Merano je lázeňské město v údolí při ústí říčky Pasirio do řeky Adige na rozhraní Ötztalsklých Alp, Ortles a Sanrtalských Alp v italském regionu Trentino-Alto Adige. Leží 29 kilometrů od Bolzana a je známé svými radioaktivními prameny a podzimní hroznovou kúrou.  Ve 14. a 15. století bylo hlavním městem celého Tyrolska. Dnes zde žije okolo 37 tisíc obyvatel.

Merano

Merano

Na dnešním území města býval římský vojenský tábor, který ležel na důležité křižovatce obchodních cest do Reschenského a Brennerského průsmyku.

Město bylo založeno v 9. století. Ve 12. století tu byl vybudován hrad a od 19. století zde jsou v provozu lázně na léčbu plicních chorob.

Lázně v Meranu jsou umístěny v krásném přírodním parku. Lázeňští hosté mají k dispozici studené minerální, radioaktivní nebo fluoridové prameny, vytékající z hory San Vigilio. Léčí se zde respirační, srdeční a gynekologické choroby, záněty a bolesti. Léčebné kúry zahrnují koupele, bahno, inhalace, masáže, saunu nebo solárium.

Zajímavosti města Merano

Historické centrum Merana se pyšní měšťanskými domy ze 14. století. Městské jádro si udrželo středověký ráz. Vstup do města umožňovaly tři městské brány.

Dominantou města je hrad Castel Trauttmansdorff, ve kterém je umístěno muzeum. Zajímavý je také zámek Castello Principesco, jenž byl v 16. století letním sídlem císaře. Od zámku Castello Principesco z roku 1480 vede lanovka na Monte Benedetto do výšky 475 metrů. Naskýtá se odtud nádherný výhled na město. Zámek sám sloužil jako rezidence zemských knížat.

Z církevních památek je nejvýznamnější gotická katedrála San Nicolo.

Hrad Castello Principesco

Hrad Castello Principesco

Gotický kost sv. Mikuláše (Duomo di Merano – San Nicolo) ze 14. – 15. století je charakteristický svou vysokou zvonicí a freskami. Za ním se nachází gotická kaple Santa Barbara.

Obchodní ulice Via dei Portici je nejmalebnější ve městě a je lemována obchůdky a podloubími.

Ve městě se nachází dvě lázeňské promenády – letní otevřená a zimní krytá. Odtud se dostanete až k ruině San Zeno z 12. – 13. století.

Z předměstí Maia Alta můžete vyjet lanovkou na vrch Avelengo do výšky 1240 metrů. Z předměstí Vernone se rovněž lanovkou dostanete do horského střediska „Merano 2000“ a dále až na horu Valcanova do nadmořské výšky 2302 metry.

Botanická zahrada a hrad Trauttmannsdorf

Kolem jedenácti pavilonů, jež nabízí Botanická zahrada Trauttmannsdorf města Merano, se vine jedenáct etap botanické naučné stezky, při níž poznáte flóru celého světa. V areálu o rozloze 12 hektarů spatříte 110 různých druhů vinné révy, skleník orchidejí, sbírku plaménků (clemantis), romantické vodní a terasové zahrady.

Botanická zahrada a hrad Trauttmannsdorf Botanická zahrada a hrad Trauttmannsdorf

© lorenza62 / Shutterstock.com

Na hradě Trauttsmannsdorf bylo 15. března 2003 otevřeno muzeum, jež sleduje vývoj turistického ruchu v jižním Tyrolsku.

V někdejším sídle tyrolských knížat stojí za prohlídku především téměř kompletně zachované gotické zařízení, dále kaple s pozdně gotickými freskami (z doby kolem roku 1450) a pěkné nádvoří.

Lázně Merano

Návštěva lázeňského domu ve městě Merano je vskutku lákavá – v nabídce je olympijské koupaliště v subtropickém prostředí (květen – září), dále termální kryté lázně, sauna nebo lázeňská kúra.

Hrad Rametz

Krásný hrad Rametz (není to hrad v klasickém českém slova smyslu) ve městě Merano pochází z doby kolem roku 1200. Dnes se zde nalézá vinný sklípek, který nabízí ochutnávku vína a prohlídku.

Hrad Rametz Hrad Rametz

© Yuriy Biryukov / Shutterstock.com

Špitální kostel sv. Ducha

Pozdně gotický kostel sv. Ducha z červeného a žlutého pískovce, stojící na levém břehu Passeru ve čtvrti Untermais, je z uměleckohistorického hlediska nejpozoruhodnější stavbou města Merano. Byl vybudován v roce 1271, avšak po katastrofickém protržení hráze, při němž byl kostel téměř zcela zničen, byl roku 1431 nově postaven. Impozantní je především jasné a goticky přísné členění vnitřního prostoru. Za pozornost stojí i chór a pozdně gotický oltář.

Kostel sv. Mikuláše (San Nikolas)

Kostel sv. Mikuláše je typický znak města Merano a se svou 80 metrů vysokou věží zaujme takřka každého návštěvníka města. Kromě ní se pyšní mimo jiné kamennou plastikou sv. Mikuláše (z doby kolem roku 1350).

Kostel sv. Mikuláše - duomo di Merano (San Nicolas)

Kostel sv. Mikuláše – duomo di Merano (San Nicolas)

Rovněž si nezapomeňte prohlédnout osmibokou gotickou kapli sv. Barbory.

Tappeiner Weg

Tappeiner Weg je královna všech promenád města Merano. Stavba 4 kilometry dlouhého korza na svazích vysoko nad městem byla započata v roce 1892 za podpory Franze Tappeinera, velkého mecenáše města.

Na promenádě Tappeiner Weg

Na promenádě Tappeiner Weg

Muzeum oděvů a doplňků

To, co nabízí Muzeum oděvů a doplňků města Merano, by se dalo charakterizovat jednou větou: „Žena v proměnách času“. Muzeum přechovává rozsáhlou sbírku dámské módy a oděvních doplňků z období od roku 1870 do současnosti.

Městské muzeum

Městské muzeum města Merano ukrývá obrazy starých a moderních tyrolských malířů, gotické sochy, umělecké řemeslo, exponáty k dějinám pravěku a mineralogickou sbírku.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Merano

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Merano? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Merano nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Itálie, nebudete litovat!