Pearl Harbor naleznete asi 15 minut západně od Honolulu. Jedná se o přístav stále využívaný jako námořní základna námořnictva Spojených států. Dnes zde však naleznete také hezký a zajímavý areál, který je věnován historickým událostem z období 2. světové války.
Útok na Pearl Harbor
Historický význam získal Pearl Harbor v roce 1941, kdy 7. prosince 1941 došlo k nenadálému napadení přístavu Japonci, jehož důsledkem byl vstup USA do 2. světové války. V konečném důsledku tohoto útoku Japonců tak došlo ke zvrácení sil mezi soupeřícími stranami a k poražení mocnostem Osy a ukončení 2. světové války (která byla oficiálně ukončena právě zde v Pearl Harboru).
Američané tehdy sice prolomili japonský kód a věděli, že se chystá útok, ale nedokázali určit cíl tohoto útoku před jeho zahájením. Existovaly sice předpoklady, že bude útok veden na Pearl Harbor, ale vedení americké armády nevěřilo, že by něčeho podobného byli Japonci skutečně schopni. Do tropického ráje (kterým Havajské ostrovy v roce 1941 skutečně byly), jeho pohodové, klidné a uvolněné atmosféry, tak přišel absolutně nečekaný útok na Pearl Harbor, vedený japonským letectvem a miniponorkami, který byl pro Američany zničující. Velel mu japonský admirál Isoroku Yamamota. Celkem bylo potopeno 9 lodí a 21 lodí bylo vážně poškozeno. Japoncům se podařilo vyřadit na dobu šesti měsíců největší americkou základnu v Tichomoří.
Útok však nepřinesl to hlavní – zničení amerických letadlových lodí. Ty byly v době útoku mimo přístav. Letadlové lodě USS Enterprise a USS Lexington byly na cestě k ostrovům Midway a Wake, kam dopravovaly letecké posily. USS Washp, USS Hornet a USS Yorktown pluly po Atlantiku a USS Saratoga kotvila v San Diegu.
Útok na Pearl Harbor zvedl v USA vlnu emocí, ovlivnil myšlení amerického obyvatelstva, které se semklo a podpořilo vstup USA do 2. světové války. Dá se tedy říct, že útok na Pearl Harbor nepřinesl to, co Japonci očekávali – znehybnění americké námořní síly (kterou Japonsko považovalo za rozhodující v bojích o Tichý oceán) a psychologické potopení amerického národa. Dopad byl totiž přesně opačný – americké námořnictvo sice zasáhly značné škody, ovšem nikoli zničující a američané se semkli a šli tvrdě do bojů proti nepříteli.
Ztráty Japonska a USA při útoku
Ztráty na straně Japonska – padlo 55 členů leteckých posádek, 121 členů posádek ponorek, 9 členů posádek miniponorek. Byl zajat 1 člen posádky miniponorky. Zničena byla jedna ponorka třídy I. a pět miniponorek. Zničeno bylo 9 stíhacích letounů, 15 střemhlavých bombardérů a 5 torpédových letadel.
Ztráty na straně USA byly mnohem dramatičtější:
padlo 2008 námořníků, 218 vojáků, 109 příslušníků námořní pěchoty a 35 civilistů
raněno bylo 710 námořníků, 364 vojáků, 69 mariňáků a 35 civilistů
- 169 letadel
potopeny 4 bitevní lodě (USS Arizona (BB-39), USS California (BB-44), USS Oklahoma (BB-37), USS West Virginia (BB-48)), 1 torpédoborec (USS Shaw (DD-373)), 1 minonoska (USS Oglala (CM-4)), 2 remorkéry (USS Sotoyomo (ATA-121), USS YFD-2) a 1 cílová terčová loď (USS Utah (AG-16) (ex BB-31))
poškozeny 4 bitevní lodě (USS Nevada (BB-36), USS Pennsylvania (BB-38), USS Tennessee (BB-43), USS Maryland (BB-46)), 3 lehké křižníky (USS Helena (CL-50), USS Honolulu (CL-48), USS Raleigh (CL-7)), 3 torpédoborce (USS Cassin (DD-372), USS Downes (DD-375), USS Helm (DD-388)), 1 pomocná loď pro hydroplány (USS Curtiss (AV-4)) a 1 dílenská loď (USS Vestal (AR-4))
Pearl Harbor dnes
Dnes si můžete v Pearl Harboru, kam je bezplatný vstup (pouze při rezervaci lístků online, což doporučuji, zaplatíte za jednu osobu symbolický $1,50), prohlédnout upravený areál s řadou popisků. Naleznete zde několik budov, ve kterých uvidíte autentické fotky a četná videa ze 7.12.1941. K tomu je k dispozici i řada audionahrávek a dokumentů s účastníky bojů o Pearl Harbor.
