Herákleion je hlavním městem Kréty. Město bylo postaveno původně jako přístav minojského města Knóssos. Ve 13. století bylo obsazeno Benátčany, kteří z něj udělali hlavní město a na jeho obranu byla postavena pevnost. Ta však byla zbourána a v 16. století postavena nová. K největším atrakcím města patří Archeologické muzeum a Historické muzeum.

Herákleion

Herákleion

Herákleion, řecky Irákleio, vznikl již ve 2. tisíciletí před naším letopočtem jako přístav Knóssu, hlavního města mínojské civilizace na Krétě. Zříceniny starého Knóssu, kde měl bludiště bájný Mínótauros, najdeme 5 kilometrů od dnešního Herákleionu.

Mínojský přístav byl později opuštěn a znovu jej osídlili roku 824 našeho letopočtu Arabové, kteří město obehnali příkopem a využívali ho jako základnu pro své pirátské výpravy. Odtud také téměř 140 let úspěšně odráželi byzantské vpády, než byli definitivně pokořeni.

Panorama Herákleionu

Panorama Herákleionu

V roce 1204 město získaly Benátky a po následujících 400 let z něj vytvořili přední obchodní a kulturní centrum  východního středomoří. Po jednadvacetiletém obléhání ho pak roku 1699 dobili osmanští Turci. Jejich éra trvala až do roku 1897, kdy si řečtí obyvatelé ostrova konečně vybojovali nezávislost. O pár let později ostrované rozhodli o připojení Kréty k Řecku.

Dnešní Herákleion se 138 tisíci obyvatel je prosperujícím hlavním městem ostrova. Při toulkách starým městem si uvědomíte jeho velkolepou, byť někdy krvavou, historii. Impozantní zdi hradeb i pevnosti nechali vybudovat Benátčané za nedobrovolného využití místní pracovní síly. Architektura města je výsledkem působení různých vlivů v průběhu osmi staletí. Nejpozoruhodnější jsou památky z dob benátské a turecké nadvlády.

Morosiniho kašna na náměstí Plateía Venizelou

Morosiniho kašna na náměstí Plateía Venizelou

Centrum města je náměstí Plateía Venizelou obklopené obchůdky a kavárnami. Dominantou náměstí je bohatě zdobená kašna Liondaria ze 17. století. V obchůdcích s potravinami zaútočí na vaše smysly jásavé barvy ovoce a zeleniny, stejně tak vyrovnané lahve s vínem, olivovým olejem a medem místní produkce. Z taveren se line vůně dřevěného uhlí a oregana. V ulicích panuje čilý ruch.

Atmosféru města dokreslují i všudypřítomné bary a hudební kluby otevřené dlouho do noci. Město Herákleion, které je čtvrtým největším v Řecku, tak vře energií a vyvolává atmosféru kosmopolitní nevázanosti.

Benátský přístav v Herákleionu

Benátský přístav v Herákleionu

Při návštěvě města nesmíte vynechat Archeologické muzeum s mimořádnou sbírkou minojského umění a kultury. Historické muzeum nabízí středověké, renesanční a lidové umění, sbírku ikon a fresek i exponáty připomínající boj Kréty za nezávislost. Prohlédněte si palác Loggia, původně benátskou stavbu ze 17. století, v současnosti sídlo městské správy.

Ochutnejte místní specialitu bougatsa – koláč z těsta filo, které připomíná listové těsto, plněný sýrem nebo masem či vanilkovým pudinkem. Dále poznejte Korai – úzké uličky s tavernami a restauracemi, kde vysedávají hlavně místní obyvatelé. Nezapomeňte na stylové krámky na Leoforos Kalokerinou. Prohlédněte si i Arhánes – malebné historické město 15 kilometrů od Hérakleionu.

Zajímavostí je, že v Herákleionu žil malíř El Greco (Doménikos  Theotokópoulos). Letiště nese jméno známého krétského filozofa a spoluzakladatele Nikósie Kazantzakise, autora slavného románu Řek Zorba.

Ulice Herákleionu

Ulice Herákleionu

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Herákleion

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Herákleion a nebo další spoustu zájezdů do Řecka. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Herákleion a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!