El Jadida je město ležící jižně od Casablancy. Toto přímořské město bývá v létě cílem mnoha Maročanů, kteří sem míří na příjemné pláže. Jeho původní název je Mazagan.

Příjemné chvíle se zde však dají trávit během celého roku. Lákadlem pro turisty je portugalská pevnost Cité Portugaise s jedinou technickou zajímavostí. Jedná se o krásnou Cisterne Portugaise, tedy vodní nádrže, která byla vybudována v roce 1541 a je dodnes funkční. Pro návštěvníky může být zajímavé vidět 25 sloupů odrážejících se od hladiny, která pokrývá cihlovou podlahu, stajně jako odraz světla vnikajícího stropním otvorem.

El Jadida (Mazagan)

El Jadida (Mazagan)

El Jadida je přímořské letovisko nacházející se asi 100 kilometrů na jih od Casablancy. Stalo se velmi oblíbeným výletním místem. Historické centrum města je příkladem portugalské vojenské architektury.

Medína se nepodobná ostatním medínám v arabském světě, spíše se podobá městům v Karibiku. Místní domy vypadají jako přenesené z doby zdejších pirátů. Hradby a křivolaké uličky i stará cisterna v Cité Portugaise lákají návštěvníky k pěkným procházkám.

V okolí se rozprostírají pláže přeplněné Maročany, ale tato lokalita je příjemná celoročně.

Historie města El Jadida (Mazaganu)

Pevnost založili v roce 1513 Portugalci k ochraně budovaného námořního impéria, které sahalo až do Číny a Japonska. Mazagan se stal hlavním přístavem v Maroku a Portugalci zde zůstali až do roku 1769, kdy byli přinuceni pevnost evakuovat při obléhání sultánem Sidi Mohammedem bin Abdallahem. Při odchodu podminovali hradby a vyhodili je do povětří. Hradby byly potom znovu postaveny sultánem Moulayem Abd ar-Rahmanem. Místní obyvatelé potom obydlovali okolí pevnosti. Medína uvnitř byla až do poloviny 19. století zanedbávaná. V té době byla znovu obydlena evropskými obchodníky a začala zde vznikat také rozsáhlá židovská komunita. Židé se na rozdíl od svých zvyků v El Jadaje neuzavřeli do vlastní oddělené čtvrti.

Cité Portugaise

Cité Portugaise je portugalská pevnost s malým přístavem. Je to menší opevněné město, kde najdete stále ještě obydlené domy, polorozpadlý kostel, mešitu, bývalou synagogu a okolo toho všeho ční hradby. Všechny zdejší kostely jsou odsvěceny a používají se k jiným účelům.

Cisterne Portugaise (Manueline Cistern)

Cisterne Portugaise (Manueline Cistern)

Součástí komplexu je Cisterne Portugaise – pozoruhodný a dosud funkční vodojem postavený v roce 1542.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Klidné a krásné město El Jadida má skvělou atmosféru a řadu zajímavých míst

dne 2015-03-20 18:41:41

Ve starém portugalském městě El Jadida se nám velice líbilo. Nikdo nás neotravoval, když jsme se procházeli starými uličkami s krásnými domy, které nám místy připomínaly Havanu na Kubě a určitě ne tradiční marockou architekturu.
Chvíli jsme chodili i po hradbách, které jděte prozkoumat později odpoledne, kdy začíná slunce pomalu zapadat a ozařuje to tady teplým světlem, ve kterém vše vypadá mnohem lépe. Dá se odsud navíc hezky pozorovat život v ulicích pod vámi a nebo na terasách domů, na které budete mít hezký výhled. Tohle město snad ani není v Maroku!
Hezký je tady i rybářský přístav se spoustou lodiček, které zde neustále proplouvají. Dá se tady navíc koupit hromada roztodivných ryb, což jsme nevyužili, protože bychom je neměli jak uvařit. Ale dokážu si předtavit, že bych ryby jedla mnohem častěji, pokud bych měla možnost mít každý den takhle krásně čerstvé kousky :o)
Pláž ve městě je široká písčitá a dlouhá. Vcelku čistá. Kolem ní jsou kavárny a restaurace, kde se dá zajít na jídlo.
Na El Jadida se nám líbilo to, že zde byl docela klid. Místní si žijí svým pohodovým životem, nehoní se za turisty, kterých tady není tolik jako třeba ve Fezu nebo v Marrákeši. El Jadida je daleko tišší město s velmi příjemnou atmosférou, ačkoli je poměrně velká a její portugalská část je jen zlomkem její celkové velikosti.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Moc se nám tady líbílo!

dne 2015-01-29 00:54:51

Při návštěvě města El Jadida jsme se nejprve procházeli po hradbách města, které jsou vysoké a moc hezké a nabízí pěkné pohledy na střechy domů. Pak jsme si zašli na výborný oběd a pokračovali dále do starého města, abychom navštívili slavnou portugalskou cisternu (nádrž na vodu s klenutými stropy a sloupovím). Opravdu nádherné místo, kvůli kterému sem stojí za to zajet!

Krásné jsou domy ve městě a příjemní jsou i místní, kteří jsou úplně v pohodě, usměvaví... fajn lidi. Medina je velmi klidná a hezká, což se nám líbilo v porovnání s jinými medinami, které jsme v Maroku viděli.

Celkově skvělý jednodenní výlet!Dovolená El Jadida

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace El Jadida je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace El Jadida či Last minute nabídek do Maroka.