Pohoří Atlas je největší pohoří v severní Africe. Jeho vrcholy dosahují výše čtyř tisíc metrů nad mořem.
Oblast je vyhledávaná příznivci trekkingu. Ve vyšších polohách se objevují skialpinisté. Nejoblíbenějším místem horolezců se stal nejvyšší vrchol Jebel Toubkal. Hora se nachází asi dvě hodiny jízdy od Marrakéše. Vrcholu hory lze dosáhnout za dva dny. Nepotřebujete průvodce a nemusíte být ani zkušenými horolezci. Východištěm k výstupu je vesnice Imlil. Pokud se rozhodnete pro několikadenní trek, můžete přepravovat své věci na mulách. Po celém Atlasu se setkáte s původní tradiční berberskou kulturou.
Pohoří Atlas se táhne územím Maroka, Alžírska a Tuniska a odděluje Středozemní moře od Sahary. Toto nejvyšší horské pásmo v severní Africe je známé především díky skvělým trasám pro vysokohorskou turistiku. Nalézá se tu několik hor, jejichž vrcholy přesahují výšku čtyři tisíce metrů. Nejvyšším vrcholem je Jebel Toubkal, který je s výškou 4167 metrů nejvyšší horou Maroka. Pohoří Atlasu doplňují terasovité srázy, vysoké a kolmé stěny, hluboké soutěsky. Na stráních pohoří si své vesnice postavili berberští osadníci se svými hliněnými domky s plochými střechami.
V údolích pod Atlasem se dají pěstovat mandle, meruňky, granátová jablka i fíky. Z živočichů zde můžete narazit na marské gekony, iberské ještěrky, některé druhy savců a malé hady.
Báje o vzniku pohoří Atlas
Podle řecké mytologie podpírá jeden z Titánů a Prometheův bratr Atlás na svých bedrech nebeskou klenbu i celou zeměkouli. V případě stejnojmenného marockého pohoří však mnohem výstižněji popisuje vznik hor pozdější báje, v níž afrického krále Atláse proměnil v horstvo mocný Perseus.
Atlas byl synem Titána Tapeta a Klymené, dcery Titána Ókenana. Každý Titán měl přidělenu jednu hvězdnou mocnost. Atlas dostal společně s Foibou na starost Měsíc.
Někteří Titáni (jejich vůdcem byl Atlas) se vzbouřili proti olympským bohům. Bratři Atlase Epiméthes, Prométheus a Menoitios přešli na stranu olympských bohů. Boje trvaly deset let. Poté této době Zeus vzpouru za pomoci Kyklopů potlačil a Titány svrhl do Tartaru. Atlase však nezabil, ale jako vůdce vzpoury jej tvrdě potrestal – navždy musel nést nebeskou klenbu, ba dokonce celou zeměkouli.
Tohoto prokletí jej mohl zbavit hrdina Hérakles, který přišel pro zlatá jablka Hesperidek. Atlas se nabídl, že jablka sežene, když za něj Hérakles na chvíli podrží nebeskou klenbu. Byla to však lest a Hérakles ji prohlédl. Naoko souhlasil, aby nemusel v zahradě Hesperidek bojovat s drakem Ládónem, který nikdy nespal.
Když mu Atlas tři jablka přinesl, vymyslel si záminku, že si musí podložit otlačené rameno polštářkem z trávy a „na okamžik“ předal nebeskou klenbu zpět Atlasovi. Pak mu poděkoval za ochotu a rychle zmizel i se zlatými jablky.
Atlas se té tíhy nezbavil ani po smrti. Ta byla zvláštní. Hrdina Perseus se vracel z ostrova Gordon, poté co zabil Medúsu. Procházel územím Atlasovým. Ten Persea odmítl pohostit, a dokonce jej urazil tím, že pochyboval o zabití Medúsy. Perseus však vytáhl její hlavu a ukázal mu ji. Hlava Medúsy byl tak strašná, že každý kdo na ní pohlédl zkameněl. Tak se změnil i Atlas v kamennou horu, která ční až k nebesům a navěky nese tíhu nebeské klenby.
V berberštině se pohoří Atlas jmenuje Draren – Hory hor. Najdete zde okolo čtyř stovek vrcholů vyšších než 3000 metrů. V centrální části Atlasu narazíte na zbytky ledovců a rozsáhlá sněhová pole. Na severovýchodě pohoří, na straně obrácené k Sahaře, se nalézá suchá a roztodivně tvarovaná krajina s přívalovými dešti, erozí a horkým marockým sluncem. Příkladem jsou soutěsky Tondra a Dadés, obrazně řečeno – vrásky na tváři Atlasu.
Nádherné hory, jiný svět uprostřed Maroka.
Lukáš Kollman dne 2014-12-27 09:45:07Atlas je krásné pohoří. Zajímavé místo, které vám umožní být za 2-3 hodinky ze sluncem rozpáleného Maroka v úplně jiném světě s teplotami o 30 stupňů níže. Už samotná cesta sem je zážitek se spoustou výhledů. Někdy jsem si až říkal, že bych se neměl dívat moc dolů, protože svodidla nebyla a skutálet se z cesty.... nevím nevím :-) Místňáci byli skvělí, děti nám mávaly a smály se, dospělí nás zdravili - velice příjemní lidé a úplně jiní než ti, které můžete poznat v turistických oblastech Maroka. Pohoří Atlas je poklad Maroka, který bohužel většina lidí nehledá a tudíž ani neobjeví. Pokud ale máte rádi hory, neváhejte, budete nadšení jako já!
Pohoří vysoký Atlas
Peter Chv. dne 2014-12-17 09:16:33Rozhodli jsme se vyrazit z Marrákeše do Ait Ben Haddou a dále do hor. Cesta byla skvělá a překvapilo nás, kolik sněhu na okolních horách je. Vytvářelo to nádherný kontrast s okolní krajinou, vesničkami na úpatí hor a modrou, sluncem zalitou oblohou. V některých zimních měsících tady prý někdy napadne tolik sněhu, že jsou cesty zavřené, protože zde neprojedou ani sněžné pluhy! To vše docela kousek od třicítkových teplot Marrákeše!
Určitě si proto přibalte i teplé oblečení, protože zvlášť v noci zde mohou teploty jít hodně dolů.
Celkový dojem z pohoří Atlas je úplně jiný než z oblastí "tam dole", mezi dalšími turisty. Lidé zde žijí úplně jiný, tvrdý život v horách, který obdivuji. Velmi doporučuji tady strávit aspoň pár dní, bude se vvám tady líbit - obzvlášťě, pokud máte rádi přírodu, hory, krásné scenérie a příjemné lidi!