Přestože je Vietnamu komunistická vláda, většina obyvatel je věřících.

Je zde několik hlavních proudů – buddhismus, taoismus, konfucianismus a křesťanství. Převládá buddhismus mahájánového typu (asi 50 % obyvatel), přičemž velkou část buddhistů tvoří zen-buddhisté. Další významný podíl budhistů jsou členové sekty Hoa Hao (předpokládá se asi 1,5 mil. věřících), kteří upřednostňují osobní, vnitřní víru před komplikovanými rituály. Therávádový buddhismus se vyskytuje hlavně v oblasti delty Mekongu. Socialistický stát vzal buddhismus oficiálně na vědomí ve chvíli, kdy byla založena Vietnamská buddhistická společnost, která zastřešuje všechny buddhistické obce v zemi, pro vládu je tak jednodušší mít ještě větší kontrolu nad lidmi.

Budhismus je převládajícím náboženstvím Vietnamu

Budhismus je převládajícím náboženstvím Vietnamu

Buddhistickým mnichem/mniškou se může stát chlapec nebo dívka, kteří dovršili 17 let. Odcházejí do kláštera, kde se vzdělávají. Chlapci a dívky studují i bydlí odděleně. Existují i jakési „bakalářské“ a „magisterské“ stupně ve studiu buddhismu. Výše postavení mniši mají na vietnamské poměry slušné příjmy – mohou si dovolit auto, mohou cestovat. Všichni mniši podléhají přísnému dennímu režimu v klášteře.

Ve Vietnamu žije až 8 miliónů katolíků, což se blíží skoro k 10% celkového počtu obyvatel. K protestantismu se hlásí asi 200 tisíc věřících v oblastech Centrální vrchoviny.

Modlitba v chrámu Caodai Modlitba v chrámu sekty Caodai

© Yirustudio / Shutterstock.com

 

Z dalších náboženství je okrajově zastoupen i islám (přibližně 0,5 % populace, převážně etničtí Khmerové a Čamové) nebo hinduismus (zbytky indické komunity v Ho Či Minově Městě). Přibližně dva miliony věřících má sekta Cao Dai, sjednocující učení nejdůležitějších filozofických a náboženských směrů východní i západní kultury.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Vietnamu

Dovolená v Vietnamu? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy do Vietnamu vám jistě učarují!