Rabat je posledním ze čtyř královských měst. V roce 1912, v době francouzského protektorátu, se stal hlavním městem země a zůstal jím až do dnešní doby. Město je sídlem vlády a domovem krále.
Turisté zde objeví moderní evropskou architekturu, ale i staré stavby, vládní paláce, vilovou čtvrť Ville Nouvelle, přepychovou Avenue Mohammada V., hradbami obehnanou medínu a původní čtvrť Kasba Oudaia. Městem protéká řeka Bou Regres. Nové město obklopují hradby a mnohé městské čtvrtě se chlubí bohatou minulostí.
Historie Rabatu
Ve 12. století dal almahadský vládce Yacoub al-Mansour postavit věž Hasan. Záměrem bylo vybudovat největší mešitu muslimského západu. Vládce ovšem zemřel a zůstal jen nedokončený minaret. Impozantní jsou i nově vztyčené sloupy.
Význam Rabatu pozvedli v 17. – 19. století korzáři žijící ve čtvrti Salé. Za pozornost stojí kasba (pevnost) nad řekou, mauzoleum krále Mohammeda V. a královský palác. Mimo městské hradby leží nekropole Challah ze 13. století.
Kdysi zde žili Féničané i Kartaginci, ty pak vystřídali Římané. První zmínky o městě se datují do 8. století. Kamenné stavby se zde začaly stavět až v 10. století. To si tu islámští Berbeři postavili opevněný klášter. Za zakladatele Rabatu je však považován Youssef el-Mansour – nejvýznamnější vládce z dynastie Almohadů. Ten dal almohadskou kasbu přejmenovat na Ribat El Fathi – Pevnost vítězství.
Rabat se stal hlavním městem říše ve 12. století. Panovník zde nechává vystavět dlouhé a mohutné opevnění. Přál si rovněž vybudovat největší mešitu na celém světě, ale kvůli nedostatku peněz a také zemětřesení k tomu nedošlo.
V 17. století se do města uchýlili Židé a Maurové, kteří byly vyhnáni z Andalusie. Založili dnešní medínu a opevnili ji Andaluskými hradbami. Ve stejné době se města zmocnili piráti a vyhlásili zde samostatnou pirátskou republiku Bou Regres. Stali se postrachem celého Středomoří. Tento stav trval až do 19. století.
Největší pozoruhodnosti Rabatu
Bab el-Kebir
Bab el-Kebir je nádherná zdobená almohadská brána do medíny s arabeskami a nápisy.
Hasanova věž
Čtverhranné torzo minaretu, zvaného Hasanova věž, s řadou 360 sloupů nikdy nedokončené Velké mešity. Věž je jediným důkazem toho, jak měl největší muslimský svatostánek vypadat. Červenohnědá věž je vysoká 44 metry, ale původně měla dosahovat výšky 70 metrů.
Mauzoleum Mohammeda V.
Mramorové mauzoleum s hrobkou Mohammeda V. a jeho syna Hassana II. Mohammed V. byl uctívaný bojovník za nezávislost země. Do mauzolea mohou nahlédnout i nevěřící, zakázáno není ani fonografování. Do přiléhajících staveb, kde je umístěna medresa, je nevěřícím vstup zakázán.
Královský palác
Královský palác střežený palácovou gardou, zdobený zeleně glazurovanými cihlami.
Brána větrů Bab el-Rouah
Monumentální Brána větrů Bab el-Rouah je zdobená citáty z koránu.
Zoologická zahrada
Zoologická zahrada s atlaskými lvy, kteří ve volné přírodě bohužel již nežijí.
Zřícenina Chellah
Zřícenina Chellah – ruiny města Sala-Colonia a pohřebiště starověké římské provincie Maretania Tingitana.
Zajímavá je také Botanická zahrada, kterou založili Francouzi a Andaluská zahrada s kavárnou. Součástí zahrady je i etnografické muzeum. V Rabatu můžete navštívit také Archeologické muzeum. Zastavit se můžete v přístavu Salé s tradičními kavárnami a místy k odpočinku, projít se můžete ke královskému paláci, jež byl založen v roce 1864 a který je dodnes sídlem královské rodiny. Milovníci koupání mohou vyrazit na krásné písčité pláže, které leží asi 20 kilometrů severně od Rabatu.
Salé
Nedaleko od Rabatu se nachází město Salé. Salé tvoří souměstí se sesterským Rabatem. Město obývají především chudší vrstvy obyvatel pracujících v továrnách. Salé bylo založeno v 11. století a kdysi bývalo samostatnou republikou. Stalo se domovem pirátů, ale jeho historie sahá až ke Kartagincům do 7. století před naším letopočtem. Římané zde měli kolonii Sala Polonia.
Piráti, kteří si ve městě v 16. století založili základnu, si říkali Korzáři ze Salé. Rabat i Salé z pirátských výprav prosperovali.
Dnes patří Salé k nepříliš pěkným městům. Většina kulturního života se přesunula do Rabatu.
Rabat je hezké město, ideální výlet z Casablancy
Lukáš Dědek dne 2015-02-01 06:44:04Rabat je krásné město s několika skvělými památkami, které určitě stojí za vidění. Vzhledem k blízkosti Casablancy je možné obě města projet v rámci jednoho dne, stačí si jen vybrat, co chcete vidět. Den to ale bude náročný, zvlášť, pokud se budete chtít procházet v dlouhých ulicích Casablancy a nebo památkám Rabatu věnovat hodně času.
V Rabatu se nám nejvíce líbil Chellah, což je místo ležící kousek od centra Rabatu, a jedná se o původní osídlení, které se datuje zpět až do římských časů! Jsou zde vidět pozůstatky románského fóra a spousta pozůstatků zdí a nekropolí. Celé je to zasazeno do udržovaných "zahrad", takže si tady člověk připadá jako v parku. Dal by se tady strávit klidně celý den, ale protože jsme měli nabitý program, tak jsme se tady prošli, koukli a asi za hodinku a půl pokračovali dál.
Skvělé je také Mausoleum Mohameda V., které je atraktivní svou velkolepostí a tím, že zde mají krásné stráže na koních, se kterými se hrozně chtěly fotit naše děti. Strážci jsou přátelští a usměvaví a rádi se s dětmi a návštěvníky fotí, což je prima. Jen si sem vemte vhodné oblečení, pro místní je toto mausoleum významným monumentem!
Chellah a Kasba des Oudaias
Filip V. dne 2014-11-04 13:05:37Do Rabatu jsme jeli kvůli dvěmavěcem - ruinám v Chellah a pak nás lákala i Kasba des Oudaias.
V kasbě se nám moc líbilo, nebylo zde hodně lidí, takže tady byl klid a ticho, což jen vyzdvihlo atmosféru místa. Zahrady kasby jsou nádherné, slyšíte tady zurčení vody a je tady prostě moc hezky. Dejte si tady čaj v místní čajovně, je jedním slovem vynikající. Ruiny v Chellah nás nezklamaly, jeden z kamarádů je historik, tak nám o tomto místě řekl spoustu zajímavostí, očividně byl nadšen. My jako nehistorici jsme to kvitovali s povděkem, třebaže pro nás to byly prostě jen románské ruiny :D Ale tím, že je celý areál moc hezky upravený a dá se zde i sednout a udělat si piknik, tak jsme tady byli skoro celé odpoledne, což bylo moc fajn.