Malý italský ostrov Elba byl známý už nejstarším civilizacím. Etruskové zde těžili rudu, další rudné doly vybudovali po roku 480 před naším letopočtem Římané. Staří Řekové tu vyráběli železo. Ostrov nazvali Aethalia (plamen) podle plamenů nad pecemi. Římané pojmenovali ostrov Ilva. Současný název Elba pochází z 6. století.

Po zániku Říše římské byl ostrov častým cílem nájezdů barbarů a Saracénů a historie ostrova Elba se tak stala krvavější.

Elba na historické mapě Itálie

Elba na historické mapě Itálie

Na počátku 11. století se vlastníkem ostrova stala Pisa, poté ji ovládla rodina Appiani u Piombina. V roce 1546 část ostrova získal Cosimo I. de Medici, jenž opevnil přístav Portoferraio a přejmenoval ho na Cosmopoli. Přístavu se roku 1603 zmocnil Filip II. Španělský a dal na něm vystavět dvě pevnosti. Hospodářský rozkvět Elby nastal v roce 1802, kdy se ostrov stal francouzským územím.

Dne 3. května 1814 sem byl do nuceného exilu vyhnán Napoleon Banaparte. Byl jmenován císařem ostrova. K dispozici měl gardu o počtu 700 mužů. Jeho vláda nad ostrovem však byla pouze formální. Při svém pobytu provedl Napoleon na ostrově řadu ekonomických a sociálních reforem, které zlepšily životní podmínky obyvatel. Kromě jiného navrhl i vlajku ostrova – bílá s červeným pruhem a třemi zlatými včelami. Dne 26. února 1815 Napoleon z ostrova uprchl zpět do Francie.

Vlajka ostrova Elba

Vlajka ostrova Elba

Při Vídeňském kongresu připadla Elba Toskánskému velkovévodství a v roce 1860 se stala součástí sjednoceného Italského království.

Za druhé světové války byl ostrov obsazen německou armádou. Osvobozen byl Francouzi dne 17. června 1944.

Napoleon opouští ostrov Elba dne 26.2.1815

Napoleon opouští ostrov Elba dne 26.2.1815

Dnes je Elba oblíbeným prázdninovým ostrovem, který sice nepatří mezi nejvýznamnější destinace Itálie, ale soudím, že je to spíše jeho menší známostí (přesto, že se o něm učí i ve školách v souvislosti s Napoleonem) a malým povědomím o krásách, které ostrov nabízí. Druhým důvodem je jistě to, že sousedí s nádhernými ostrovy Korsika, Sardínie a také s nedalekým krásným pobřežím italského Toskánska, kde najdete řadu nádherných míst a pláží.

Přesto je Elba zajímavou prázdninovou alternativou a budete-li zvažovat cestu do Itálie, určitě se i na tento ostrůvek podívejte a zahrňte jej do svých plánu!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Itálii

Dovolená v Itálii je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit do Itálie. Podívejte se na aktuální zájezdy do Itálie a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!