Poloha Ostrov v Egejském moři
Rozloha 175 km2
Nejvyšší pohoří/hora Feggari 1 640 m
Počet obyvatel 3 500
Hlavní město Samothraki (Chora), asi 700 obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Samothraki leží v severní části Egejského moře u tureckých břehů. Býval centrem starověkého světa s tajemným kultem Velkých bohů, který zde přežil až do příchodu křesťanství. Hlavním městem ostrova je Samothraki (Chora).

Název ostrova Samothraki v překladu znamená „Thrácký Samos“. Setkáme se i s dalšími názvy ostrova – Samothraki, Samothráki, Samothráké, Samothrace.

Samothraki nemá žádné komerční letiště. Ostrov je dostupný lodí z nejvýchodnějšího řeckého přístavu Alexandropouli. Přístav leží v deltě řeky Evros poblíž tureckých hranic. Trajekt vyplouvá na ostrov několikrát denně – plavba trvá asi tři hodiny. Během plavby je možné za jasného počasí zahlédnout řeckou i tureckou pevninu, sousední ostrovy Lemnos nebo turecký ostrov Imros.

Ostrov vlastně tvoří hora Feggari (hora měsíce), jež vystupuje z moře. Samothraki patří mezi nejvíce hornaté Egejské ostrovy. Hora Feggari v masivu Saos je nejvyšší horou všech Egejských ostrovů, s výjimkou Kréty.

Samothraki nabízí nádhernou přírodu strmých hor bohatých na flóru a faunu s listnatými i jehličnatými lesy, s množstvím divokých soutěsek s vodopády a jezírky. Turisty ostrov láká svou divokou přírodou. Je zde plno olivových hájů, vodopádů a přírodních bazénků mezi skalami, které vytváří řeka Fonias. Celé severní pobřeží lemuje množství osamělých pláží. Nejkrásnější pláž ostrova – Pachia Ammos – však leží na jihu. Je vklíněna mezi dva skalní masivy vybíhající do moře a svými strmými útesy je neodolatelně krásná. Úchvatné jsou také zdejší horké prameny. Ten, kdo nenavštívil horké prameny v Loutře, jako by na ostrově ani nebyl.

Zajímavostí ostrova je starověké hlavní město Paleopolis se svatyní Velkých bohů.

Ostrov Samothraki proslavila socha Niké Samothrácké, která shlížela ze svatyně Velkých bohů na moře. Socha je dnes umístěna v pařížském Louvru. Na ostrově se nalézá pouze sádrová kopie této slavné sochy.

Destinace a zajímavá místa ostrova Samothraki

Na ostrově Samothraki budete obdivovat nádhernou divokou přírodu strmých hor s úzkými soutěskami a vodopády. Najdete tu překrásná jezírka a okouzlí vás všudypřítomná vůně oregána. Svá místa zde najdou i milovníci naturismu. Můžete zde pořádat pěší výlety k vodopádům, s možností koupání v jezírcích nebo se vydat na fyzicky náročnou vysokohorskou turistiku. Turistické trasy nejsou značeny. Na ostrově vás budou čekat příjemné pláže, historické památky i tradiční ostrovní vesničky.

Hlavním centrem ostrova jsou dvě města. V prvé řadě je to hlavní město Chora a potom také město Kamariotissa. Obě tato města jsou ideální pro ubytování. Nedostatkem je dosud dostatečně nerozvinutá infrastruktura. Nejvyšší počet obyvatel nežije v hlavním městě (necelých 700 obyvatel), ale právě v  přístavním městečku Kamariotissa s přibližně 1000 obyvatel.

Kvůli nájezdům pirátů přesídlili obyvatelé ostrova z pobřeží do hornatého vnitrozemí. Proto je dnešní hlavní město ostrova Chora umístěno ve skalnatém údolí na úpatí pohoří Saos. Toto malebné městečko však dnes působí poněkud opuštěně. Setkáte se zde s křivolakými uličkami, které se vinou pod benátskou pevností. Zříceniny pevnosti sice nejsou přístupné, ale z taverny na náměstí je na ně krásný výhled. Život se ale přenesl k hlavnímu přístavu ostrova do osady Kamariotissa.

Kamariotissa je dnes obchodním a společenským centrem ostrova. Najdete zde spoustu taveren a restauraci, supermarket, obchody všeho druhu, bankomat, 2 lékárny, půjčovny aut. Vedou odtud autobusové linky do všech hlavních osad ostrova. Jediná benzinová pumpa na ostrově se nalézá u silnice spojující Kamaritissou a Choru.

Na Samothraki nepotkáte tolik zahraničních turistů jako v jiných letoviscích Řecka. Ostrov je oblíbeným prázdninovým cílem hlavně mladších řeckých turistů. Příznivci psytrance (forma elektronické hudby) zřejmě budou také znát Samothraki Dance Festival, jenž se zde konával. Ostrov je poměrně malý, má 2800 obyvatel ale cca 60000 koz :) Na délku má cca 17Km a po pobřežní silnici z jednoho konce na druhý najedete cca 40Km. Tato silnice ale nevede po JV pobřeží. Zde se hory svažují ostře do moře a tato místa jsou přístupná pouze lodí.