Na začátek je nutno konstatovat, že běžný pobyt ve Francouzské Polynésii patří mezi nejdražší na světě. Především to platí v oblíbených turistických resortech, které nabízí kvalitu a luxus, a to nejen, co se polynéské kuchyně týče.

Stravování v restauracích je tedy také docela drahé, v menších městech jsou však ceny o něco příznivější.

Supermarkety najdete jen na větších ostrovech, na Tahiti je jediný McDonald v celé Francouzské Polynésii (díky bohu za to, že je zde jen jeden 🙂 ). Nejvýhodnější je koupit si jídlo přímo na trhu – Marché de Papeete. Ten se otevírá brzy ráno. Na Place Vaiete na Tahiti, v tzv. roulottes – pojízdných „jídelnách“, se dá dobře a levně se taky dá najíst, navíc ochutnat pokrmy všech možných mezinárodních kuchyní, které jsou otevřeny každý večer. Díky místnímu trhu lze ochutnat některá běžná jídla polynéské kuchyně velice levně.

Marché de Papeete - základ (nejen) polynéské kuchyně Marché de Papeete – základ (nejen) polynéské kuchyně

© sarayuth3390 / Shutterstock.com

Tradiční jídla kuchyně Francouzské Polynésie

Zcela jistě lze doporučit ochutnání některé z místních rybích specialit, např. „mahi mahi“ nebo syrovou rybu v kokosovém mléce. K pití je k dispozici místní pivo pod značkou Hinano a typický tahitský koktejl „mai tai“. Doporučit lze  ovoce, například tamní ananasy jsou snad nejchutnější na světě! Pokud jste již byli na Havajských ostrovech, spoustu těchto názvů a informací znáte, protože polynéský původ havajského obyvatelstva znamená, že si na Havaj s sebou přivezli také běžná jídla polynéské kuchyně a tedy své oblíbené speciality, mezi které mahi mahi či zmíněný mai tai zcela jistě patří. Více v článku o havajské kuchyni.

Mahi Mahi

Mahi Mahi

Kuchyně Francouzské Polynésie je opravdu výborná, domorodé prvky s množstvím tropického ovoce a mořských plodů se mísí s prvky kuchyně francouzské. Často zde najdete i jídla z italské a čínské kuchyně. Nalézt se dají i  fast foody, pizza a podobně. Určitě neopoměňte místní rybí speciality a také ovoce.

Jídlo je zde na naše poměry opravdu drahé, ale přesto je vhodné navštívit restauraci alespoň několikrát za pobyt, lépe zemi poznáte a odvezete si mnoho nezapomenutelných vzpomínek na neobvyklé chutě a kombinace místních pokrmů a nápojů.

Pivo Hinano Pivo Hinano

© ISLE Surf and SUP, www.islesurfandsup.com

Orientační cena večeře je 25 – 70 Euro dle kategorie hotelu, nealko nápoje cca 2 Euro, pivo cca 3 Euro. Voda z vodovodu je většinou pitná, přesto je vhodné zakoupit vodu v plastových lahvích v místních obchodech.

Nejčastějšími užívanými potravinami Francouzské Polynésie je syrová ryba, ovoce, kokosové mléko a typické je pečení masa na kamenech v jámě.

Ovoce nooni

Ovoce nooni

Zajímavým tahitským plodem je ovoce Nooni (vyskytuje se také na Havaji). Je to keř dorůstajíc výšky až 8, na němž po celý rok rostou plody velké jako brambory. Je to jediná rostlina na světě, která dokáže rodit plody každý den. Zajímavé je, že na větvích této rostliny jsou jak květy, tak dozrávající, ale i docela zralé plody. Zralý plod ovoce je mléčně bílý, měkký a masitý, má trochu nepříjemnou nažluklou vůni i chuť. Jeden strom v jediném měsíci dává až 500 kg plodů. Ovoce je nutné včas spotřebovat, protože se již po 5-ti dnech rozpadá a už není k použití. Říká se o něm, že má skvělé účinky na zdraví a prý byl hojně užíván i jako lék. Po utrhnutí jej nechte den nebo dva lehce „dojít“, je pak chutnější.

Nooni, díku velkému množství proxeroninu (enzym xeroninu), zabraňuje některým nemocem, oddaluje rychlé stárnutí a další problémy. V ovoci bylo dále nalezeno více než 150 důležitých a zdraví prospěšných látek (serotonin, scopoletin, damnacanthal a spousta vitamínů).

Vynikající Mai Tai

Vynikající Mai Tai

Určitě ochutnejte i kuchařskou specialitu Tamaara.

Nejznámější polynéský koktejl je Mai Tai. Připravuje se z bílého třtinového a tmavého rumu, pomerančového likéru, citronové šťávy, grenadiny, mandlového sirupu a limetky. Variantou je také připravit jej z čerstvého tropického ovoce dle chuti.

Poisson Cru v kokosové skořápce

Poisson Cru v kokosové skořápce

Tradičním polynéským jídlem je Poisson Cru. Je to syrový tuňák, který je nakrájený s velkou porcí různorodé zeleniny a je zalitý kokosovým mlékem a citronovým džusem. Jako příloha se podává rýže.

Kuchyni Francouzské Polynésie si rozhodně nenechte ujít, je skutečně vynikající, čerstvá a hlavně zdravá. Říká se, že láska prochází žaludkem a polynéská kuchyně je toho důkazem – rozhodně přispěje k tomu, že si Francouzskou Polynésii zamilujete, uvidíte! 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Francouzské Polynésii

Chcete-li koupit dovolenou do Francouzské Polynésie, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Francouzské Polynésie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Francouzské Polynésii je bezva!