Monza leží kousíček severovýchodním směrem od hlavního města Lombardie Milána. Město bylo založeno někdy v době bronzové, avšak nejdůležitější roli hrála Monza za doby Longobardů.

Po určitou dobu patřila Monza k nejvýznamnějším městům Lombardie. Langobardská královna Theodolinda zde v 6. století nechala postavit první katedrálu a svůj majetek odkázala městu.

Monza Monza

© Gabriele Barni,

Monza postupně vyrostla v jedno z průmyslových center. Za druhé světové války se obyvatelé města aktivně zúčastnili národního odboje.

Dnes je Monza satelitním městečkem Milána. Proslavila se závodem Formule 1, jenž se pořádá na místním Autodromu v nádherném parku na okraji města. Zde se rovněž nachází rokokový lovecký zámeček  Villa Reale a velké golfové hřiště.

Závody Formule 1 na autodromu v Monze Závody Formule 1 na autodromu v Monze

© cristiano barni / Shutterstock.com

Zajímavosti města Monza

Nejdůležitější část historického centra tvoří čtvrť San Gerardino. Leží na řece Lambro, která protéká celou Monzou. Zde se také nachází stejnojmenný kostel San Gerardino, který je nejstarším v Monze.

Čtvrť San Gerardino v Monze

Čtvrť San Gerardino v Monze

Nejkrásnější církevní památkou je však Duomo di Monza. Podle legendy byl dóm postaven za doby Langobardů v 7. století, ovšem architektonické prvky připomínají pozdější dobu.

Duomo di Monza

Duomo di Monza

Od dómu vede nejstarší ulice v Monze, Via Lambro, jež vede mezi středověkými domečky a mezi nimi se nachází casa torre – dům s věží, které obyvatelé Monzy říkají Teodolinda.

Kromě památek vás v Monze bude jistě zajímat i známý autodrom – Autodromo Nazionale di Monza. Byl vystavěn již v roce 1922. Po okruhu v Indianopolis (USA) je druhým nejstarším okruhem na světě. Jezdí se zde různé italské, ale hlavně světové závody – zejména Velká cena Itálie F1.

Autodromo Nazionale di Monza Autodromo Nazionale di Monza

© Pirelli

Zajímavé jsou v Monze i oslavy patrona města svatého Gerarda, které probíhají 5. a 6. června. Do řeky Lambro je shozena patronova socha, čímž se oslavuje zázrak, který svatý Gerard vykonal, když na svém plášti přešel řeku, aby donesl jídlo chudým. Kromě mší a církevních akcí probíhá ve městě velký trh.

Zajímavá může být také mezinárodní soutěž růží – Concorso internazionale della rosa. Ta probíhá na Villa Reale vždy koncem května.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Monza

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Monza, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!