Flóra
V Keni je po většinu roku sucho a kromě pár trsů trávy a trnitých keříků zde nic moc neuvidíme. Ovšem od jara do podzimu zde nastává doba vytrvalých dešťů a to se rázem celá Keňa zazelená. Bohužel ne na moc dlouho, jelikož hladoví býložravci tuto zeleň rychle zlikvidují.
Baobab
Na tento obrovský strom (30m výška, 11m šířka a 8m průměr kmenu) narazíte v Keni často. Jejich stáří se odhaduje okolo 3 000 let, tudíž pamatují již dobu před Kristem. Jejich nejznámější schopností je, že pokud jsou žíznivé dokáží do sebe pojmout až 120 000 l vody. To se jim však nevyplácí, jelikož jejich kmeny často hodně poničí sloni, kteří se k tekutině chtějí dostat.
Na jihu Afriky jsou tyto stromy uctívané a chráněné a lidé již našli způsob, jak baobab celkově využít. Nejlepší na celém baobabu jsou jeho vyživné a chutné plody, které, když se správně upraví, tak mohou posloužit i jako lék proti horečce. Dále jsou výborná semena, která se dají jen tak jíst, nebo se z nich lisuje velmi kvalitní olej. Velice dobré jsou i lístky stromu, které se dají připravit jako náš špenát a ze dřeva se vyrábí papír, provazy či rohože.
Zajimavé také je, že se v útrobách těchto stromů dá bydlet, používají se jako skladiště nepotřebných věcí, či vězení a některé se používají i jako přírodní záchod.
Akácie
Tyto trnité keříky jsou symbolem Keni. Aby se uchránily před útrobami mlsných býložravců, obdařila je příroda dlouhými, ostrými trny a také malými ochránci. Pokud už se nějaké hladové zvíře, dostane přes trny k chutným lístečkům, ihned na něj vystartuje armáda těch nejzuřivějších mravenců na světě. Začnou nebohé zvíře kousat do čumáku a do rány následně stříkat kyselinu mravenčí. V tu chvíli je jisté, že zvířatko se bude keříku již vyhýbat obloukem. Za tuto službu se akácie mravencům odmnění slaďoučkým nektarem a poskytnutí „střechy nad hlavou“.
Fauna
Hlavním důvodem, proč turisté navštěvují Keňu je safari a s ním i nádherná fauna. Národních parků je v této zemi nespočet a všechny jsou něčím vyjímečné. Prostě jen nasednete do džípu se svým průvodcem a vyrazíte. Ke spatření je tu mnoho drůhu zvířat, které jsou skoro na pokraji vyhubení a to vše díky ziskuchtivým pytlákům. Největším štěstím je, když se turistovi podaří vidět, všechny zástupce tzv. velké pětky, což je termín používaný pro 5 nejnebezpečnějších zvířat v Keni. Jedná se o slona, buvola, lva, leoparda a nosorožce.
Něco málo si můžeme o těchto velikánech přečíst:
Slon africký
Je považován za symbol keňské fauny a určitě to není jen pro jeho velikost (výška 4m a váha až 7 tun). Má velice dobře vyvinutý čich a sluch a dokáže zachytit i infrazvuky (vibrace v půdě), které jsou pro lidské ucho neslyšitelné. Nejsilnější jedinci se dožívají až 80 let. Slon je známý svou vynikající pamětí a také úzkými rodinnými vztahy, které se v mnohém podobají těm lidským.
Buvol africký
Je to mohutný býložravec, který dosahuje výšky až dva metry a váží kolem 900 kg. Žije vždy ve stádě, pase se v noci a přes den odpočívá ve stínu. Pro buvola jsou typické rohy, které mohou být dlouhé až 1m. Jeho jediným nepřítelem je lev.
Lev pustinný
Druhá největší kočkovitá šelma po tygrovi. Zdatní samci mohou vážit až 250 kg a vyznačují se hustou hřívou. V divočině se lvi dožívají kolem 14 let, v zajetí to však může být až 20 let. Na lov se vydávájí pouze samice ve smečkách a to v noci nebo za úsvitu. Díky geniální sehranosti jsou schopné ulovit i dospělou žirafu.
Levhart skvrnitý (neboli leopard)
Levhart patří mezi menší kočkovité šelmy. Váha se pohybuje od 30-90 kg a samci bývají mohutnější. Jeho nepřítelem je lev, tygr, ale také člověk. Pytláci jej rádi lovili pro jeho krásný kožich. Levharti jsou samotáři a druhé pohlaví vyhledávají jen v době páření. Průmerně se dožívají 18 let.
Nosorožec
Všechny známé druhy nosorožců jsou vysoce ohroženy a důvodem je jejich roh. Ten se rozemele na prášek a využívá se v lečitelství, čínské medicíně, ale také jako afrodisiakum. Dospělý jedinec může dosahovat hmotnosti až 3,6 tun. Nosorožci mají velice citlivý sluch a čich, ale oproti tomu špatně vidí (jsou krátkozrací)
To byl krátký přehled tzv. velké pětky, ale v národních parcích můžeme potkat i žirafy, zebry, antilopy, geparda, hrocha, plameňáky či pelikána aj.