Národní park Gran Sasso e Monti della Laga pokrývá plochu 150 000 ha, čímž zasahuje do regionů Marche, Abruzzo a Lazio v pěti provinciích Ascoli Piceno, L’Aquila, Pescara, Rieti a Teramo. Jakožto jeden z největších italských parků nabízí řadu tras pro každé roční období.

Park byl založen roku 1991 a tvoří jej tři horské skupiny Gran Sasso, Laga a Gemelli. Najdete zde také Corno Grande, který je se svými 2,912 metry nejvyšším vrcholem Apenin, a jediný a také nejjižněji položený ledovec v Evropě, ledovec Calderone

Národní park Gran Sasso e Monti della Laga

Národní park Gran Sasso e Monti della Laga

Flora národního parku Gran Sasso e Monti della Laga

Národní park Gran Sasso e Monti della Laga je s téměř 2 400 zaznamenaných druhů rostlin jednou z evropských chráněných oblastí s největší biologickou rozmanitostí. Nejvzácnější druhy květin najdete ve vyšších nadmořských výškách, kde jim tamní prostředí velmi prospívá. Patří mezi ně endemické druhy, jako je skalní jasmín (Androsace Mathildae), pelyněk skalní (Artemisia Petrosa), a mnoho druhů lomikamenů (saxifrage).

Pokud chcete vidět vzácné druhy skalniček (Goniolimon italicum) či hlaváčka jarního a letního, považovaného za zaniklého, máte jedinečnou možnost hlavně na jaře, kdy na zdejších loukách hojně kvete. Národní park je jediným místem v celé Itálii, kde jej můžete spatřit.

Gran Sasso e Monti della Laga

Gran Sasso e Monti della Laga

Pokud budete mít v národním parku jakékoli dotazy týkající se zdejší flory, neváhejte kontaktovat místní botanisty z Apeninského výzkumného centra floristiky, kteří vám rádi odpoví.

Fauna národního parku Gran Sasso e Monti della Laga

Symbolem národního parku se stal apeninský kamzík, kterého se po letech vyhynutí podařilo do hor Gran Sasso opět vrátit. Hojně jsou zde k vidění také jeleni, srny, ale narazit můžete i na vlka apeninského, medvěda, kunu, jezevce či dikobraza.

Kam pro informace

V národním parku se nachází velmi dobře propracovaná síť muzeí, návštěvních a informačních center, kde se turisté dozví vše potřebné o dědictví národního parku, chráněných rostlinách a místech s mimořádnou biodiversitou a to pomocí různých ukázek, interaktivních map a dalších zařízení.

Všechna muzea fungují také jako turistická informační střediska, takže se s jakýmkoli dotazem můžete obrátit přímo na tamní pracovníky.

Jak se do parku Gran Sasso e Monti della Laga dostat

Pokud se rozhodnete jet autem, ideální je trasa po dálnici A 24 ŘímL’AquilaTeramo, kde sjedete u Assergi a pokračujete po SS 17.

Z města L’Aquila a Terama můžete jet po SS 80 vedoucí podél Valle del Vomano směrem na sjezdovku Monti della Laga v regionu Abruzzo.

Vlak vás zaveze na stanici L’Aquila, nebo do Terama, odkud pak do národního parku pokračujete autobusem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Národní park Gran Sasso e Monti della Laga

Láká vás Národní park Gran Sasso e Monti della Laga? Hledáte-li zájezdy do destinace Národní park Gran Sasso e Monti della Laga, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Národní park Gran Sasso e Monti della Laga, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.