Hlavním poznávacím znamením města San Isidoro de Holguín (používá se zkráceně jen Holguín, tedy název určený rovněž pro provincií Holguín) je 275 metrů vysoká hora Loma de la Cruz (Kopec sv. Kříže), na jejímž vrcholku stojí obrovský dřevěný kříž ze vzácného a velmi tvrdého dřeva caguairan. Dřevo, ze kterého je kříž vyroben, má být symbolem pevnosti a hojnosti.

Říká se, že ten, kdo při návštěvě Holguínu na Loma de la Cruz nevystoupá, jakoby v Holguínu ani nebyl. V roce 2015 na Loma de la Cruz zavítal i papež František, který odtud městu požehnal.

Historie kříže na vrcholku hory Loma de la Cruz

Hora, která se původně jmenovala Cerro Bayado, své nynější jméno dostala právě podle kříže, který na ni byl umístěn 3. května roku 1790. Na vrchol hory jej tehdy vynesl františkánský mnich Francisco Antonio de Alegría. Tradicí se zde pak staly každoroční náboženské a kulturní májové slavnosti „Romería del Mayo“ (vždy 3. května ráno se koná průvod z okraje města).

Loma de la Cruz

Loma de la Cruz

Původně lidé na vrchol kopce stoupali pouze z náboženských důvodů, dnes to již zdaleka neplatí a festival Romería del Mayo pod širým nebem je také svátkem umělců. Po té, co bylo z darů měšťanů vybudováno schodiště na vrchol hory, je výstup také o něco jednodušší a místní si tradiční květnový výstup rozhodně nenachávají ujít, ať jsou věřící nebo ne.

V současné době na vrcholku však již neuvidíte původní kříž. Ten byl postupem času, z důvodu špatného stavu, dvakrát vyměněn. Dnes tedy na Loma de la Cruz stojí již v pořadí 3. kříž.

Jak se na Loma de la Cruz dostanete

Pokud si budete chtít vychutnat překrásný výhled na město San Isidoro de Holguín nebo se prostě jen vydat ke kříži na vrcholu Loma de la Cruz, čeká vás náročný výstup po 458 schodech! Dlouhé schodiště lemují sice lavičky na kterých si lze cestou odpočinout, ovšem vzhledem k tomu, že kolem schodiště není žádná vzrostlá vegetace, která by poskytovala stín, určitě si na cestu nezapomeňte vzít dostatek vody. Součástí turistického komplexu na vrcholku Loma de la Cruz je restaurace, ve které se můžete po namáhavém výstupu občerstvit a dokoupit tekutiny na cestu zpět. Pokud se nahoru vydáte pěšky, pak vězte, že ideální doba (kvůli slunci), je brzy ráno nebo až později odpoledne.

Ani ti z vás, kteří nejsou fyzicky úplně zdatní nebo mají zdravotní potíže (zejména kardiaci), které jim výstup po schodech neumožňují, ještě nemusejí zoufat. Prakticky až nahoru se totiž dá (ze zadní části kopce) dojet také autem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Loma de la Cruz

Dovolená v destinaci Loma de la Cruz? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Kubu a vyberte si ze všech dostupných možností!