USS Arizona memorial
Součástí bezplatné prohlídky je také výlet lodí na památník USS Arizona memorial, což je místo kousek od břehu, kde pod vodou leží potopená bitevní loď USS Arizona, která byla potopena při útoku na Pearl Harbor. Toto místo je pro američany velice významné, proto zde dbejte piety, která je zde opravdu nutná. Z lodi USS Arizona nebyly vyneseny ostatky všech mrtvých, takže je v ní dodnes pohřbeno velké množství námořníků, které útok Japonců zaskočil. Nejen jejich jména si můžete prohlédnout na ceduli přímo v památníků. Přímo z platformy památníku pak můžete pod vodou vidět obrysy potopené lodi a také uvidíte ropu, která z lodi uniká již 70 let a ještě asi dlouho unikat bude – poznáte to podle toho, že je ropa vidět na hladině okolo památníku.
Součástí areálu je také kino, kde můžete shlédnout zajímavý dokument, který popisuje situaci před, během a po útoku na Pearl Harbor.
V prostranství areálu uvidíte také řadu bojové techniky (torpéda, děla – do těch si můžete i sednout, rakety atp.).
USS Bowfin, USS Missouri, Aviatické muzeum
V Pearl Harboru si můžete také zaplatit některé doplňkové prohlídky, mezi které patří především prohlídka Aviatického muzea (cena cca $15-20), ponorky USS Bowfin (cena cca $10) a bitevní lodě USS Missouri (cena cca $20). Při koupě více vstupů je možné získat slevu, poradí vám přímo v Pearl Harboru v pokladně, kde si tato rozšíření můžete zakoupit.
Všechny prohlídky jsou zajímavé a specifické, takže pokud jste v ponorce nikdy nebyli, určitě si zajděte, je moc hezky zachovalá a prohlídka je velice autentická (v ceně všech prohlídek je audio průvodce).
USS Missouri vám zase umožní pocítit, jaká neskutečná monstra jsou bitevní lodě a umožní vám nahlédnout i do útrob této lodě, což je také skvělý zážitek. A aviatické muzeum je nutnost pro milovníky letectví, neboť zde najdete spoustu historických letadel z celého světa.
Na co před vstupem do Pearl Harboru nezapomenout
Určitě doporučuji udělat si rezervaci předem. Vstup je sice bezplatný, ale počet míst na lodi na památník USS Arizona je značně omezen a místa rychle mizí. Ideální je tak buď přijít do areálu brzy ráno a nebo (a to opravdu preferuji) si udělat rezervaci na konkrétní čas předem. Na místě si pak můžete zakoupit vstup i na další atrakce, jako je zmínená USS Bowfin, USS Missouri či Aviatické muzeum.
Upozorňuji na to, že bude-li rozbouřené moře (a stačí opravdu jen trošku, že vám to tak ani nebude připadat), nemusí loď na památník USS Arizona vůbec jezdit.
Vemte na vědomí jednu důležitou věc, a to sice, že vás do areálu nepustí s žádným baťohem, a to třeba ani s pouzdrem na fotoaparát (malé pouzdro strčíte do kapsy, brašnu od kamery či od zrcadlovky nikoli) či kabelkou. K jejich úschově zde mají úschovnu, která je však placená ($3 za jeden kus).
