Hlavní město provincie Granma – Bayamo, bylo založeno roku 1513 jako druhá ze sedmi osad (villas, chcete-li) Diega de Velázquez. Provincie Granma a samotné Bayamo, později sehrálo klíčovou úlohu v zásadních událostech kubánské historie. Není proto divu, že bylo město prohlášeno kubánskou národní památkou.

Ve městě Bayamo a v provincii Granma se událo hned několik přelomových okamžiků Kuby. Jedním z nich byl rok 1868, kdy právě v Bayamu byla vyhlášena samostatnost Kuby. K tomu došlo v důsledku rozkolů plynoucích ze zvýhodňování španělských přistěhovalců přicházejících na Kubu oproti kreolům (kreolové jsou původem Španělé, ale narození již na Kubě). A 20. října roku 1868, zde také poprvé veřejně zazněla dnes již kubánská, původně pouze bayamská hymna La Bayamesa.

Pouliční kapela hraje kubánskou hymnu La Bayamesa ve městě Bayamo Pouliční kapela hraje kubánskou hymnu La Bayamesa ve městě Bayamo

© Matyas Rehak / Shutterstock.com

Významné osobnosti města Bayamo

S těmito událostmi a desetiletou válkou, která vzešla z bojů za nezávislost, se pojí jméno revolucionáře Carlose Manuela de Céspedes. Ten se narodil v provincii Granma a stal se plantážníkem na pozemcích v okolí Bayama. V roce 1868 se postavil do čela povstání v La Demajague, zasadil se o zrušení otroctví a stal se místním hrdinou. Na velmi krátkou dobu i prezidentem mladé republiky.

Když v roce 1869 padlo Bayamo opět pod vládu Španělů, obyvatelé město raději zapálili, než by jej Španělům předali. Mnoho zajímavých historických budov bylo požárem zničeno, střed města se však zachoval. V upomínku na místního hrdinu Céspedese, dnes stojí v centrálním parku na jeho počest pomník. Ve městě naleznete také jeho rodný dům (na Plaza de la Revolución), který slouží jako muzeum s velkou sbírkou dobových dokumentů.

Carlos Manuel de Céspedes jako socha v Havaně

Carlos Manuel de Céspedes jako socha v Havaně

Stejně tak, v Bayamu naleznete také pomník Perucha (Pedra) Figuereda, který je autorem, dříve zmiňované kubánské hymny.

K městu se ovšem vztahují i další zvučná jména, jako třeba Antonio Maceo či jméno vojevůdce Máxima Goméze a také jméno José Martí, kterému se Bayamo stalo osudným a který v roce 1895 padl před jeho branami.

Zajímavá místa města Bayamo

Bayamo sice nepatří mezi hlavní turistické cíle v zemi, nicméně i toto město může turistům nabídnout několik zajímavých míst.

Jedním z nejčastěji navštěvovaných náměstí ve městě, je Plaza de la Revolución (Parque Céspedes), kterému dominuje socha Carlose Manuela de Céspedes.

Dalším náměstím, které je spojeno s obdobím bojů za nezávislost, je Plaza del Himno, kde v katedrále Catedral de San Salvador poprvé zazněla kubánská hymna La Bayamesa. Na počest autora je na náměstí památník, věnovaný této události a bronzová pamětní deska s vyrytým textem hymny.

Catedral de San Salvador ve městě Bayamo

Catedral de San Salvador ve městě Bayamo

Pokud navštívíte samotnou katedrálu San Salvador, budete si moci prohlédnout jeden z nejkrásnějších barokních oltářů na Kubě. Katedrálu v roce 1868, zachvátil rozsáhlý požár a zůstaly jen obvodové zdi. Takže ačkoliv se jedná o jeden z nejstarších kostelů na Kubě, velká část budovy již, bohužel, není původní.

Zajímavostí z trochu jiného soudku, je Museum de Cera, na Paseo del General Calixto García, kde můžete vidět voskové figuríny.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Bayamo

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Bayamo a nebo další spoustu zájezdů na Kubu. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Bayamo a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!