Blue & John Crow Mountains National Park je největší národní park Jamajky. Je zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO. Park leží na východním cípu Jamajky s rozlohou 495,2 km čtverečních a představuje 4,5% povrchu Jamaiky. Hory v parku dominují celému obzoru východní Jamaiky. Nejvyšší bod ostrova – Blue Mountain Peak (2256 metrů) je situován na jihu Parku. Park a je složen ze tří horských masivů – Port Royal, Blue, John Crow Mountains.

Blue & John Crow Mountains National Park leží na východě Jamajky s celkovou rozlohou 495,2 km2. Je to největší jamajský národní park. Tvoří ho vlastně dva národní parky, které spolu úzce sousedí, a tak bývají označovány za jeden. Vytváří ho tři horské masivy – John Crow Mountains, Port Royal a Blue. Nejvyšší horou je Blue Mountain Peak s výškou 2256 metrů nad mořem. Dalšími významnými horami jsou Mt. Horeb, Stoddard´s Peak, Half a Bottle a Catherinne´s Peak, na které se tyčí anténa místní rozhlasové stanice.

Blue Mountains – Modré hory

Blue Mountains – Modré hory

Park byl zřízen v roce 1993 ve snaze uchovat ojedinělé rostliny a živočichy pro budoucnost.

Území hor začíná kousek od hlavního města Kingston a pokračuje na sever. Ze západu je ohraničeno Port Royal Mountains a z východu John Crow Mountains. Horský pás je dlouhý necelých 50 km a široký 20 km.

Na území parku se vyskytuje velké množství endemitů, a proto bylo území přijato pod světovou organizaci na ochranu divoké přírody. Nacházejí se tu lesní rezervace, rezervace motýlů a bílých papoušků. V některých místech na okraji parku vznikají turistická střediska.

Na Blue Mountains můžete provozovat vysokohorskou turistiku i cyklistiku. Na horách narazíte na velké množství turistických stezek, které však bývají jen zřídka označeny. Proto je vhodné využívat pro výlety průvodce.

Blue & John Crow Mountains National Park

Blue & John Crow Mountains National Park

Kromě hor najdeme v parku horský deštný les, ve kterém je největší plocha listnatých stromů na Jamajce. Roste zde široká škála rostlin a žijí tu živočiši, mezi nimiž jsou i ohrožené druhy.

Lesy Blue & John Crow Mountains National Park jsou jednou ze dvou posledních lokalit, kde žije otakárek jamajskýnejvětší motýl na západní polokouli. Jsou důležitou lokalitou pro mnoho jamajských ptáků, včetně endemických druhů, jako je ohrožený jamajský černý pták a zimní lokalitou pro mnoho migrujících ptáků. Má zde útočiště jamajská divoká zvěř včetně jamajského hroznýše a jamajského zajíce. Roste zde nespočet endemických orchidejí, bromelií, kapradin a dalších rostlin, z nichž mnohé jsou na seznamu ohrožených. Tyto lesy jsou také nezbytné pro absorbování oxidu uhličitého a pro produkci kyslíku, čištění vzduchu a omezování globálního oteplování. Jsou důležitým prvkem pro uchování vysoce erodující půdy v oblasti – předcházení erozi půdy a lavinám. Mají zásadní vliv pro poskytování vody – park zásobuje vodou přes 40% jamajské populace. V neposlední řadě jsou tyto lesy součástí sociálně-kulturních tradic maroonského kmene a venkovských jamajských komunit.

Pokud chcete navštívit místo, kde zní reggae, kde jsou překrásné lesy a kousek od nich rajské pláže, navštivte Blue Mountains na východě Jamajky.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (2 )
  • 70%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Trek na vrchol Blue Mountains

dne 2015-02-22 17:43:52

Protože jsme pár dní trávili v Kingstonu a jeho okolí, rozhodli jsme se udělat si výlet i do modrých hor (tedy do národního parku Blue Mountains). Chtěli jsme trošku rozchodit to all inclusive, které jsmě měli na severu jamajky déle než týden :-))
Rozhodli jsme se proto udělat si výšlap na vrchol modrých hor, což chtělo trošku plánování, protože přecijen to je už docela vysoko a cesta není krátká. Museli jsme teda vyrazit docela brzo ráno (v 7:30), protože tam a zpět je to docela štreka a nechtěli jsme riskovat, že bchom se vraceli po setmění. Vyráželi jsme z Mavis Bank, kde jsme si museli zaplatit cestu do Penilyne Castle s 4x4, protože naše auto toto nemělo (neplaťte jim vše dopředu, dejte jim půlku předem a půlku pak).
V průvodci hodně doporučovali, abychom si vzali guida, ale protože už jsme po světě něco nachodili, tak nemáme respekt a vyrazili jsme na vlastní pěst. Nehledě k tomu, že průvodce tady vyjde pekelně draho a podle mne při zpětném pohledu není důležitý, protože cesta na vrchol je docela jasná a není moc kde bloudit.
Samotný výšlap byl docela náročný, ale hezký. Po tzv. Jacobs ladder jsme narazili na stanici strážců parku, dá se tady napít. Pak to začalo být pořád hezčí a hezčí, ale taky prudší a prudší :-) Nejsme sice žádní sportovci, ale úplní peciválové taky ne a dalo nám to tady zabrat :-)
Na vrcholu je opravdu krásný výhled. Z vrcholu údajně bývá někdy vidět Kuba. No moc bych tomu nevěřil a pokud to je pravda, tak to bude možné jen párkrát za rok a opravdu extrémně dobré viditelnosti.
Celkem nám výstup zabral necelých 6 hodin. Nezapomeňte si vzít náhradní oblečení, protože se zpotíte a nahoře bývá docela chladno. Určitě mějte dostatek jídla a pití (doporučuju něco na čištění vody a hodně sladkostí na doplnění energie).
Celkově trek hodnotím velice kladně. Sice je náročný a ne pro každého, ale je krásný a výhledy jsou jedinečné. Příště bych to možná rozvolnil do dvou dnů a vzal si s sebou stan nebo aspoň nějakou plachtu proti dešti. Ale to bych to nesměl jít s manželkou, ta by do toho asi nešla :-)Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hezké výhledy, ale jinak nesplněná očekávání

dne 2015-01-12 10:41:49

Během zájezdu po Jamajce jsme si dost užívali krásné výhledy, zajímavá místa Jamajky, krásné pláže a příběhy našeho průvodce, který o Jamajce mluvil moc hezky. Možná proto jsme byli na Blue Mountains hodně zvědaví. Bohužel ale musím říct, že nenaplnily mé očekávání třebaže je to tady docela hezké. Nešli jsme na výlet na kolech (mám problém s kolenem) a zůstali jsme u autobusu. To možná můj dojem trošku snížilo, ale celkově nám to tady nepřišlo nijak extra zajímavé. Cestou byly moc hezké výhledy na pobřeží.Dovolená Blue & John Crow Mountains National Park

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Blue & John Crow Mountains National Park je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Blue & John Crow Mountains National Park či Last minute nabídek na Jamajku.