Poloha Ostrov v souostroví Dodekanésy v Egejském moři
Rozloha 290 km2
Nejvyšší pohoří/hora Díkaios 846 m.n.m.
Počet obyvatel 30 tisíc stálých obyvatel
Hlavní město Kos, 12 tisíc obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Řecký ostrov Kos se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví Dodekanés, tvořeného 12 ostrovními celky, jež mu daly jméno. Dodekanésos v překladu znamená „12 ostrovů“ a patří sem například i ostrovy Rhodos, Karpathos či Kalymnos. Kos se mezi nimi svou velikostí řadí na třetí místo.

Ostrov má převážně rovinatý charakter s jedním horským masivem, jenž se táhne od východu na západ středem ostrova. Nejvyšší horou je Dikaios s výškou 846 metrů nad mořem. Rozkládá se na 290 čtverečních kilometrech, je dlouhý přibližně 50 kilometrů a šířka se pohybuje v rozmezí 2 – 11 kilometrů. Východní část ostrova dosahuje délky zhruba 10 kilometrů, ale západní polovina je rozdělená velmi úzkým pásem, který má 1600 metrů.

Na ostrově žije asi 30 tisíc stálých obyvatel, kteří se  zabývají především zajišťováním služeb turistům.

Ostrov je sopečného původu, a proto se zde vyskytuje spousta mořských termálních pramenů. Jejich teplota často dosahuje až 50°C. Termální prameny objevíte v blízkosti vesnice Agios Fokas, asi 10 kilometrů od hlavního města Kos. Jiným důkazem sopečné aktivity je ostrůvek Nisyros jižně od Kosu, jenž je skutečnou vyhaslou sopkou.

Pro svůj nížinatý povrch je ostrov oblíbeným cílem vyznavačů pěších a cyklistických túr. Kos je posetý propletencem stezek vhodných k dlouhým procházkám nebo k vyjížďkám buď na kole, nebo na koni.

Zajímavosti ostrova Kos

Ostrov má výjimečně příznivé podnebí. Láká turisty, kteří se těší na dlouhé písčité a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře. Kos se chlubí krásnou přírodou se subtropickou vegetací. Najdete tu romantické vesničky, množství pamětihodností a také hlavní město s názvem Kos, jež je proslulé středověkou pevností Johanitů a také Hippokratovým platanem.  Hippokratovi – otci medicíny – byla zasvěcena nejúchvatnější památka ostrova – Asklepieion, který se stal největší zdravotní institucí starého Řecka a Hippokratovou lékařskou školou.

Největší atrakcí ostrova jsou zdejší pláže, jež lemují velkou většinu pobřežního území. Většina z nich je písčitá a mořská voda je velmi čistá. Pláže bývají výborně vybavené a poskytují návštěvníkům potřebný komfort. Mezi nejlepší pláže se řadí Paradise, Lambia, Hermes nebo Camel beach. Vzhledem k ochraně archeologických lokalit je na Kosu zakázáno potápění s kyslíkovou lahví. Šnorchlování je však bez problémů povoleno. Za potápěním se jezdí k ostrovu Kalymnos, kam se pořádají z přístavu Kos výlety lodí.

Hlavní město Kos je plné zeleně. Jeho historie sahá až do 4. století před naším letopočtem. Nejnavštěvovanějším místem se stal Hrad rytířů Řádu svatého Jana, s architektonickými pozůstatky z antické doby. Před pevností najdete Hippokratův platan, jehož obvod měří 12 metrů. Pod ním údajně Hippokrates vyučoval své žáky. Město každoročně pořádá Hippokratův festival, doprovázený hudbou, tancem, divadelními vystoupeními a také dobrým jídlem. Nedaleko od platanu se nalézá starověké tržiště  Agora ze 3. – 4. století před naším letopočtem. Objevíte tu rovněž mešitu – pozůstatek tureckého vlivu.

Raritou ostrova je Asklepieion, antická nemocnice, kterou najdeme několik kilometrů západně od hlavního města. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších archeologických památek v celém souostroví. Údajně zde působil i Hippokrates.

Další zajímavou atrakcí, nedaleko letoviska Tigaki na severním pobřeží, je solné jezero. V létě bývá úplně vyschlé a pokryté bílou vrstvou soli. Jezero je dlouhé 2 kilometry a připomíná velké kluziště.

