Hlavním městem provincie Peravia je Bani. Pojmenováno bylo podle slavného indiánského náčelníka jménem Baní. Bylo založeno v roce 1764 přistěhovalci z Kanárských ostrovů a od roku 1845 se stalo samostatnou obcí. Od hlavního města Dominikánské republiky Santo Dominga je vzdáleno asi 65 km.

Obyvatelé si po staletí vytvářeli vazby úzce spojených společenství rodin a sousedství. Obecně je možno konstatovat, že jsou úspěšnými podnikateli, kteří se o své město pečlivě starají. Dnes se vyznačuje četnými barevnými dřevěnými domky, z větší části postavené v koloniálním stylu, které místu dávají zvláštní kouzlo. Statistiky uvádí, že Bani je jedno z nejbezpečnějších měst v Dominikánské republice.

Bani

Bani

Co je v Bani k vidění

Při návštěvě centra tohoto univerzitního města, které je známé jako „Město básníků“, určitě narazíte na kostel Panny Marie z Regly (Iglesia de Nuestra de Regla). V městském muzeu Archívo Historicos, které se nachází v budově radnice naproti Parque Central, najdete nejen různé malby a nábytek z minulých dob, ale také informace o městě a o mnoha slavných rodácích.

Patří k nim, například José Marti, který bojoval za nezávislost Kuby, jako osvoboditel Kuby je zde uctíván další rodák Máximo Gómez.

Připomeňme také básníka Eugenio María de Hostos y Bonilla a spisovatele Francisca Gregoria Billini, který v románu „Bani o Engracia y Anto-ita“ popsal kulturu a zvyky města.

Iglesia de Nuestra de Regla v Bani

Iglesia de Nuestra de Regla v Bani

Za návštěvu dozajista stojí i Parque Central, kde jsou umístěny skulptury významných dominikánských osobností, jako byl třeba bojovník za svobodu Juan Pablo Duarte.

Pokud budete v těchto místech v době, kdy se konají slavnosti na počest patronů, tj. od 15. do 24. června, kdy se uctívá San Juan a 21. listopadu, to je den oslav Panny Marie z Regly, pak zažijete fantastickou atmosféru. Roku 1986 dokonce navštívil tamější biskupství papež Jan Pavel II.

Město je známé i díky nedalekým kávovým plantážím a zpracováním místní, vysoce kvalitní a opravdu vynikající kávy. Dominikánci také tvrdí, že právě z této obce pochází, díky její výhodné zeměpisné poloze, i ta nejlepší a nejjemnější manga, která se vyznačují jedinečnou vynikající chutí.

Můžete věřit, že ochutnávka těchto pochutin vám zajistí unikátní chuťový zážitek

Pláže v Bani

Na jihu je atraktivní a turisticky hojně navštěvovaná pláž Playa de Bani, ovšem pouhých 6 kilometrů od centra města se nachází překrásná pláž Playa Los Almendros.

Jako bonbonek se zde nabízí velmi speciální místo – Las Dunas. Jedná se o rozlohou největší písečné duny v Karibiku. Svou rozlohou pokrývají prostor 15 x 3 kilometrů a nejvyšší duna měří až 35 metrů.

Las Dunas de Bani Las Dunas de Bani

© Dominikánská republika, www.godominicanrepublic.cz

A abych nezapomněla na romantiky – nenechte si ujít zdejší naprosto úžasné západy slunce!

V okolí stojí za zmínku ještě městečko Paya, které je po celé zemi známo svou výrobou mléčných bonbónů a zátoka Salinas, kde se těží mořská sůl. Je to tak rozsáhlé získávání mořské soli, že podle odborníků může „naplnit celý Karibik solí“. Díky tomu patří tato oblast k nejbohatším v celé Dominikánské republice.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Bani

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Bani a nebo další spoustu zájezdů do Dominikánské republiky. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Bani a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!