Dougga – dřívější název Thugga – je jedním z nejzachovalejších míst v Africe, pocházejících z římské doby. Dougu, podobně jako ostatní stará tuniská města, založili Féničané. Nachází se tu obrovské římské divadlo, s vyvýšeným jevištěm a místem pro 3500 diváků. Ještě dnes se v divadle pořádají představení, která mají vskutku úchvatnou atmosféru – přecijen si asi dokážete představit, jaký zážitek je sledovat hru na místě, kde se divadelní kusy dávají už několik tisíc let. Atmosféra je vskutku nezapomenutelná.

Dougga

Dougga

Co nabízí Dougga

Zdejší Kapitolský chrám je zasvěcený Jupiterovi – Diovi, Juoně a Minervě. Najdete ho na Náměstí větrů. Navštívit můžete také Attevanovo muzeum, Liciniovy lázně, Kyklopovy lázně či dům Trojlístku.

Dougga má, na rozdíl od ostatních severoafrických antických měst, velmi dlouhou historii osídlení. Již v kartaginských dobách zde bylo numidské sídliště. Je zde k vidění jeden z nejstarších dochovaných stavebních monumentů v celém Tunisku – lybijsko-punské mauzoleum – pocházející ze 2. století před naším letopočtem.

Kapitolský chrám v městě Dougga

Kapitolský chrám v městě Dougga

Zlatou éru zažila tehdejší Thugga, jak se město jmenovalo, v období římské nadvlády. Zůstala však osídlená i v době vpádu Vandalů a i po ovládnutí Araby. V antických rozvalinách se zde žilo až donedávna.

Teprve v roce 1950 byli zdejší obyvatelé vystěhováni do nově vybudované Nové Douggy, aby umožnili archeologický průzkum celého antického komplexu. Hlavní kouzlo Douggy spočívá v jejím umístění na kopci. V tomto terénu nebylo možné stavět, podle zákonů římského urbanismu, s pravoúhlou sítí ulic a tak jsou zdejší uličky úzké, křivolaké a přizpůsobené svažitému terénu.

Římské divadlo ve městě Dougga

Římské divadlo ve městě Dougga

Na rozdíl od většiny ostatních podobných archeologických lokalit, kde jsou k vidění kromě několika vztyčených sloupů jen pozůstatky základového zdiva, můžeme ve městě Dougga obdivovat celé zachovalé budovy. A tak kromě působivého divadla (pro tři a půl tisíce diváků) je zde obdivuhodný také kapitol, několik chrámů, dvoje lázně či městský nevěstinec.

Díky tomu, že je Dougga považována za nejzachovalejší římské město na území severní Afriky, rozhodlo se v roce 1997 UNESCO zařadit Douggu do svého seznamu World Heritage Site. Celá oblast je tak chráněná proti výstavbě.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (3 )
  • 100%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Super, chyběl nám jen průvodce

dne 2015-05-05 07:29:20

Tohle jsou jedny z nejúžasnějších římských památek, které jsem kdy viděl a nejlepších na nich je že jsou uprostřed ničeho (v okolí široko daleko nic moc k vidění není) takže tady je obvykle doslova jen pár lidí a vstupné pouhých 7 dinárů na osobu! Jediná nevýhoda je že tady nejsou průvodci (jen papírový za 12 dinárů), což může někomu vyhovovat (je fajn si to procházet sám) ale já bych raději měl nějaký výklad, abych věděl co a jak vidím. Ale v pohodě. Každopádně jsme tu byli 3 hodiny a na pohodovou procházku celým areálem to fakt nestačilo, dejte si aspoň dvě hodiny navíc, tyhle ruiny jsou obrovské a taky obrovsky zajímavé. Taky pozor na to, že tady je sice jeden malý obchůdek, ale je lepší si s sebou vzít jídlo a vzal bych si i pití (výběr byl slabý). Taky pozor na málo stínu, takže vemte klobouk a nebo slunečník, kdyby svítíl Oskar, tak ať se máte kam schovat, protože jinak to tady je na úpal.Dosaženo 10 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krasa!

dne 2015-01-26 14:47:17

Dougga je podle mne fakt krasa, pripomina mi pamatky, ktere jsem navstivila v recku, italii a turecku. Cesta z hotelu sem trvala asi 2 hodiny, jede se hezkou krajinou.
Zricene pamatky v dougga jsou krasne, zachovane. Nejlepsi doba na navstevu bude podzim-jaro, kdy tady neni takove horko. Urcite doporucuju vsem a kdo ma rad historii at vubec nevaha a jede hned jak bude moct!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejhezčí místo v Tunisku!

dne 2014-11-06 09:15:19

Pokud byste v Tunisku chtěli navštívit jen jedno zajímavé místo, zvolte Douggu.

Je vidět, že tady v posledních letech udělali spoustu práce, protože celý areál je čistý, upravený a jsou to údajně nejlépe zachovalé římské ruiny v celé severní Africe, čemuž s klidným svědomím věřím. Všechna čest Tunisanům. Cesta sem je v pohodě, je to tady moc hezké (hlavně krajina), zvlášť na jaře, kdy je tady spousta zeleně.

Dougga je prostě neskutečně hezké místo a dal bych jí mnohem větší hodnocení, kdyby to šlo :) Vyhraďte si na ni dost času, já tady byl přes 4 hodiny a klidně by se tady dalo strávit času mnohem víc).

Na tohle místo opravdu jen tak nezapomenu!Dovolená Dougga

Klikněte pro zobrazení nabídky Dougga: zájezdy nebo Dougga: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Dougga!