývají velice agresivní. Doporučujeme proto vždy džunglí cestovat s průvodcem, který je obeznámen s místními poměry a terénem a často je ve spojení s ostatními průvodci, kteří si předávají informace o poloze nebezpečných jedinců.

Leopard v národním parku Yala

Leopard v národním parku Yala

Hojně zastoupeno je zde i ptactvo, za zmínku stojí například volavka malá a čejka indická. Srí Lanka nabízí skvělé možnosti pozorování řady druhů ptáků, a to v nemálo národních parcích, kde pro pozorování budete mít ideální podmínky.

Typické je pro Srí Lanku také velké množství hadů, se kterými se však, naštěstí, běžně nepotkáte. Většina zvířat totiž žije v národních parcích a rezervacích. Srí Lanka si drží jedno nelibé prvenství, na které je dobré vás upozornit, ačkoli vás nechci zbytečně děsit. Na Srí Lance je totiž největší počet úmrtí na uštknutí jedovatým hadem na celém světě. Proto si dejte dobrý pozor, kam jdete, zda jste vhodně oblečení, zvlášť, pokud se chystáte do vysokého porostu, džungle či mimo civilizaci.

Bůvoli v NP Yala

Bůvoli v NP Yala

Velkou plochu Srí Lanky pokrývá deštný prales, ve kterém najdete mnoho druhů vzácných stromů a rostlin. Hojně se zde vyskytují banánovníky, avokádo, papája a kokosové palmy, ale významnou roli na Srí Lance hraje zejména čaj a jeho pěstování.

Rozhodně doporučuji vyrazit do některého z národních parků, kde budete mít možnost se lépe seznámit jak se srílanskou faunou tak i flórou. Národní parky se přitom velice liší, takže máte možnost si dobře vybrat, co chcete vidět. Určitě se dá doporučit národní park Minneriya, zvlášť v období letních prázdnin, kdy se zde často zdržují obrovská stáda divokých slonů indických, která jsou největší na světě. Pohled na tak velké množství těchto nádherných zvířat je opravdu úžasný!

Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja)

Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja)

Určitě také navštivte některou z botanických zahrad, kde budete mít možnost lépe poznat místní flóru a také si odpočinout v krásných a upravených kulisách zahrad, které vyhledávají i místní obyvatelé a milenci.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Srí Lance

Dovolená na Srí Lance je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit na Srí Lanku. Podívejte se na aktuální zájezdy na Srí Lanku a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!