Tangier (Tanger) je druhé nejprůmyslovější město Maroka a bývá nazýván „Branou do Afriky“. Leží asi 200 kilometrů od hlavního města Rabatu. Vzdušnou čarou je vzdálen pouze 80 kilometrů od Gibraltaru.
Prosperuje zde textilní, chemický, hutnický a loďařský průmysl. Dopravit se sem můžete buď letadlem na mezinárodní letiště Ibn Batouta, trajektem s Evropy, nebo vlakem z Rabatu. Ubytování najdete v hotelech, penzionech i ubytovnách. Asi největší historickou atrakcí města je pevnost (kasbah), kde se nachází i bývalý sultánův palác Dar el Makhzen. V současnosti je muzeem vystavujícím marocké umění.
Tangier se stal po Casablance druhým nejvýznamnějším přístavem a druhým nevýznamnějším průmyslovým městem Maroka s textilním, loďařským, hutnickým a chemickým průmyslem. Velký důraz klade město i na rozvoj cestovního ruchu. Staví se zde nové hotely s potřebnou infrastrukturou. Žije zde asi 700 tisíc obyvatel. Tangier je hlavním městem regionu Tangier – Tetouan. Od hlavního města Rabatu je vzdálený asi 200 kilometrů, od Gibraltaru vzdušnou čarou asi 80 kilometrů. Název města pochází pravděpodobně od jména berberské bohyně Tinjis.
Tangier se chlubí bohatou kulturní minulostí díky zastoupení muslimů, křesťanů, židů, ale hlavně zahraničních umělců.
Ve 20. století bylo město mezi umělci velmi oblíbené. Pobývali zde Paul Bowle, William S. Borroughs, Jack Kerouce, Tennesee Williams i Brion Gysina. Město navštívili Beatles i Rolling Stones. V této době představoval Tanger také nejvýznamnější a nejznámější město gayů. Tuto roli však již dávno nehraje.
Historie Tangieru
Historie města sahá až do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Féničtí námořníci navštívili oblast okolo Tangieru přibližně v 12. století před něším letopočtem.
První písemné záznamy pocházejí od roku 500 před naším letopočtem z doby, kdy se zde nacházela kolonie Kartága. Již před tím zde ale založili osadu Berbeři. Po porážce Kartága ovládli město Berbeři, krátce nato Římané a v 5. století Vandalové. O sto let později město patřilo do Byzantské říše a po roce 700 padlo do rukou Arabů. Ti si z města udělali základnu pro své výpady na Pyrenejský poloostrov.
V 15. století město získali Portugalci, kteří zde vládli 200 let. V roce 1661 město věnovali Angličanům, ale ti zde pobývali pouhých 23 let. Po blokádě sultána Moulay Ismaila museli Tangier opustit, ale před tím jej značně poničili.
Význam Tangeru postupně upadal až do 19. století, kdy se znovu ocitl v zájmu koloniálních mocností. Tangier se stal sídlem diplomatů v Maroku. Díky tomu se stal ve 20. století, po rozdělení Maroka mezi Francii a Španělsko, nezávislým mezinárodním městem. Spravovali ho Britové, Francouzi, Španělé a Italové. Během 2. světové války obsadilo Tangier Španělsko, ale po válce museli pod tlakem Spojenců odejít. Tangier se stal, až do znovuzískání samostatnosti Maroka v roce 1956, znovu mezinárodním městem.
V roce 1956 byl městu jeho speciální status odebrán a město se stalo součástí Marockého království.
Historie města utvořila jeho současný multikulturní charakter. Tangier není město ani marocké ani evropské. Všechny vlivy se zde vzájemně prolínají.
Důležité je upozornit, že Tangier patří k nejnebezpečnějším místům v Maroku. I když se situace v posledních letech zlepšila, stále je to město nejrůznějších kšeftařů, drogových dealerů, ale především místem přestupu nelegálních přistěhovalců a černých pasžérů z Afriky do Evropy. Proto buďte v ulicích Tangieru obezřetní a vždy se mějte na pozoru.
Historické atrakce Tangieru
K historickým atrakcím patří pevnost s bývalým sultánským palácem Dar el Makhzen, muzeum národního umění a přilehlé zahrady.
K zajímavým muzeím patří Old American Lagetion Muzeum v budově bývalého ametického velvyslanectví. Jsou tu uloženy sbírky malb a výtvarných děl 17. a 18. století.
Na náměstí Grand Socco se konají tradiční trhy s vystoupeními pouličních umělců.
Na západ od Tangieru se nachází nejzápadnější místo afrického pobřeží – mys Spartel. Na východ od města zase mys Malaba s majákem, luxusními hotely a gotickým letohrádkem Chateau Malabata.
Mad městem nabízí krásný výhled Terrasse des Paresseux s historickými děly. Dohlédnete odtud až na pobřeží Španělska a Gibraltar.
V době španělské kolonizace bylo, v roce 1913, postaveno divadlo Gran Teatro Cervantes. Je známé art deco fasádami. Svého času se považovalo za jedno z nejprestižnějších v severní Africe.
Nedaleko Tangeru se nachází tzv. Herkulova jeskyně, která vypadá poměrně dosti zajímavě. Na její existenci nás v diskusi pod tímto článkem upozornila čtenářka Michaela, tak se podívejte na její příspěvek. Díky Míšo!
Hezké, ale nijak vyjímečné město Maroka
Táňa Máňa dne 2014-11-18 08:45:46Tangier je hezké staré marocké město s několika pěknými historickými budovami, které stojí za návštěvu. Lidé tady jsou přátelští, ale dejte si pozor na zloděje, kteří tady taky řádí. Co se mi tady moc nelíbilo byly odpadky v ulicích, kterých nebylo málo. Určitě doporučuju si pronajmout průvodce na jeden den a projít si město s ním. Ukáže vám nejzajímavější místa a řekne o Tangieru spoustu zajímavých věcí, které byste se jinak nedozvěděli. Tangier asi není tím nejzajímavějším městem v Maroku a nenabízí ani žádná místa, ze kterých by vám spadla čelist, ale stojí za návštěvu, pokud budete poblíž. Jinak jej klidně vynechte, v Maroku je spousta zajímavějších míst a měst, která si váš čas zaslouží mnohem více. Ideální je asi na krátký výlet ze Španělska, abyste mohli vidět jak to vypadá v Maroku a trošku nasáli jeho atmosféru.