V areálu je samozřejmě možnost občerstvení, toalety, jsou zde bezplatná pítka a koupit zde můžete i suvenýry 🙂
Hezké muzeum pod otevřeným nebem
Terka Terrinka dne 2015-05-22 11:20:30Zajímavě zpracované muzeum pod otevřeným nebem. Nejsem sice extra fanda historie a druhá světová válka mne nikdy moc nezajímala, ale na Pearl Harbour jsem se spolužáky jela na prohlídku. Nelitovala jsem, třebaže to bylo docela drahé (vstup na loď stál $20, což je dost), ale bylo to dobře udělané a navíc nám vyšlo počasí, takže jsme si to tady nakonec užili. Ale kdybych sem nešla, asi bych o nic zásadního nepřišla. Pro Američany je to ale významné místo, bylo to i dost vidět ve tvářích lidí, kteří tady pracují a i u amerických turistů, kteří tady byli na prohlídce.
Pro milovníky historie nutnost!
Ondra Starej dne 2015-04-27 11:54:18Upřímně řečeno - ostrov Oahu jsem chtěl z itineráže původně úplně vypustit, protože mám rád přírodu a ta na Oahu dostává od civilizace poměrně jasný knock out. Ale kolegové mne nakonec přesvědčili, že kvůli Waikiki a Pearl Harboru bychom se zde měli zastavit. Zpětně jim dávám za pravdu, kvůli Pearl Harboru (společně s Waikiki a Diamond Head) ta jedna noc na Oahu stála za to :-)
Pokud nejste fanda historie a nebo o Pearl Harboru víte jen to, že to je film, tak se na Oahu klidně vykašlete. Ale pokud vás historie trošku zajímá a nebo jste fanda druhé světové války, tak se sem vypravte. Pearl Harbor je totiž skvělě připravené muzeum (muzea američané umí dělat zajímavě a poutavě, o tom nepochybujte) s řadou visualizací, dobových záznamů, fotek, předmětů a také spoustou vojenské techniky, kterou si můžete doslova prolézt a ošahat.
Není na světě moc míst, kde by bylo možné se projít skutečnou bojovou ponorkou a nebo kde byste se mohli podívat na bitevní křižník (paluba i podpalubí), který byl vyřazen poměrně nedávno.
Vše je navíc v hezkém a upraveném prostředí s možností zakoupení řady suvenýrů, občerstvení a s možností projít si vše s audioguidem či s živým průvodcem, kdy se dozvíte celou řadu věcí, které jste o Pearl Harboru možná nevěděli.
Mně se to tady líbilo moc, a to nejsem fanda ani do válečné techniky a ani se nepovažuju za "fanouška" druhé světové války. Američany prostě muzea umí udělat, přesvědčili mě o tom už několikrát a bylo by super, kdybychom se aspoň v tomto uměli poučit i u nás!
Americký patriotismus v celé své kráse :)
Tomáš Vavrečka dne 2015-03-10 05:11:17Hned po příjezdu nám bylo jasné, že z Pearl Harboru je dneska dobrý byznys. Poměrně drahé vstupné, drahé úschovny zavazadel, hodně drahé občerstvení, příplatky za všechno možné.... no ale když už tady člověk je, tak to zaplatí :)
Areál je hezky upravený, je tady docela dost zajímavých věcí. Všechno je ale bráno hodně z pohledu "chudáků" američanů a vše je stavěno k podpoře typického amerického patriotismu. Výlet na USS Arizona byl toho největším důkazem. Američani to tady berou hrozně vážně a vůbec neuvažujte nad tím, že byste to tady nějak zlehčovali a nebo se chovali nevhodně - vyvedli by vás v zubech. Super byla prohlídka USS Missouri, ta se mi líbila opravdu hodně hodně hodně moc :)