Ostrov Cebu je jednou z nejrozvinutějších provincií na Filipínách. Můžete zde strávit na jedné straně aktivní, na druhé straně klidnou exotickou dovolenou na skvělých plážích severního a jižního pobřeží ostrova. Ostrov nabízí ideální podmínky pro potápění, šnorchlování i slunění. Pro potápění je nejvýhodnějším místem severní pobřeží, zejména ostrov Moalboal. Na ostrově najdete skvělé restaurace. Obdivovat můžete místní architekturu. Určitě nezapomeňte navštívit hlavní město Cebu City.

Cebu leží mezi Luzonem a Mindanaem, v oblasti Visayas. Je to podlouhlý ostrov s délkou zhruba 220 kilometrů a největší šířkou 40 kilometrů. V literatuře je někdy s nadsázkou nazýván královnou jihu. Na hrdé místní obyvatele, potomky náčelníka Lapa Lapa, zde působí španělská koloniální historie. Návštěvníci mohou najít v těsné blízkosti Cebu, na krásných ostrovech Malaspascua nebo Camotes, prázdné pláže jen pro sebe. Každým rokem se mohou zúčastnit jednoho z nejhezčích svátků na Filipínách – Sinulog.

Festival Sinulog na ostrově Cebu Festival Sinulog na ostrově Cebu

© Rey Borlaza / Shutterstock.com

Středem ostrova prochází pohoří. Pobřeží na severu i na jihu je upravené pro turisty ze všech koutů světa. Malý ostrůvek Bantayan ležící na jihu, je vhodným místem pro pořádání turistických výletů. Ostrůvek Moalboal vyhledávají zase potápěči. Rovněž ostrůvek Mactan je potápěčským rájem, směřují sem také pozorovatelé ptáků.

Cebu City

Hlavním městem ostrova je Cebu City. Je starší než Manila a je také druhým největším filipínským městem. V minulosti bylo městem králů a vůbec první španělskou usedlostí na Filipínách. Dnes je významným obchodním přístavem, ale hlavně turistickým rájem. Získalo si pověst nejoblíbenějšího filipínského turistického centra, jelikož v jeho blízkosti se rozprostírají nádherné pláže s možnostmi potápění. Na své si přijdou i příznivci historie. Najdete tu čínské taoistické chrámy, pevnost San Pedro z roku 1565 a hlavně baziliku Minore del Santo Nino, s nejstarší filipínskou soškou svatého Jezulátka. Cebu se taktéž proslavilo výrobou kytar.

Cebu city

Cebu city

V 16. století se stalo Cebu City součástí rádžovství Cebu, s obyvateli vyznávajícími islám, hinduismus a animismus. Dne 7.dubna 1521 sem přistál Portugalec Ferdinand Magellan. Přivítal ho král Cebu, rádža Humaban. Ten se již dne 14. dubna 1521 nechal spolu s manželkou a asi 700 místními obyvateli pokřtít. Magellan byl zabit dne 27. dubna 1521 na ostrově Mactan králem Lapa Lapa. Tento král je dodnes uznáván národním hrdinou.  V dubnu 1565 ostrov kolonizovalo Španělsko a v roce 1898, po španělsko-americké a filipínsko-americké válce, se dostalo pod správu USA.

Pevnost San Pedro na ostrově Cebu

Pevnost San Pedro na ostrově Cebu

Cebu City se stalo významným kulturním centrem na Filipínách. Dominantou města je Magellanův kříž, který patří k symbolům křesťanství. Kousek od Magellanova kříže se nachází bazilika Minore del Santo Nino – kostel Svatého dítěte. Je to původně augustiniánský kostel, který byl při oslavách 400 let křesťanství na Filipínách, v roce 1965, povýšen na baziliku. Kostel byl vybudován z tesaného kamene. Je v něm umístěna nejstarší památka v zemi – soška Santo Nina, Svaté Dítě Cebu. Tato náboženská událost se na ostrovech každoročně, každou třetí neděli v lednu, oslavuje kulturními slavnostmi známými pod názvem Sinulog.

Bazilika Minore del Santo Nino Bazilika Minore del Santo Nino

© alexan888 / Shutterstock.com

Cebu City pořádá rovněž oblíbený filipínský reggae hudební festival.

Ve městě se nalézá řada významných španělských koloniálních budov včetně pevnosti San Pedro a muzea Casa Gorordo. Město se chlubí i universitou a pivovarem San Miguel.

K nejpopulárnějším nákupním centrům patří SM City Cebu, Cebu Ayala centrum Robinson Plaza a Gaisano cetra.

Ve městě má sídlo také český honorární konzul. Více viz důležité kontakty na Filipínách.

