Acapulco (oficiálně známé jako Acapulco de Juárez) je hlavní námořní přístav ve státě Guerrero na tichomořském pobřeží Mexika, 300 kilometrů jihozápadně od Mexico City. Ve městě je také největší pláž Balneario (což je v podstatě i takové menší přímořské městečko).

Jméno města pochází z jazyka náhuatl a znamená „místo, kde stávaly rákosy“. Někde se uvádí také „zlomený rákos“.

Město je známo jako jedno z nejstarších a nejvýznamnějších plážových středisek. Své místo zde našly hollywoodské hvězdy, stejně tak jako milionáři z celého světa (Elizabeth Taylorová, Frank Sinatra, Eddie Fisher a Brigitte Bardky). Je známé svým nočním životem a přitahuje mnoho rekreantů. Je rozděleno na dvě části –  severní „tradiční“ oblast a jižní, s luxusními výškovými hotely.

Acapulco

Acapulco

Historie Acapulca

Do 8. století žili v oblasti Acapulca Olmékové a potom další kmeny z předšpanělské doby. Olmécký vliv způsobil, že se malé vesnice spojovaly do větších celků a vytvářela se tak obřadní střediska. Tyto skutečnosti jsou doloženy archeologickými artefakty, ktré byly nalezeny zejména na Playa Hornos, Pie de la Cuesta a Tambuco. V 11.století přišla vlna migrace Nahuů a Coixů, což byli předchůdci Aztéků. Roku 1486 za vlády Ahuizotla se Acalpulco oficiálně stalo součástí aztécké říše.

Jsou známé dva příběhy o tom, jak bylo Acapulco objeveno Evropany.

Hernan Cortez

Hernan Cortez

První uvádí, že Hernán Cortés vyslal průzkumníky na západ hledat zlato. Ti si toto území v roce 1523 podmanili, a kapitán Saavedra Ceron zde založil osadu.

Ve druhé se říká, že zátoka byla objevena 13.12.1526 kapitánem Guevarou a roku 1531 zde byla založena osada na místě nynějšího Acapulca.

Acapulco dnes

Acapulco má tropické vlhké a horké klima. Klima je zde horké s výraznými mokrými a suchými obdobími. Nejteplejší oblasti jsou u moře ve městě. Tropické bouře a hurikány jsou hrozbou od května do listopadu. Během zimního období opadají listy ze zalesněných ploch, kromě míst osazených borovicemi v nejvyšších nadmořských výškách. Fauna většinou sestává z jelenů, drobných savců, široké škály mořských i suchozemských ptáků, stejně jako mořských živočichů.

Moderní Acapulco Moderní Acapulco

© Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch. Asi 73% obyvatel Acapulca pracuje právě v oblasti cestovního ruchu nebo v přístavu.

Acapulco je jednou z nejstarších mexických přímořských turistických destinací. Vrcholu bylo dosaženo v roce 1950.  Dnes se turisté v Acapulcu potýkají s problémy s místní zkorumpovanou policií, která vydírá a zastrašuje návštěvníky hrozbou vězení za sebemenší přestupky.

Na severmím konci zálivu jsou moderní hotely hotely v mexickém stylu s množstvím diskoték a restaurací. Tato strana je známá jako „tradiční“ nebo „Nautica“.

Jižní konec zátoky má novější stavby, včetně výškových hotelů. Tato oblast zahrnuje Punta Diamante, Puerto Marques, a rozkládá z letiště do řeky Papagayo, která jej odděluje od starší části města. V této oblasti se téměř nechodí pěšky. Ve starší části města bydlí většinou střední třída, zatímco okázalejší a novější část obsazují zahraniční návštěvníci a mexické vyšší třídy.

La Quebrada v Acapulcu

La Quebrada v Acapulcu

Acapulco má pověst nočního města, kde je možné večeřet o půlnoci a tančit až do rána a pak na pláži ve dne relaxovat. Noční život je hlavní turistickou atrakcí města.

Na plážích se můžete setkat potulnými prodavači, což vás může obtěžovat při relaxaci. Běžná je i prostituce. V posledních deseti letech škodí cestovnímu ruchu obchodování s drogami.

Dalším problémem jsou odpadky, často i v zátoce. Kromě pivních láhví to jsou dokonce i pneumatiky automobilů.

Na plážích v okolí zálivu se nabízí celá řada služeb, od půjčení lodí, jízdy na koni, až po potápění a další vodní sporty. Můžete vidět podvodní sochu Panny Marie Guadalupské, která zde byla vytvořena v roce 1958 jako připomínka potápěčů, kteří zde zahynuli.

Na Costera Aleman je vybudován vodní park. Nabízí  bazény, vodní skluzavky a vodní tobogány. Denně je zde show s delfíny.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hezké prázdninové letovisko pro američany, které nenabízí nic extra výjimečného

dne 2014-12-06 17:09:51

Acapulco je letovisko oblíbené především mezi americkými turisty. Ostatně i proto jej většina lidí v Česku zná především díky americkým filmům a knihám amerických autorů. Málokterý evropský turista sem cíleně zavítá při své cestě do Mexika.

Jedná se o velmi rozvinuté turistické letovisko, které mi připomínalo letoviska na pobřeží Španělska nebo na ostrově Ibiza. Jsou tady moc hezké pláže (přesto, že jsou městské), v dosahu jsou i krásnější a klidnější místa (např. Calleta), přitom tady jsou velice milí lidé, spousta hotelů, kde se lze ubytovat a široká nabídka služeb turistům. Oblíbené jsou výlety lodí na ostrov Rocetta, kde sice nic moc není, ale zase zde jsou prima pláže a je tady fajn možnost si zaplavat.

Pokud budete mít chvilku, zajeďte se podívat na La Quebrada, je to na kraji města, jsou tady naprosto úchvatné útesy do moře a vyhlídková plošina, kde můžete pozorovat místní šílence, kteří skáčou z útesů do vody :o) To nás tady sice netáhlo, lákala nás hlavně přírodní krása tohoto místa, ale bylo to zajímavé zpestření dne.

Acapulco klidně na cestách Mexikem vynechte, nepřijdete o nic zvláštního, proto dávám jen průměrné hodnocení. Pro milovníky turistických letovisek a opalování to tady ale je jak dělané, ti si klidně mohou přidat další dvě hvězdičky :o)Dovolená Acapulco

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Mexika a zajímá-li vás přímo destinace Acapulco, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Mexika a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Mexiku je bezva!