Oahu je hlavním ostrovem celé Havaje, říká se mu také Shromažďovací ostrov. Je to krásný a zároveň nejznámější ostrov s hlavním městem celého souostroví Honolulu, s mezinárodním letištěm, vyhlášenou pláží Waikiki, Pearl Harborem s památníkem USS Arizona nebo známou pláží Hanauma Bay.

Ostrov dále nabízí k prohlídce botanické zahrady, královský palác Iolani, ananasové plantáže a mořská akvária. Surfování, tenis, golf, potápění – to vše vám umožní prožít skvělou dovolenou.

Ostrov Oahu se rozkládá na ploše 1545 km2. Je třetím největším havajským ostrovem.

Mapa ostrova Oahu

Mapa ostrova Oahu

Zajímavá místa Oahu

Hlavní město se nazývá Honolulu a je zároveň i hlavním městem Havajských ostrovů. Honolulu je známé oblíbenou pláží Waikiki a velkým množstvím hotelů. Na pláž prakticky bezprostředně navazuje svah, po kterém se dostanete až ke kráteru Diamond Head, do výšky 232 metrů. Výstupu nahoru nebudete litovat, protože se vám otevře nádherný pohled na město. Jen pár kilometrů na východ od Honolulu dorazíte do krásné panenské přírody se stezkami, vedoucími bambusovým lesem ke kaskádovitým vodopádům Manoa Falls a do rezervace Honolulu Watershed Forest Reserve. V tůňkách pod vodopády se můžete i vykoupat.

Waikiki

Waikiki

Když už budete v Honolulu, tak určitě navštivte Pearl Harbor na západním okraji města. Toto místo v prosinci 1949 napadli neočekávaně Japonci a tento čin se stal impulsem pro vstup USA do 2. světové války a v konečném důsledku tedy i k poražení zemí Osy.

Dnes přístav nabízí vojenská muzea, venkovní výstavku torpéd a hlavně – plavbu k památníku potopené USS Arizona, kde zahynulo 1500 námořníků. Ještě dnes je to místo plné emocí. Do muzeí je vstup volný. Na nedaleké lodi Mighty Mo se 2.9. 1945 podpisem válka ukončila. Můžete si také prohlédnout loď USS Missouri a ponorku USS Bowfin (tyto prohlídky jsou již za poplatek, USS Misouri okolo 20 USD, USS Bowfin okolo 10 USD).

Pearl Harbor

Pearl Harbor

Pro milovníky a znalce kultury je dobré navštívit Academy of Arts s polynéským, asijským i evropským uměním, stejně tak jako Bishop Muzeum, kde jsou vystaveny historické a přorodovědné sbírky. Za zvážení stojí i návštěva místního planetária.

Objektem, který turisté na Oahu navštěvují nejčastěji, je Polynesian Cultural Center. Je vzdálen necelé dvě hodiny jízdy autem od Honolulu. Je stylizováno do podoby skanzenu, kde se odráží všechny kultury Polynésie.

Objevíte tu repliky tradičních havajských budov, řemeslné dílny, ochutnávky místních specialit a také uslyšíte a uvidíte hudební a taneční vystoupení. Bohužel vstup je poněkud vyšší (od cca 50 USD), ovšem chcete-li se setkat s tradičním způsobem života v Polynésii, jedná se o nejlepší a nejkomplexnější volbu na Havajských ostrovech.

Hanauma Bay

Hanauma Bay

Výborné podmínky pro šnorchlování skýtá zátoka Haunama Bay na jihovýchodním pobřeží ostrova. Připravte se na to, že než do zátoky vstoupíte, budete se muset seznámit s krátkým videem o tom, jak nepoškodit korály. V zátoce navíc bývá poměrně plno, ačkoli je počet lidí na pláži omezován.

Severní strana ostrova North shore je zase oblíbena díky velkým vlnám.