Mimo město stojí taoistický a buddhistický chrám. Z taoistického chrámu je nádherný výhled na celé Cebu City, okolí města Mandžue a Lapu Lapu. Město si z dálky můžete prohlédnout i z vesniček v okolních horách.

Další zajímavá místa na ostrově Cebu a v jeho okolí

Lodí se můžete vypravit na nedaleký ostrov Olongo, kde se nachází ptačí rezervace. Nejlepším obdobím pro pozorování ptáků jsou měsíce říjen a listopad.

Zhruba v polovině cesty mezi Cebu a Leyte leží ostrovy Camotes. K hlavním patří ostrovy Pacijan a Poro. Na jižním a západním pobřeží Pacijanu najdete krásné bílé pláže lemované palmami. Nádherné pláže objevíte rovněž na ostrovech severně od Cebu – Mantayan a Malapascue. Jižně od Malapascuy se nalézá pěkný ostrov Calangaman.

Asi 90 kilometrů jižně od Cebu leží Moalboal – centrum potápěčských aktivit. Na zdejších plážích Pagsama a White Beach vyrostlo množství hotelových resortů.

Nedaleko Matunianu narazíte na vodopád Kawasan.

Kawasan Falls Kawasan Falls

© Traveling GOLD, http://travelinggold.com

K oblíbeným místům pro potápění a šnorchlování patří ostrov Sumilon, kousek od jihovýchodního pobřeží Cebu.

Ostrov navštívil i Ferdinand Magallan, Portugalec ve španělských službách. Byl známý tím, že se dokázal spřátelit s každým náčelníkem kmene. S náčelníkem Lapu Lapu, králem ostrova Mactan se mu to však nepodařilo. Při boji s domorodci byl zraněn otráveným šípem a po převozu na loď zemřel.

Ostrov Olango

Ostrov se pyšní nádhernou přírodou s volně se pohybujícími zvířaty. Spatřit zde můžete celou řadu stěhovavých ptáků, mimo jiné i čínskou volavku bílou. Ptáci sem přilétají dvakrát ročně a k mimořádnému pozorování zve období od února do května.

Pobřeží ostrova je obklopeno útesy, z nichž některé jsou vhodné pro potápění a obdivování bohatého mořského života se spoustou neobyčejných ryb a korálů.

Toledo

Toledo je významným přístavem. Městem vede silnice, která ho spojuje s Cebu a Negrosem. V okolí se těží měď, uhlí a vyrábí se tu olej. Zdejší továrny však vypouštějí odpady do moře a to způsobuje na některých místech jeho zamoření. V centru města se nachází kostel Toledo City Parish Church, zasvěcený mnichu San Juanovi de Sahangun.

Sogod

Sogor je město vzdálené asi 70 kilometrů severně od Cebu. Obdivovat tu budete krásné pláže. Nedaleko města leží ostrov Capitancillo s majákem. Dříve zde pobývali námořníci a vojáci.

Daan Bantayan

Daan Bantayan se rozkládá asi 130 kilometrů severně od Cebu. Oblast se zaměřuje především na pěstování cukrové třtiny. Pokud místo navštívíte, podívejte se i do blízké vesnice Gato. Vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, protože se tu vyskytují ve velké míře mořští hadi.

Ostrov Bantayan

Ostrov Bantayan nabídne turistům nádherné pláže. Na jihovýchodě ostrova leží městečko Santa Fe s pěknými plážemi, hotely i restauracemi.

Ostrov Bantayan

Ostrov Bantayan

Ostrov Malapascua

Ostrov Malapascua leží jižně od Cebu. Je to vyloženě odpočinkové místo. Nejsou zde silnice a nejezdí tu auta. Na jižním pobřeží se nachází několik hotelových resortů. Na severním pobřeží stojí maják. Turisté se zde mohou potápět, projet se na kajaku nebo se procházet po pobřeží.

Ostrov Malapascua Ostrov Malapascua

© Andrei Goncharov / Shutterstock.com

Moalboal

Moalboal se rozkládá asi 90 kilometrů od Cebu. Město je hojně navštěvované turisty zejména kvůli blízké pláži Panagsama. Asi 3 kilometry od ostrova leží Pescador. Sem jezdí potápěči, kteří se mohou potápět až do hloubky 50 metrů. K podobným místům patří rovněž Badian.

Samboan

Na zdejší pláži vyrostlo množství resortů. Kromě pobytu u moře můžete využít nabídky letu balónem nad pobřežím nebo výletu k nedalekým vodopádům. Na jižním pobřeží leží městečko s rozhlednou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Cebu

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Cebu a nebo další spoustu zájezdů na Filipíny. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Cebu a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!