Kos je hlavním městem a nejdůležitějším přístavem stejnojmenného ostrova. V popředí je spousta zeleně, stromů a palem, v pozadí uvidíte vysoké kopce a po celé metropoli rozeseté stopy dějinných událostí. Město vzniklo v roce 366 před naším letopočtem. Leží na severu ostrova a v současnosti má asi 12 tisíc obyvatel. Stále se rozrůstá a spojuje se s okolními vesnicemi. Ve 30. letech minulého století zasáhly město ničivá zemětřesení. Dnes tu ale po žádných katastrofách není ani  zdání. Vše bylo znovu vybudováno.

Přístav města Kos

Přístav města Kos

Po dobu svého vývoje bylo město domovem různých národů, jež tu zanechaly stopy a mnohé kulturní památky. Díky tomu se dnes celé město podobá muzeu historie staré 2000 let. Než se vydáte po stopách historie, zajděte si do archeologického muzea, které  obsahuje památky helenistické a římské doby. Muzeum postavili Italové v roce 1930. Kromě italských staveb si ve městě prohlédněte osmanské mešity, katedrálu, antické pozůstatky města, naleziště s fragmenty mozaiky, ruiny římských lázní a odeonu. Centrum města a městského  nábřeží je plné kaváren, taveren, a obchodů.

Město Kos

Město Kos

Monumentální stavbou se stala Pevnost rytířů svatého Jana ze 14. století. Najdete ji v městském přístavu. Od pevnosti směrem na jih stojí starověká Agora.

Provozovaly se zde trhy, veřejná vystoupení politiků a taktéž tu probíhalo hlasování svobodných občanů o státních záležitostech. Na Agoře si můžete prohlédnout pozůstatky Afroditina a Heraklova chrámu. Nedaleko od nich stojí ruiny raně křesťanské baziliky z 5. století.

Stará agora města Kos

Stará agora města Kos

Mezi Agorou a pevností se nachází dlážděné náměstí Plateia Platanou. Zde roste starobylý platan, pod nímž podle pověsti vyučoval Hippokrates své žáky (tzv. Hippokratův strom či Hippokratův platan). Hlouběji v uličkách města narazíte na vykopávky takzvaného Domu Európy. Ten je pojmenován podle nalezení mozaiky zobrazující únos Európy vládcem bohů Diem, proměněným v býka.

Hippokratův platan na Plateia Platanou

Hippokratův platan na Plateia Platanou

Z přístavu můžete podnikat plavby na okolní i vzdálenější ostrovy. Do 4 kilometrů vzdáleného tureckého Bodrumu se lodí můžete vydat za nákupy nebo za potápěním.

Procházkou podél moře se dostanete k dalšímu přístavu s jachtami.

Na Kos se nejezdí jen za památkami a zábavou, ale také za krásným mořem s písečnými plážemi.

Hlavní pláž města je pokryta oblázky. V okolí objevíte další písečné pláže.

Archeologické muzeum ostrova Kos

Archeologické muzeum ostrova Kos

Na většině pláží na vás čeká obvyklý plážový servis s možností občerstvení přímo u pláže.

Na vzdálenější výlety po okolí i po celém ostrově si můžete pronajmout kolo, motocykl nebo automobil.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Město Kos

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Řecka a zajímá-li vás přímo destinace Město Kos, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Řecka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Řecku je bezva!