Kerkouane je nejzachovalejší punské město v Tunisku. Leží na poloostrově Cap Bon. Je ukázkou fénického urbanismu. Dodnes se dochoval Velkých chrám, několik paláců i kanalizační systém. Na severozápad od města leží velká nekropole s více jak 200 hroby, které pocházejí z 5. – 3. století před naším letopočtem. Ve své době patřilo mezi nejvýznamnější punská města, společně s Kartágem, městem Hadrumetum (dnešní Sousse) a městem Utica.

Kerkouane byla původně kartaginská osada, založená v 6. století před naším letopočtem. O tři sta let později během první punské války (250 let před Kristem) byla zničena Římany a obyvateli opuštěno. Město bylo uspořádáno do půlkruhových hradeb u mořského břehu. Objeveno bylo až v roce 1952.

Pozůstatky punského města Kerkouane

Pozůstatky punského města Kerkouane

Co nabízí Kerkouane

Z města se toho moc nedochovalo, ale z pozůstatků podlah. mozaik a části zařízení obytných domů lze usuzovat na vysokou úroveň a kvalitu bydlení tehdejších obyvatel. Hlavním zdrojem jejich obživy bylo zřejmě získávání nachového barviva z těl mořského mlže – ostranky. Toto barvivo bylo v tehdejší době velmi ceněné a obchod s takto obarvenými tkaninami přinášel velké zisky. To bylo zřejmě i zdrojem prosperity punského Kerkouane.

Dnes je Kerkouane archeologickým nalezištěm. Přibližuje punskou architekturu a částečně objasňuje každodenní život a zvyky tehdejší kultury. Vykopávky města odhalily ruiny z 4. a 3. století před naším letopočtem. Po celém nalezišti, jehož obrysy můžete snadno vidět, můžete dodnes nalézt řadu domů, jejichž zdi tvoří zcela jasnou představu o tom, jak bylo město vystavěno. Domy byly očividně stavěny dle plánu a nikoli nahodile.

Kerkouane

Kerkouane

Ze svatyně se zachovalo několik sloupů a v malém átriu se dochovaly části mozaiky. Přestože archeologové v Kerkouane stále pracují, má se za to, že to hlavní již bylo odhaleno a práce jsou tak dnes spíše sporadické.

Od roku 1985 je město Kerkouane a jeho nekropole zapsáno na seznamu UNESCO, mimo jiné i z toho důvodu, že je to jediné fénicko-punské město, které se dochovalo do dnešních dní.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Významné místo zapsané v UNESCO, ovšem bez dobrých popisků

dne 2015-02-23 04:12:02

Pokud vás zajímají Féničané, Kartágo a starý Řím, jste fandou do punských válek, tak vás Kerkouane uchvátí. Není to daleko od Tunisu a je zajímavé tím, že když tohle městečko Římané během druhé punské války zničili, bylo město opuštěno a zapomenuto až do roku 1952, kdy bylo doslovo vykopáno z písku. Je zvláštní, že po dobytí Římany nebylo obnoveno, ale díky tomu tady dneska můžete vidět pozůstatky běžného života v punském městě včetně jeho rozložení a částečně i architektury (na rozdíl od typicky rovných římských ulic jsou zdejší ulice křivolaké). Jsou zde mozaiky na podlahách domů, je tady možné vidět vodovodní systém, řadu vodních nádrží atd. I poloha přímo u moře dělá z Kerkouane krásné místo, třebaže nenabízí žádné úžasné stavby a najdete zde spíš drobné pozůstatky na každodenní život.
Nevýhodou je neznámost Kerkouane a to, že tady takřka úplně chybí popisky v jiném jazyce než ve francouzštině, kterou neovládám. Je to docela zvláštní, když si vezmete, že Kerkouane je zapsáno v UNESCO seznamech. Ani místní muzeum v tom není lepší - vše je francouzsky. Skoro to vypadá, že tady nechtějí turisty :-) Přitom se jedná o opravdu výjimečné místo, které patří mezi nejvýznamnější svého druhu v celé Africe!
Určitě návštěvu Kerkouane doporučuji, zvlášť když bude hezké počasí a zvlášť, pokud máte rádi historii stejně jako já :-)Dovolená Kerkouane

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Kerkouane je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Kerkouane či Last minute nabídek do Tuniska.