Národní park Yok Don je nejrozsáhlejší přírodní rezervace ve Vietnamu. Leží na ploše 150 tisíc hektarů. Plochu parku tvoří rovinatá nížina s pásem nízkých pahorků, z velké části pokryta tropickým opadavým lesem, místy poloopadavým lesem a na několika místech je tropický deštný les. Park se proslavil tím, že zde místní obyvatelé odedávna chovají slony. Nejdříve pouze pro práci na polích, dnes jsou důležitou turistickou atrakcí.

Národní park Yok Don Národní park Yok Don

© VIETNAM HIGHLAND TRAVEL Co.,Ltd, www.luhanhcaonguyen.com

Co nabízí národní park Yok Don

V národním parku se pohybuje 67 druhů savců, z nichž více jak polovina jsou druhy ohrožené. Uvidíme slony, gaury, bantengy, kuprey, tygry, levharty, langury, gibony, jeleny. Ptáků zde žije téměř 200 druhů včetně pávů, marabu indických, ibise obrovského a velmi vzácně jeřába Antigonin. Navíc se tu vyskytuje velké množství druhů vodních a bahenních ptáků.

Branou národního parku je město Buon Ma Thuot. Sem se dostanete z každého velkého města v okolí, ať už to je Da Lat, Nha Trang či Ho Či Minovo město. Přímo do parku můžete přijet autem nebo na motocyklu. Prohlídku parku můžete absolvovat buď pěšky, nebo na slonech.

V oblasti národního parku našlo svůj domov 17 etnických skupin. Nejzajímavější vesnicí je Ban Don. Místní atrakcí je pití rýžového vína ze společného džbánu, pomocí dlouhých slámek.

Když budete mít štěstí, tak narazíte na místní slavnost spojenou se závody slonů, které pořádají proslulí H´mongové, známí svou agresivitou k ostatním kmenům.

Představitel kmene H'mongů Představitel kmene H’mongů

© nhidang / Shutterstock.com

Kromě projížděk na slonech jsou v národním parku výborné podmínky pro treking nebo plavbu po parkem protékající řece.

Ubytovat se můžete v penzionu v ústředí národního parku. Penzion má dvojlůžkové pokoje se studenou vodou. Stanování v parku je povoleno pouze v doprovodu průvodce.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (2 )
  • 100%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Doporučuji! Pro děti velký zážitek!

dne 2015-04-28 16:53:49

Jeli jsme sem autobusem z Buon Ma Thuot (místní říkali Lac Giao, vyberte si) za asi 20 000 VND. Skvělé na parku je to, že tady nejsou davy lidí během týdne, takže toho využijte, pokud máte rádi klídek. Najali jsme si tady průvodce za 300 000 VND (něco přes 300kč, dobrá cena), který byl opravdu skvělý a řekl nám spoustu zajímavostí. Pak jsme kvůli dětem šli na projížďku na slonech, což pro děti byl největší zážitek možná z celé cesty po Vietnamu a pak ještě na projížďku na lodi. Loďka byla pro děcka taky bezva zážitek, bylo vidět, že si to užívají a ještě několik dní nám pak o ní vyprávěly :-)

Zaměstnanci parku jsou ochotní a je vidět, že se o park starají, ale určitě by to chtělo trošku přidat v péči o zařízení určené turistům, je vidět, že by se jim tady hodil nějaký zručný člověk. Jinak ale o zvířata bylo dobře postaráno, zaplatili jsme si dalších 10 000 VND za extra porci cukrové třtiny, kterou sloni milují :) Rád tyhle drobné utratím, pokud to přispěje ke správě parku a lepšímu životu zvířat.

Návštěvu parku nelze než doporučit!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvělý národní park Yok Don

dne 2014-11-13 15:20:27

Národní park Yok Don je obrovský. Strávili jsme tady dva dny a dle mapy jsme viděli sotva desetinu parku. Je možné si tady pronajmout průvodce, je vidět, že je práce baví a jsou hrozně ochotní. Průvodce opravdu velmi velmi doporučuju, protože se tak dozvíte spoustu zajímavých věcí o historii parku ale i o místních zvířatech, rostlinách a řadu dalších zajímavostí (vše samozřejmě anglicky). Velmi příjemné vidět i takhle pro přírodu zapálené Vietnamce!

Největší atrakce v parku je jízda na slonech, která stojí za to. Na jednu stranu je jasné, že pro slony to není bůh ví jak příjemné, na druhou slon unese opravdu obrovskou váhu, takže je to jako kdybyste nesli na zádech malý baťůžek - slon to skoro necítí. A je to určitě lepší, když dělá tohle než když by musel tahat dřevo v lese... ASpoň tím přispějete k nákupu žrádla pro slony a k údržbě parku. Teda aspoň doufám. Jestli tady budete na dva dny, což doporučuju, domluvte si jízdu na další den, ráno si přivstaňte a jděte se podívat na ranní rituál slonů - moc hezké!

Mimochodem, vynikající video o slonech v parku Yok Don uvidíte zde https://www.youtube.com/watch?v=Q3knzVJewKM

Myslím, že se dá opravdu říct, že tenhle národní park se skutečně stará především o ochranu zvířat a přírody a není vytvořen jako další z pastí na turisty, která má za cíl z turistů vytřískat peníze za každou cenu. Takových pastí je ve Vietnamu bohužel až příliš mnoho. Yok Don k nám ale nepatří a je to opravdu krásné místo, které si rozhodně nenechte ujít, byla by to velká škoda a nepoznali byste tuto velmi přívětivou stránku Vietnamu!Dovolená Národní park Yok Don

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Vietnamu a zajímá-li vás přímo destinace Národní park Yok Don, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Vietnamu a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Vietnamu je bezva!