Ať už jezdíte na dovolenou několikrát za rok nebo pojedete poprvé, ať už jezdíte na Slovensko a nebo létáte po celé planetě, možná jste si už položili otázku, jestli je výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi (českými či německými) a nebo si vše zajistit na vlastní pěst.

Rozhodně nejste první a ani poslední, kdo si tuto otázku klade 🙂 Ostatně právě to, že se nás poměrně často lidé ptají, jak to vidíme my a zda je výhodnější si vše naplánovat sám a nebo využít služeb cestovních kanceláří, mne donutilo sepsat tento seriál článků, kde se pokusím přinést odpovědi pro každého, kdo toto dilema řeší.

Díly seriálu:

 1. Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi
 2. Výhody a nevýhody cestování s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi
 3. Výhody a nevýhody individuálního cestování na vlastní pěst
 4. Je lepší cestovat s cestovkou nebo na vlastní pěst?

V této čtvrté a poslední části našeho seriálu si uděláme malou rekapitulaci našich zjištění a řekneme si, zda je tedy výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi a nebo je lepší cestovat na vlastní pěst a vše si zařizovat individuálně.

Je tedy lepší cestovat s cestovkou nebo na vlastní pěst?

Odpovědět na tuto otázku není zcela jednoduché a jelikož jsme každý trošku jiný, neexistuje jednoznačná odpověď, která by platila univerzálně.

Zkuste si odpovědět na následující otázky a uvidíte sami, jestli je pro vás cestování na vlastní pěst spíše představa stresující či příjemná:

 

 • Kam chcete jet? Pokud do Egypta do hotelu s All inclusive, jeďte s cestovkou, sami si to levněji pravděpodobně nezařídíte. Pokud chcete trekovat na Bali, individuálním plánováním s předstihem budete schopni ušetřit.
 • Kdy chcete jet? Pokud jste si právě uvědomili, že byste příští týden potřebovali „vypadnout z práce“ a chcete si zařídit dovolenou u moře, jeďte s cestovkou. Na poslední chvíli (což obvykle platí na termíny cirka 3 a méně měsíců do odletu) totiž individuální plánování obvykle vyjde dráž. Někdy i opravdu podstatně. Naopak last minute nabídky od cestovek jsou za velice lákavé ceny, jen výběr už obvykle není nic moc.
 • Máte rádi dobrodružství? Pokud ne a raději nechcete nic riskovat, jeďte s cestovkou. Individuální cestování vám může přinést spoustu opravdu adrenalinových chvil, kterým se chcete vyhnout.
 • Baví vás týdny sledovat ceny letenek a hotelů? Baví vás vše plánovat a zařizovat? Baví vás pročítat desítky stran textu, abyste věděli, kam jedete a co tam chcete vidět? Pak je pro vás individuální cestování lepší volba, protože se při jeho plánování opravdu vyřádíte 🙂
 • Nebojíte se v zahraničí domluvit cizí řečí? Nedělá vám problém domlouvat se „rukama a nohama“, když si s protistranou nerozumíte? Pokud s tímto problém nemáte, cestování na vlastní pěst pro vás nebude problém.
 • Máte strach, že by se něco mohlo pokazit? Nevíte, jak byste v zahraničí řešili nějaký vážný problém (úraz, zrušení rezervace hotelu, bouračka, nestihnutí letu atp.) a děsíte se představy, že by se něco takového stalo? Pak pro vás individuální cestování není to pravé ořechové. Můžete to zkusit, ale modlete se, aby se nic z uvedeného nestalo, protože pak byste mohli mít z cesty trauma na hodně dlouhou dobu 🙁
 • Chcete ušetřit? Pak si přečtěte pár odstavců níže, kde se vám pokusím vysvětlit, zda je individuální cestování opravdu levnější než cestování s cestovní kanceláří, jak se spousta lidí domnívá.

Je lepší cestovat s cestovkou nebo na vlastní pěst

Je lepší cestovat s cestovkou nebo na vlastní pěst

Je individuální cestování na vlastní pěst levnější než cestování s cestovní kanceláří?

Odpověď na tuto otázku vám zkusím nastínit v následujících odstavcích. Přečtěte si je a uvidíte sami, k čemu se přikloníte.

Individuální cestování je (ne vždy) levnější, jen pokud váš čas považujete za bezcenný, v opačném případě bývá individuální cestování někdy naopak (pro mnohé překvapivě) dražší než cestování s cestovkou, protože pro přípravu zejména poznávacích zájezdů je potřeba spousta času, který prostě něco stojí. Ale pokud patříte mezi ty, kdo plánování mají rádi a rádi pročítají desítky a stovky článků na internetu, pak je pro vás i toto (pro mnohé lidi otravné) plánování součástí celé cesty.

