Polynésie byla objevena v roce 1521 Portugalcem Ferdinandem Magalhãesem, který objevil  ostrov Pukapuka v souostroví Tuamotu. Dalšími, kdo ostrovy postupně objevovali byli Holanďan Jakob Roggeveen (objevil ostrov Bora Bora v roce 1722), Samuel Wallis Tahiti v roce 1767, tentýž ostrov navštívil Francouz  Louis Antoine de Bougainville  v roce 1768, Brit James v roce 1769. O něco později, v roce 1797 zde začaly vznikat první křesťanské protestantské misie.

Ferdinand Magellan (Fernão de Magalhães)

Ferdinand Magellan (Fernão de Magalhães)

Pro místní ostrovy mělo velký význam uprchnutí krále Pomare II. na ostrov Moorea v roce 1803. Král se později, v roce 1812, vzdal místního náboženství a přestoupil k protestantismu.

I katoličtí misionáři se v roce 1834 pokoušeli na ostrovech prosadit svou víru, ale o dva roky později byly vyhnáni. To popudilo Francii a v roce 1868 zareagovala vojensky. Pod záminkou ochrany francouzských misionářů prohlásila 1842 prohlásila ostrovy Tahiti a Tahuata za svůj protektorát.

V roce 1834 bylo založeno hlavní město Papéete. Ostrovu Tahiti byl v roce 1880 změněn status z protektorátu na kolonii a souostroví Tuamotu, patřící dynastii Pomare, bylo prohlášeno za francouzské území. Byl jmenován guvernér (1885) a zaveden francouzský právní řád. Ostrovy Rimatara a Rurutu, které chtěly být pod britskou správou byly rovněž připojeny k Francii.

Tržiště v Papeete v roce 1910

Tržiště v Papeete v roce 1910

Když francouzská správa vyhlásila v roce 1940 na ostrovech brannou povinnost, bojovalo mnoho Polynésanů ve válce za Francii.

Na ostrovy měli zálusk i Japonci, naplánovali jejich obsazení, ale nakonec k invazi, ke štěstí Polynésanů, nedošlo.

Status ostrovů byl znovu změněn v roce 1957 na zámořská území a byl změněn i jejich název na „Francouzská Polynésie“ (Polynésie Francoise).

V roce 1962 zde Francie na atolu Mururoa v souostroví Tuamotu provedla zkoušky jaderných zbraní.

Testování atomové bomby na atolu Mururoa

Testování atomové bomby na atolu Mururoa

Od roku 1989 patří Francouzská Polynésie oficiálně k Francii a v roce 2004 se stala právoplatnou součástí Francie. Toto území je tedy v podstatě součástí Evropské unie 🙂

Obraz tahiťanek od Paula Gauguina

Obraz tahiťanek od Paula Gauguina

Na ostrovech žilo několik slavných osobností. Ve výčtu nechybí belgický hudebník Jacques Brel, francouzský impresionalista Paul Gauguin, ale i někteří slavní sportovci a modelky.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Francouzské Polynésii

Chcete-li koupit dovolenou do Francouzské Polynésie, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Francouzské Polynésie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Francouzské Polynésii je bezva!