V centrální části ostrova vás okouzlí nedotčené a jakoby zapomenuté vesničky Zia, Pyli a Asfendiou. Najdete zde také krásné písečné a oblázkové pláže Tigaki, Mastichari, Paradise beach a Kefalos. Relaxovat můžete v již výše zmíněných termálních pramenech Thermae, které leží asi 10 kilometrů za hlavním městem, u vesnice Agios Fokas.

Důležitá telefonní čísla na ostrově Kos

  • Tísňové volání: 112
  • Policie: 100
  • Hasiči: 199
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
  • Centrum pro otravy: 210-779 3777
  • Turistická policie: 171
  • Lesní požáry – hasiči: 191
  • Přístavní policie: 108
  • ELPA – silniční asistence: 10 400

Historie ostrova Kos

Dějiny ostrova sahají až do prehistorického období. Kos byl nepřetržitě osídlen už od neolitu. Je považován za ostrov řeckého boha zdraví a lékařství Asklépia. Nachází se tu rovněž sídlo lékařské školy proslulého Hippokrata.

První obyvatelé Kosu byli pravděpodobně Pelasgiané. Okolo roku 700 před naším letopočtem bylo založeno hlavní město Kos, jenž spolu s Lindosem, Cameiem, Kalusem na Rhodos, Chodem a Halicarnasem v Malé Asii tvořily takzvaný Dórský Hexapolis.

V 5. století byl ostrov pod nadvládou Peršanů. Již v roce 479 před naším letopočtem byl připojen k Athénské lize. V roce 460 před naším letopočtem se tu narodil Hippokrates. Po jeho smrti byl vybudován velký Asklepion, kde se léčili obyvatelé Středomoří pomocí Hippokratových metod.

V 6. století ostrov postihlo velké zemětřesení a město Kos a celé jeho okolí bylo téměř celé zničeno a muselo být znovu budováno. Největší podíl na výstavbě nového města měl Alexandr Veliký, Byzantinci a rovněž rytíři řádu svatého Jiří z Rhodosu. Ti v roce 1315 začali stavět v blízkosti přístavu velkou pevnost, kterou můžeme obdivovat dodnes.

V 16. století ostrov ovládli až do roku 1912 Turci. Po italsko-turecké válce se v roce 1912 ujali vlády Italové.

V roce 1943 napadli ostrov němečtí okupanti, kteří se chovali podobně jako Turci – rabovali, vraždili a ničili.

V roce 1933 zničilo Kos další velké zemětřesení.

V květnu 1945 převzali správu nad ostrovem Britové a 31. března 1947 byl ostrov spolu s ostatními Dodekánskými ostrovy oficiálně předán  Řecku.

Doprava na ostrově Kos

Ostrov má vlastní letiště. Pro cestu sem pravděpodobně využijete nabídky některého z mnoha leteckých charterových spojení. Tyto lety přistávají na letišti Kos Island International Airport, kterému se také říká Hippokratovo letiště. Kromě charterových linek sem pravidelně létá i řecká společnost Olympic Airways, jež zajišťuje spojení taktéž s hlavním městem Athény a nedalekým ostrovem Rhodos. Navíc zde operuje i řada malých řeckých leteckých přepravců, kteří létají na ostatní řecké ostrovy.

Na Kos se můžete dostat i trajektem. Nástupní místa jsou Athény a Soluň.

Počasí na ostrově Kos

Charakteristika počasí na ostrově Kos – suché horké léto, krásné a příjemné jaro a podzim a teplá zima.

Roční  průměrná teplota na ostrově dosahuje 25°C. Podíl na tom má právě teplá zima. Přestože hodně prší, teploty se pohybují vysoko nad 10°C.

Léto začíná již v květnu a vysoké teploty se drží až do října. Na začátku a na konci tohoto období se teploty pohybují okolo 22 – 25 °C, v červenci a srpnu často přesahují hranici 30 °C.

Díky mořským větrům zvaným Meltemi jsou i tyto vysoké teploty dobře snesitelné.

Pokud chcete navštívit ostrov Kos nejen kvůli koupání v moři, ale i kvůli turistice, je nejlepší dobou k návštěvě ostrova konec sezony. V této době je zde klidněji a teploty se pohybují okolo příjemných 25°C a moře je stále dostatečně teplé.