Každoročně se tisíce Čechů chystají na exotickou dovolenou do vzdálených koutů naší planety. Celá řada z nich se vydává na cestu, kterou jim zorganizuje některá z cestovních kanceláří – někteří cestovatelé si dovolenou nechají zařídit celou na klíč a jiní využijí standardních katalogových nabídek některé cestovky. My jsme se proto zeptali cestovek na to, s jakými potížemi se nejčastěji setkává a na co by si lidé při zakupování exotické dovolené měli dávat pozor.

Na co si tedy dát pozor při koupi exotické dovolené?

Nejvýhodnější cena! Let tvářící se jako přímý Praha – exotická destinace! Opravdu tomu tak je? To je otázka, kterou byste si měli položit. Není všechno zlato, co se třpytí.

Na co si dát pozor při koupi exotické dovolené

Na co si dát pozor při koupi exotické dovolené

Mezipřistání a „přímé lety“ do exotických destinací

Exotické dovolené se během zimní sezóny jen sypou ze všech stran. Je však na vás vybírat pečlivě a opatrně. Uvažujte, zda je možné, aby relativně malé letadlo (např. 160 osob) z Prahy mohlo letět na Maledivy bez mezipřistání. Vždyť nádrž není tak velká, aby to bylo technicky možné!

Nemá takováto cestovní kancelář naplánované mezipřistání v jiné destinaci, kde bude vykládat a přibírat další klienty?

Neletí náhodou letadlo z přes Arabský poloostrov (např. Dubaj, Abu Dhabi), Srí Lanku (Colombo) a pak teprve na Maledivy?

Když spočítáte dobu strávenou mezipřistáními a kvalitu charterových letů cestovních kanceláří, nevyplatilo by se rezervovat klasickou linkovou letenku a letět třeba s leteckou společností Emirates? Ano, budete muset zaplatit zřejmě něco navíc, ale kvalita a komfort takového cestování je nesrovnatelný. Ne, že by naše letecké společnosti nebyly kvalitní, ale letadla jsou spíše vhodná na lety po Evropě či do Severní Afriky. Pro takto dlouhé lety je pohodlnější dopřát si prostor pro nohy, využívat služeb společností, pro které dálkové lety jsou denním chlebem.

Kvalita hotelů

Dalším úskalím může být kvalita nabízených hotelů či resortů. Ne všechny resorty se 4 hvězdami jsou kvalitní, ne všechny hotely s 5-ti hvězdami v katalogu jsou opravdu na takové úrovni. Co pak ony 3 hvězdy – odpovídá kvalita aspoň oněm 3 hvězdičkám? Není vedle resortu stavba či další rušivý element? Je to opravdu ideální místo pro dovolenou? Nebude vás hotel převážet na jinou pláž, protože u hotelu žádná pláž není a nebo není vůbec vhodná ke koupání? I to se děje.

Krásná pláž na fotce může být pravdivá, jen se na daném místě nemůžete koupat. Jak je to možné? Třeba na Zanzibaru jsou pláže, které jsou nádherné, ale zde vody jen po kotníky či kolena. Není tedy lepší, zaplatit o nějakou korunu více a moci si zaplavat? Vždyť do bazénu můžete i doma 🙂

Katalog versus realita :-)

Katalog versus realita 🙂

A pokud jde o samotné hvězdičky, dost se odvíjí i od destinací. Jinou úroveň mají hotely *** u nás, jinou na Srí Lance a mnohem vyšší na Mauriciu. Proto především v zemích jihovýchodní Asie doporučujeme nevybírat pouze podle počtu hvězd, ale i dle srování s alternativními hotely a především i dle recenzí daných hotelů.

Ne vždy je totiž hotel **** opravdu kvalitativně 4 hvězdičkový. Pak se můžete ptát, proč specializované cestovní kanceláře, které umí dělat zájezdy na míru, takovýto „fantastický“ hotel nenabízí, vždyť přeci stojí málo a na fotkách vypadá krásně. Nebude to tím, že kvalita hotelu není ideální a počtu hvězdiček neodpovídá?

A že takový hotel nabízí některé velké cestovky? Pro masový turismus se může vyplatit tam poslat kvantum lidí – ono to nějak dopadne a těch několik reklamací cestovka vyřídí a má klid. Ale nebylo by přitom lepší připlatit si pár stovek a mít hotel o mnoho lepší v odpovídající kvalitě?

Dovolená s německou cestovkou

Co oblíbené zájezdy z Německa? Ty také nejsou pro každého, třebaže budete všude neustále poslouchat, že německé cestovky nabízí nesrovnatelně vyšší kvalitu a že němečtí turisté ve stejném hotelu dostanou lepší pokoje (což už dnes není obvykle pravda). Proč tedy nejsou pro každého?

Cena je fajn, kvalita ubytování a servisu na místě také. Letadla zpravidla létají napřímo. Kde hledat problém? Problém může nastat, pokud se vám něco stane. Třeba přehlédnete platnost svého pasu, nebo se zraníte. Delegát či reprezentant nebo i kancelář v Německu bude vše řešit v němčině.

Pro některé země jsou navíc vstupní formality odlišné pro jednotlivé státy EU. Ambasády jsou také na jiných adresách. Pokud je v destinaci český delegát, bude přesně vědět jak a kde co nejlépe zařídit. I zahraniční parter, bude kontaktovat CK v ČR a ta bude váš problém řešit. Jste si jisti, že velká CK v Německu se bude chtít vaším problémem zaobírat? A jste si jistí, že když jej řešit bude, že zvládnete vše řešit v němčině?

Proto pokud hledáte kvalitu a nikoli nejlevnější zájezd (a tedy i vyšší s tím spojené riziko) – jsou tyto rady právě pro vás. Osobní zkušenosti a rady na cestu jsou atributy, které byste měli hodnotit. Obraťte se na kvalitního partnera, který se specializuje na exotiku. Ono se často vyplatí svěřit se do rukou odborníka třeba na Mauricius, který danou oblast zná. Někdy vyšší investice například ve výši 5.000,-Kč na dvojici (což je v celkové ceně zanedbatelná částka) přinese nesrovnatelně větší požitek z dovolené.

Šetřit za každou cenu se opravdu nevyplatí a v případě exotické dovolené, která není levnou záležitostí, to platí dvojnásob. Každý z nás chce přece mít na dovolenou ty nejhezčí vzpomínky a chce si přivést spoustu krásných zážitků. Určitě nechcete vzpomínat na to, jak jste ušetřili 2000 Kč a ze zážitků si vybavíte jen špínu na pokoji a problémy při dopravě…

PS: Patříte-li mezi ty cestovatele, kteří tvrdí, že exotická dovolená by se měla dělat jen na vlastní pěst, přečtěte si nejprve naši sérii článků o tom, zda je výhodnější cestovat na vlastní pěst a nebo s cestovkou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!