V údolí Valle de los Ingenios, či chcete-li Údolí cukrovarů, východně od města Trinidad, se rozprostíraly obrovské plantáže s cukrovou třtinou, na kterých dříve pracovaly tisíce otroků. Jednou z největších plantážnických haciend byla Manaca Iznaga, kde na práci otroků dohlíželi dozorci ze 45 metrů vysoké sedmipatrové věže Torre de Iznaga. Každý den se na věži rozezněl zvon, který určoval otrokům začátek a konec práce. Výstup na věž je sice fyzicky trošku náročnější, ale pokud se sem vydáte, odměnou vám bude krásný výhled na údolí Valle de los Ingenios, které je od roku 1988 zapsáno na seznamu UNESCO.
Období cukrovarského průmyslu tady dnes připomínají dochované haciendy bohatých plantážníků, v kontrastu s nuznými chatrčemi pro otroky. Dochovalo se také vybavení některých cukrovarů.
Historie cukrovarského průmyslu v oblasti města Trinidad
Rozkvět cukrovarského průmyslu v této oblasti začal již v první polovině 18. století. Nahrával tomu zejména fakt, že zde byla úrodná půda a ideální podmínky pro pěstování cukrové třtiny. V té době byly v údolí Valle de los Ingenios postaveny desítky cukrovarů a obchod s cukrem přinášel obrovské zisky jak plantážníkům, tak také pozitivně poznamenal celkový rozkvět blízkého města Trinidad.
Zlom ale nastal zhruba v polovině 19. století, kdy byla výroba cukru přesunuta do jiných oblastí Kuby a poslední ránu místnímu cukrovarskému průmyslu zasadily kubánské boje za nezávislost a pokles zájmu o cukr z cukrové třtiny, který nahradil cukr vyráběný z cukrové řepy.
Jak se do Valle de los Ingenios dostanete
Z Trinidadu se do údolí Valle de los Ingenios dostanete po silnici směrem na Sancti Spíritus, kde v podstatě hned za branami města narazíte na vyhlídku Mirador de La Loma del Puerto, ze které již můžete vidět údolí. Od vyhlídky pak stačí jen dále pokračovat směrem na Manaca Iznaga.
Další možností, a to velmi zajímavou, je cesta starým vyhlídkovým vlakem s parní lokomotivou, který jezdí mezi Trinidadem a Manaca Iznaga. Tuto variantu vřele doporučujeme.