Poloha: Ostrov v Egejském moři
Rozloha: 477 km2
Nejvyšší pohoří/hora: Skopia (Vigla), 470 m
Počet obyvatel: 18 000
Hlavní město: Myrina, 3400 obyvatel
Správní členění: Ostrov spadá pod správu ostrova Lesbos
Elektrický proud: 220 V
Časový posun: + 1 hodina

Ostrov Limnos leží v severovýchodní oblasti Egejského moře nedaleko od řecké pevniny, nejblíže se nachází poloostrov Chalkidiki a poloostrov Mount Athos. Sousedí s poloostrovem Malá Asie a ostrovy Imbros a Tenedos. Zabírá rozlohu necelých 50 km2. Ostrov Limnos je osmým největším řeckým ostrovem. Patří ke klidným ostrůvkům, zatím naplno nezasažený turistickým ruchem. Zachovává si svůj typický řecký ráz. Limnos spadá pod správu ostrova Lesbos.

Limnos zaujímá strategickou polohu na trase na Dardanely a stal se tak v minulosti předmětem zájmu jak Byzantinců, tak i v pozdější době Turků. Za první světové války se tu nacházela základna, odkud proběhla neúspěšná vyloďovací operace na poloostrov Gallipoli. Část ostrova je dodnes pod kontrolou řecké armády.

Ostrov Limnos je vulkanického původu. Ve starověku byl považován za mytologické sídlo boha ohně Hefaista. Kult tohoto boha připomíná starověké město Ifaistia, ležící na severu ostrova. Bylo zde objeveno množství historických památek, ale stále jich ještě mnoho čeká pod zemí na odkrytí. Prohlédnout si můžete obrysy římského divadla, část původní nekropole a základy Hefaistova chrámu. Na druhé straně zálivu, proti městu Ifastia, leží lokalita Kabeirio, kde se dochovalo několik sloupů z původní svatyně. Pod jejími zbytky ústí schody do podmořské Fioloktétovy jeskyně. Filoktétos byl podle bájí účastníkem řecké výpravy do Tróje.

První obyvatelé se na tomto území objevili již před 6000 lety.

Pobřeží ostrova je členité, strmé skály na západě střídají směrem na východ úrodné nížiny. Nejvyšším bodem ostrova je Skopia (Vigla), jež dosahuje 470 m. Limnos se vyznačuje středomořským klimatem s mírnými zimami a horkým slunným létem. Svým tvarem ostrov připomíná čtyřúhelník. Narazíte zde na přístav Mudros, kláštery, britský hřbitov a pláže Havouli a Fanaraki.

Zdejšími tradičními výrobky jsou sýry kalathaki (z ovčího a kozího mléka) a také velni dobré víno. Chloubou ostrova jsou ryby a mořské plody.

Ostrov zahrnuje asi 35 vesnic a měst. Hlavním městem a současně důležitým obchodním centrem je Myrina s 3400 obyvateli, také známá pod jmény Chora či Kastro. K dalším významným městům patří Moudros, Atsiki a Koutali. Město Poliochni se pyšní titulem nejstaršího evropského města.

Limnos se vyznačuje středomořským klimatem, průměrné teploty v červenci se pohybují okolo 28°C. Nabízí mnoho možností pro trávení klidné dovolené.

Limnos nabízí téměř stovku nádherných pláží s čistou mořskou vodou. Většina místních pláží je přírodní a poskytuje dostatek soukromí. Velmi populární pláží je Plati, ležící dva kilometry jihovýchodně od hlavního města Myriny. Je dlouhá 700 metrů, lemována příjemnými bary a tavernami a poskytující bezpočet možností sportovního vyžití. Oblíbené, navíc plně turisticky vybavené, jsou Riha Nera a Myrina. Jedná se o rušné pláže s tavernami a bary a širokou nabídkou vodních sportů. Klidnější pláží, ideální pro procházky a jogging, je Makris Gialos. V ostrovních letoviscích se nachází mnoho taveren, kaváren, barů, obchůdků se suvenýry a dalších služeb. Pokud vás omrzí vodní sporty a opalování na pláži, tak se vydejte na procházku do vnitrozemí anebo navštivte jedno z četných muzeí.

Doprava na ostrov Limnos

Limnos má své turistické letiště. Transfer do hotelu může trvat 20-90 minut.

Ostrov má spojení s Tureckem, s ostrovem Lesbos a dalšími okolními ostrůvky a pak rovněž s pevninou. Místní letiště má pravidelné spojení s Athénami. Na Limnosu funguje několik autobusových linek.