Každý, kdo se rozhodne vyrazit do cizích krajů, by si měl dobře zjistit a uvědomit všechna zdravotní rizika, která jej na cestě mohou čekat. Vážná onemocnění se naštěstí drtivé většiny cestovatelů vyhnou, ale některé běžné cestovatelské nemoci naopak mohou potrápit skoro každého a dost výrazně zkomplikovat či znepříjemnit cestu. Zdraví při cestování je jedna z nejdůležitějších veličin a měli byste udělat vše pro to, abyste se vyhnuli zdravotním komplikacím.

Očkování na cesty

V prvé řadě proto před cestou dobře zjistěte, zda náhodou nění potřeba mít nějaké povinné očkování a nebo zda do dané destinace není nějaké očkování doporučeno. Vše zjistíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí a nebo po poradě s vaším lékařem a sdělením, kam se chystáte vyrazit. Neřiďte se přitom jen a pouze obecnými doporučeními, ale snažte se zjistit maximum o oblasti, do které se chystáte. Do mnoha zemí totiž mohou být doporučena očkování na nemoci, které tam na 99% území nepotkáte, je pak zbytečné se očkovat, pokud se nechystáte zrovna do té 1% oblasti, kde daná nemoc hrozí.

Očkování se nebojte!

Očkování se nebojte!

Nezapomeňte, že pro různá očkovací centra je vaše očkování dobrý byznys, takže se snažte získat co nejvíce informací i mimo ně a řiďte se zdravým rozumem. Pokud vám však lékař opravdu doporučí nějaké očkování do dané oblasti a bude k tomu mít logické argumenty, důvěřujte mu. V každém případě vždy mějte na paměti, že nic nezkazíte očkováním proti žloutence A+B (hepatitida) a břišnímu tyfu. Budete-li se pohybovat ve vzdálených oblastech v divočině, kde nebudete mít možnost rychlé pomoci, rozhodně zvažte očkování proti smrtelné vzteklině. Určitě se pak o očkování zajímejte s co největším předstihem, nezapomeňte totiž na to, že samotné očkování nejde často provést během několika dní. Očkovací plán může zabrat i řadu týdnů či měsíců!

Tipy, jak se vyvarovat zdravotním potížím na cestách

Mezi nejběžnější zdravotní potíže během cestování, patří „oblíbený“ cestovatelský průjem. Toto onemocnění zpravidla nemá drastický průběh a je to prostě jen průjem. I tak ale může dost výrazně zamíchat s vašimi plány a celou dovolenou narušit.

Není nic horšího, pokud máte rozplánovány jednotlivé dny a najednou vás postihne průjem – pak jdou veškeré plány zpravidla bokem, protože s průjmem toho člověk obvykle moc nenacestuje. A ještě horší to je, pokud jste skupina lidí, kteří musí cestovat společně… Už jsme zažili i skupinku 5 cestovatelů, kteří vyrazili na společnou poznávací cestu po Indii na 3 týdny a z Indie skoro nic neviděli, protože postupně každý z nich dostal průjem s několikadenním odstupem, takže z těch tří týdnů jim zůstal necelý týden. Sami či v menších skupinách přitom cestovat nechtěli.

Faraonova pomsta

Cestovatelský průjem není nic moc příjemného

Proto doporučujeme respektovat následujících pár tipů, které vám pomohou riziko cestovatelského průjmu snížit:

  1. vždy pijte jen nápoje v originálních a neporušených obalech. Nepijte vodu z kohoutku a nepijte ani vodu v restauracích, pokud vám nebyla donesena v originálním balení a vy sami jste si ji neotevřeli
  2. pokud není balená voda k dispozici, vodu z kohoutku vařte alespoň 20 minut a nebo ji chemicky ošetřete k tomu určenými přípravky
  3. nikdy si nedávejte do nápojů led, ten je zpravidla vyráběn z obyčejné vody
  4. ovoce jezte jen takové, které si můžete oloupat a nebo které si můžete sami omýt nezávadnou vodou. Nikdy jej nejezte po omytí běžnou vodou.
  5. problémy může způsobit syrová zelenina, nepasterované mléko a nebo domácí mléčné výrobky. Těm se na cestách raději vyhněte.
  6. v žádném případě nejezte syrové maso, ryby, mořské živočichy
  7. vyhněte se zmrzlině
  8. jídlo jezte jen po řádné tepelné úpravě, dokud je ještě horké
  9. nezapomeňte, že i při mytí zubů je nutné používat balenou vodu a nebo alespoň nějakou neochucenou minerálku či vodu převařenou

Samozřejmě tyto tipy nemusí fungovat vždy a ani není nutné je vždy dodržovat. Pokud např. budete na Havajských ostrovech, klidně můžete jíst jejich národní specialitu poke, což jsou syrové ryby v různých omáčkách. Vždy totiž záleží na hygienické úrovni v dané destinaci a na tom, kde se stravujete. Na druhou stranu i luxusní hotely v Egyptě nemusí znamenat jistotu a tzv. faraonova pomsta vás může postihnout i zde, takže konkrétně v Egyptě bych výše uvedená doporučení raději respektoval (zejména v případě malých dětí), protože ač hotely často dováží vodu z Evropy (aby svým klientům problémy nezpůsobovaly), zaručit se za všechny zaměstnance asi nelze.

Na jakoukoli cestu či dovolenou, se vám bude hodit mít sbalenou univerzální cestovní lékárničku, tak se podívejte, co je dobré v ní mít. A samozřejmě si pak přibalte i další léky, které se budou hodit ve vaší destinaci a nebo které musíte brát.

Nezapomeňte také na čištění vody, pokud se chystáte do oblastí, kde nebude balená voda k dispozici.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!