Flora Vietnamu

Ve Vietnamu se nachází 13 národních parků a mnohem více přírodních rezervací a dalších chráněných území (dohromady tvoří zhruba 3,5% celkové rozlohy státu). Nejzajímavější, nejpřístupnější a nejnavštěvovanější jsou národním parky Cat Ba (na stejnojmenném ostrově), Ba Be, Ba Vi a Cuc Phuong na severu, Bach Ma, ve střední části a Yok Don, Cat Tien a Tam Nongna jihu.

Na území Vietnamu se původně vyskytovaly jen tropické pralesy. Především v průběhu 20. století docházelo k plošnému odlesňování všech druhů lesů. Lesní půda zaujímá zhruba 58% vietnamského území, ale pouze 27% je skutečně pokryto lesy; navíc pouhých deset procent tvoří lesy přirozené a jen 1% pralesy. Největší část flory tvoří m angrovové porosty a tropické traviny. Rostlinstvo pralesa je rozloženo do několika výškových pater, která se nacházejí jako by nad sebou. Většina stromů dorůstá do výšky 25-50 metrů. Pod korunami těchto vysokých stromů rostou další různé stromy střední velikosti, které přecházejí ve spodní stromové patro a křoviny.

Džungle ve Vietnamu

Džungle ve Vietnamu

Všudypřítomné jsou liány, plazivé a popínavé rostliny. Na větvích se v hojné míře vyskytují orchideje, bromélie a kapradiny. V místních pralesích jsou největší naleziště orchidejí na světě. K vidění jsou rovněž vysoké stromové kapradiny. V subtropických pralesích rostou mj. aquilárie – stálezelené subtropické dřeviny dosahující výšky až 40 metrů – které produkují uvnitř kmenů látku zvanou agarwood. Jelikož agarwood vzniká jako reakce na přítomnost patogenního druhu houby uvnitř kmene stromu, lze tuto látku získávat cíleně. Agarwood se pak pro svou krásnou typickou vůni používá ve výrobě parfémů.

Na území Vietnamu se vyskytuje na 7000 druhů vyšších rostlin, ale odhad jejich skutečného množství je ještě o několik tisíc vyšší. Vietnam je také bohatý i na endemity – nejvíce se jich vyskytuje např. na Dalatské plošině.

Agarwood

Agarwood

Hlavní zemědělskou plodinou je rýže (Vietnam je druhý největší světový exportér rýže). Dalšími významnými plodinami jsou kávovník, čajovník, ledvinovník (oříšky kešu) a řada druhů ovocných stromů. Pro domácí potřebu je kromě rýže rozšířeno pěstování kukuřice, manioku, cukrové třtiny, bavlníku, ovoce a zeleniny.

Fauna Vietnamu

Fauna je obdobně rozmanitá jako flóra. Na území Vietnamu žije 275 druhů savců- sloni, jeleni, medvědi, tygři nebo leopardi, z menších pak různé druhy opic, zajíci, veverky, cibetky a desítky dalších; 800 druhů ptáků- například ledňáček, ibis, ťuhýk, bažant nebo holub; 180 druhů plazůa 80 druhů obojživelníků.

Makak je ve Vietnamu běžně k vidění

Makak je ve Vietnamu běžně k vidění

Za nejnebezpečnějšího hada je považována kobra královská, ovšem je vzácná. Hojněji se vyskytuje kobra indická, která je oblíbenou pochoutkou. Velmi nebezpečný je banánový had, přestože uštknutí nebývá časté. Z chřestýšovitých je to na severu Vietnamu třeba ploskolebec. V některých oblastech jsou rozšíření korálovci. Podél celého pobřeží Vietnamu se vyskytuje více než dvacet druhů mořských hadů. Objevují se nejen v deltě Mekongu, ale i v jiných řekách blízko pobřeží. Jejich jed je podobný jedu curare. Kromě jedovatých hadů je všude spousta nejedovatých druhů, z nichž nejznámější je krajta (dosahující délky až devíti metrů).

Ve středním Vietnamu žije vzácná želva annámská, která patří ke kriticky ohroženým živočišným druhům. Pralesy jsou domovem i největšího výskytu hmyzu na světě s mnoha dosud nepopsanými druhy. Asi 35 druhů živočichů se nachází ve vážném ohrožení. K velmi ohroženým druhům patří slon, tygr nebo nosorožec, jež jsou velmi žádaným artiklem na černém trhu. K úbytku druhů přispívá lov, ale v zásadní míře také ztráta přirozeného prostředí.

Nosorožci ve vietnamské rezervaci

Základem živočišné výroby ve Vietnamu je chov prasat a drůbeže (hrabavé i vodní) a v některých oblastech i chov skotu a buvolů. Další, především exportně významnou komoditou, jsou vodní produkty (krevety, krabi, sépie, ryby).

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Vietnamu

Ještě jste nebyli na dovolené v Vietnamu a nebo se do Vietnamu chcete vrátit? Neváhejte a projděte si aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Vietnam nabízí. Nebudete litovat!