Každý správný cestovatel by měl chtít, aby jeho cesta nezanechala následky, které by ovlivnily možnost cestovat i dalším lidem či generacím. Bohužel samotná podstata cestování je přímo proti tomu, neboť samotnou cestou poškozujeme přírodu (letadla, lodě či autobusy produkují velké množství splodin a odpadu) a měníme svět (neboť po celém světě ukazujeme, jak žijeme u nás na „“západě“, ať už to ukazovat chceme či ne). Přesto si na MAHALO.cz myslíme, že bychom všichni měli cestovat tak, abychom svět ideálně měnili co nejméně.

Krom této „vyšší“ snahy bychom pak měli cestovat především proto, abychom se obohatili a abychom svůj život posunuli dál, rozšířili si obzory a pochopili svět v širších souvislostech. Cestování je pak především o radosti z poznávání. A právě s cílem, aby tato radost byla ničím nezkažena, vznikají různá cestovatelská desatera, která mají cestovatelům připomenout, že i cesta je cíl a že nemá smysl trápit se banalitami, které se v souvislosti s cestováním mohou objevit.

Cestovatelské desatero

Cestovatelské desatero

Různých cestovatelských desater existují spousty, nicméně následující body se nám líbily asi nejvíce a asi nejvíce odpovídají naší zkušenosti a představě o tom, jak by každý slušný člověk měl cestovat:

 1. Neočekávej věci přesně takové, jako je znáš z domova. Opustil jsi je, abys našel něco nového.
 2. Neber vše příliš vážně, s nadhledem a úsměvem na rtech jde vše mnohem lépe. A budeš zajímavější i pro okolí.
 3. Nenech se na cestách otrávit jinými turisty, ti ti další dovolenou, kde by ses mohl zrelaxovat nezaplatí. Někdy i ty můžeš nevědomky otravovat jiné.
 4. Na dovolenou si vem polovinu oblečení, které si myslíš, že potřebuješ. I v zahraničí mají pračky.
 5. Nezapomeň, kam sis dal své doklady. Když ztratíš své doklady, ztratíš svou vlast.
 6. Uvědom si, že kdyby lidé měli celý život zůstat na jednom místě, byli by stvořeni s kořeny. Proto neváhej, cestuj a objevuj.
 7. Neužírej se starostmi, dovolená je tak hezká, jak hezkou si ji uděláš, takže nemá smysl se trápit věcmi, které na dovolené nevyřešíš a nebo které neovlivníš.
 8. Jsi-li v Římě, snaž se chovat jako Říman. Dokonalý nebudeš, ale zažiješ více.
 9. Neposuzuj zemi dle jejího příslušníka, který ti způsobil nesnáze. Země jsou krásné všechny, jen někteří lidé mohou být zlí.
 10. Nikdy, ale opravdu nikdy nezapomeň, že v cizí zemi jsi hostem. Chovej se jako host a cti své hostitele a ukaž jim svůj respekt. Jen tak ti bude dopřáno skutečné poznání.
A pokud byste chtěli jedno praktické desatero:
 1. Nech se před cestou očkovat.
 2. Před odjezdem do zahraničí se pojisti.
 3. Měj s sebou cestovní lékárničku.
 4. Znej telefonní čísla pro případ pohotovosti (policie, hasiči, sanitka, ambasáda, asistenční služba u cestovního pojištění, tvá kontaktní osoba v ČR)
 5. Dbej řádné hygieny a v zemích 3. světa jez jen tepelně opracované jídlo a pij jen balenou vodu (více viz článek o zdraví při cestování)
 6. I na dovolené žij zdravě a udržuj se ve formě. Jen zdravé tělo může odolat cizích nemocí a bakterií.
 7. Chraň své cestovní doklady.
 8. Dodržuj zákony a předpisy země, kde se pohybuješ.
 9. Cestuješ-li ve více lidech, dávej pozor na ostatní, kteří nemusí být v takové formě či s takovými zkušenostmi jako ty.
 10. Dodržuj celní předpisy během celé cesty.

A přidáváme ještě dva bonusové body, které považujeme za velice důležité:

 1. Peníze ti zážitky nikdy nenahradí a neplatí, že čím víc peněz utratíš, tím lepší zážitky budeš mít.
 2. Vždy cestuj pro radost, poznání a obohacení se, ne pro vychloubání před ostatními.
 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!