Na ostrově Mindanao najdete krásnou krajinu s ovocnými plantážemi, orchidejovými farmami, zelenými údolími a neporušenými lesy. Krásu ostrova podtrhuje okolní průzračné moře a v něm množství korálových ostrůvků a útesů. Žije zde i několik kmenů původních obyvatel. Ostrov je ale také smutně proslulý násilnostmi islámských separatistů. Ve snaze ochránit turisty před bombovými útoky jim byl přístup na ostrov dlouho zapovězen. Dnes už je alespoň na některých místech klid. Pokud se na ostrov vydáte, zjistěte si aktuální bezpečnostní situaci.

Jezero Sebu na ostrově Mindanao

Jezero Sebu na ostrově Mindanao

Mindanao je po ostrovu Luzon druhým největším ostrovem Filipín. Leží v jižní části souostroví. Má členité pobřeží se spoustou poloostrovů a zálivů. Podél východního pobřeží je lemován horským hřebenem, ve vnitrozemí se nalézají dvě izolované sopky. První z nich – Apo je vysoká 2965 metrů, druhá Dipolog má výšku 2560 metrů. Ostrovem protéká řeka Pulangi.

Hora Apo na ostrově Mindanao

Hora Apo na ostrově Mindanao

Ostrov se rozkládá na ploše přes 90 tisíc čtverečních kilometrů. Obdivovat tu můžete sopečná pohoří, zelená údolí a lesy s exotickými zvířaty. Žije zde národní symbol – filipínský orel, největší orel na světě (je znám tím, že loví dokonce opice!). V krásné krajině s ovocnými a orchidejovými plantážemi snadno poznáte vzácný druh filipínských orchidejí – Vanda Sanderiana.

Filipínský orel

Filipínský orel

Davao

Největším městem na ostrově je Davao. Město leží pod sopkou Mt. Apo. Rozkládá se na ploše téměř 2500 km2 a je po Manile nejrychleji se rozvíjejícím filipínským městem.Ve městě se střetává několik kultur. Žijí zde spolu původní obyvatelé s přistěhovalci. K nejpočetnějším etnickým skupinám patří Číňané, muslimové a křesťané. Kultuře etnických menšin se věnuje muzeum Dabaw. Na ostrově se nachází také největší buddhistický chrám na Minandau – Lon Sa. Pokud chrám navštívíte, neopomeňte uskutečnit prohlídku nedaleké orchidejové farmy a banánových plantáží.

Davao Davao

© Travel Give Love, http://journeys.travelgivelove.com

Za 2. světové války bylo město důležitým přístavem, významnou japonskou vojenskou základnou. Japonský vliv je zde dodnes znatelný, město je někdy nazýváno Malým Japonskem.

Každoročně v srpnu se zde  koná Kadayan sa Dabaw Festival, který se stal důležitou místní kulturní událostí. Bohatě vyzdobeným městem prochází pestrobarevné průvody s tanečníky. Obdivovat budete i mnohé etnickými rituály.

Festival Kadayan sa Dabaw Festival Kadayan sa Dabaw

© Potograpiya Dabaw, http://potograpiyadavao.blogspot.cz

Krásný pohled na město poskytuje svatyně pražského jezulátka.

Poblíž města se, na nedalekém ostrově Samal, rozprostírá nejkrásnější místní pláž – Paradise Island Beach. Další pěkné pláže najdete poblíž na ostrově Talikud. Oba korálové ostrovy obklopuje průzračné moře s mnoha místy vhodnými k potápění.

Asi 40 kilometrů od Davaa se v přírodním centru věnují záchraně filipínských orlů.

Město Davao je i výchozím bodem pro výstup na Mt. Apo. Tento výlet zabere pět dní, ale před tím, než se na horu vydáte, seznamte se s aktuální bezpečnostní situací.

V údolí Allah nedaleko Suralalhu se nachází jedno z nejkrásnějších filipínských vnitrozemských jezer.

Další zajímavosti ostrova Mindanao

Na ostrově žije v horách mezi kávovými plantážemi několik kmenů původních obyvatel.

Zajímavé je i záhadami opletené jezero Tinagong Dagat u města San Isidro, vodopád Aliwagna vysoký 338 metrů a malé město Caraga s kostelem ze 17. století.

V chovné stanici v General Santos City se spolu s tuňákem žlutoploutvým chová přes 2400 druhů mořských živočichů.

Severně od Mindanaa leží ostrov Camiguin, který je známý svým ovocem lanzones. Nachází se tu sedm vulkánů a několik vodopádů. Zaplavat si můžete na pláži Mabua, několik kilometrů od Suriaga. Obyvatelé ostrova jsou milí, přátelští a pohostinní.

V Magbais si můžete z lávek zavěšených ve výšce 40 metrů prohlédnout život v tropickém pralese.

V Camp Phillips narazíte na velké ananasové plantáže.

Poblíž Iliganu se nacházejí nejhezčí vodopády na ostrově.

Vesnice Rio Hondo na kůlech Vesnice Rio Hondo na kůlech

© The Travelling Lens, http://thetravellinglens.blogspot.cz

V Marawi, na jezeře Lanao, najdete kulturní a duchovní centrum filipínských muslimů. I zde si před návštěvou ověřte aktuální bezpečnostní situaci.

Další muslimskou vesnicí je Rio Hondo stojící na pilotech. Navštívit můžete zdejší námořní muzeum.

Za návštěvu stojí pevnost Pilar, kterou postavili jezuité jako ochramu před muslimskými útoky.

Chcete-li poznat život místního etnika Tboli, najdete je v okolí jezera Sebu.

Lidé kmene Tboli Lidé kmene Tboli

© Vinci Bueza, http://vincibueza.wordpress.com

Šnorchlovat a potápět se můžete ve vodách kolem ostrova Aliguay poblíž Dipologu.

Nejnebezpečnější destinací Mindanaa je jihozápadní část ostrova, zejména v místech ostrovů Basilan, Sulu a Jolo.

Ostrov Mindanao nemá na Filipínách ani ve světě nejlepší pověst. Způsobily to násilnosti a bombové útoky islámských radikálů, které život na tomto převážně muslimském ostrově doprovázejí. Není tomu tak na celém ostrově. Najdete zde i krásná a klidná místa. Pokud si však Minadao vyberete za cíl své návštěvy, znova připomínáme – ověřte si předem aktuální bezpečnostní situaci.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Mindanao

Dovolená v destinaci Mindanao? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Filipíny a vyberte si ze všech dostupných možností!