Pokud tedy nemáte na zařizování čas, protože jste pracovně vytížení, pak je pro vás individuální cestování problematičtější – nezbývá než někoho (třeba sekretářku) pověřit, aby vám vše zařídil. Otázkou pak zůstává, zda pro vás individuální cestování má smysl a zda není vhodnější sáhnout po hotové nabídce některé z cestovních kanceláří, což vás v konečném důsledku asi vyjde i levněji, než když budete muset někomu zaplatit za to, aby udělal to, co už cestovky mají uděláno.

Pokud byste chtěli svou cestu plánovat těsně dopředu, tak se individuální cestování vyplatí jen pokud jedete autem, autobusem a nebo pokud budete mít štěstí a seženete levné letenky (akce, chybná cena, nízkonákladové letenky), protože jinak v cestovním ruchu platí, že čím blíže jste k datu odjezdu, tím více ceny jednotlivých služeb stoupají. A právě v tomto případě pak bývají nabídky cestovních kanceláří někdy i dost výrazně levnější.

S výše uvedeným je spojena nutnost i dlouhodobého sledování cen letenek a hledání akcí (či chybných tarifů), což opět stojí spoustu času (a tedy peněz). Navíc, při využití různých chybových tarifů (kdy jsem mohla cestovat na Bali za 6000 Kč, do New Yorku za 1300 Kč atp.) je pak nutné počítat také s nemalým rizikem toho, že vám letecká společnost letenku zruší a nebo situaci nějak jinak výrazně zkomplikuje (ať už záměrně či náhodou) a vy pak budete muset měnit rezervace hotelů atp., což s sebou nezřídka nese nečekané výdaje.

Problémem někdy bývají posuny letů, které dělá prakticky každá aerolinka a v podstatě nepamatuji, kdy bych v poslední době letěla přesně v těch časech, které jsem si původně rezervovala. Někdy lety posunuli jen o pár minut, jindy to byly hodiny, a to již dokáže plánování docela znepříjemnit, zkomplikovat a také prodražit (když vám totiž posunou let natolik, že nestihnete přípoj, nezbyde nic jiného, než koupit nové letenky, což může být záležitost i mnoha tisíc korun). Zcela zrušený let pak člověka „potěší“ asi ze všeho nejvíce. což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Nezapomeňte však, že v některých případech máte nárok na finanční kompenzaci za zpožděný či zrušený let, tak toho neváhejte využít!

Smyslem dovolené by nemělo být ušetřit za každou cenu, ale dovolenou si společně užít!

Smyslem dovolené by nemělo být ušetřit za každou cenu, ale dovolenou si společně užít!

Je tedy cestování s cestovkou dražší než když si vše zařídíte sami?

Z výše uvedeného je zřejmé, že záleží na úhlu pohledu. V některých případech při individuálním cestování opravdu dokážete ušetřit hodně peněz. V řadě jiných je to však buď sporné a nebo je rozdíl zanedbatelný. V mnoha případech pak nabídky cestovek vychází levněji.

Vždy tedy záleží na tom, v jaké situaci se nacházíte a jak si odpovíte na otázky uvedené na začátku tohoto článku. Jen tak si budete schopni sami pro sebe říct, zda je pro vás individuální cestování vhodnější než cestování s cestovkou.

 • Nezapomeňte, že jsme každý jiný, proto obecně tvrdit, že je ta či ta varianta lepší/levnější/zajímavější, prostě není správné a pravdivé.
 • Když se vás někdo zeptá, řekněte mu váš názor a nastiňte mu objektivně vše v této sérii článků uvedené a nechte jej, aby se rozhodl podle sebe
 • Nenuťte nikoho cestovat individuálně, pokud víte, že na to nemá povahu. Zažila jsem kamarádku, která celou dovolenou v Maroku špatně spala, protože se hrozně bála toho, že nám uletí letadlo domů a nebo že vznikne nějaký jiný problém. Bylo mi jí líto a tehdy jsem se zařekla, že už nikoho nutit takto cestovat nebudu, pokud mu neřeknu všechna pro a proti.

Tak snad jsem vám pomohla si v tom všem udělat trošku jasno! Díky, pokud jste dočetli až sem 🙂

A na závěr si nezapomeňte přečíst ještě i článek o tom, zda je lepší si koupit zájezd u cestovní agentury a nebo rovnou v cestovní kanceláři. Naše doporučení vás překvapí!

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 5 hvězdy
  5 / 5 (1 )
 • 100%
 • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Moc prima článek!!!

dne 2015-10-08 16:31:46

Díky za přehled všech pro a proti! Uvažujem s manželem že vyrazíme s dětmi někam na vlastní pěst a snažili jsme se na internetu najít nějaký informace a na co si dát pozor a jestli to vůbec zvládnem a nic pořádného jsme nemohli najít.

Kamarádka mně pořád tvrdí že všechno si máme zorganizovat samy a že tím ušetříme. Tak aspoň je vidět že to taky není pravda vždycky a je nutné nad tím trošku popřemýšlet.