Malajský stát Selangor je možné považovat za hlavní průmyslové centrum Malajsie. Vzhledem ke své poloze byl nazýván branou do Malajsie. Selangor je nejrozvinutějším státem Malajsie. Pro návštěvníky nabízí krásné turistické destinace, s možností stále objevovat něco nového.

Plánek státu Selangor

Plánek státu Selangor

Zaujímá plochu 8 tisíc kilometrů čtverečních. Hlavní město Selangoru – Shah Alan, se pyšní několika architektonickými skvosty. Leží na západním pobřeží Malajského poloostrova a bývá nazýváno srdcem moderní Malajsie.

Strategicky výhodná poloha učinila ze Selangoru nejbohatší malajský stát. Žije zde asi třičtvrtiny milionu obyvatel. Ti se soustřeďují převážně do oblasti Kuala Lumpuru. Provincie Kuala Lumpur stát Selangor v podstatě obklopuje.

Pro rozvoj Selangoru a celé Malajsie mělo velký vliv naleziště cínu v Klang Valley. Turisté zde ovšem najdou i divokou přírodu, hory, rybářské vesnice a oblíbené turistické lokality jako například jeskyně Batu Caves.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Historie státu Selangor

Před tím, než Melaku ovládli Portugalci, vládl v Selangoru Tun Peraka, hlavní ministr – velký bendahar.

Za Portugalců se začalo bojovat o nadvládu nad Selangorem pro jeho bohatá naleziště cínu. Lidé, kteří dříve obývali ostrov Sulawesi – tehdejší Celebes, byli postupně vytlačováni a byli to právě tito lidé, kteří založili sultanát Kuala Selangor.

Obchod s cínem se stal velmi úspěšným a výnosným. V 19. století sem přilákal další čínské obchodníky i horníky, z nichž mnozí byli velmi úspěšní a na obchodu zbohatli. To později vedlo ke konfliktům mezi horníky a vládou. Vyhrocená situace vyvrcholila v roce 1873 občanskou válkou.

Této situace využila Velká Británie a začala v oblasti posilovat svůj vliv. V roce 1896 se spojily čtyři sultanáty. Vytvořily Federaci malajských států, spravovanou z Kuala Lumpuru. Vývoj pokračoval dál a v roce 1948 vznikla Malajské federace a nakonec v roce 1963 Malajská federace.

Město Kuala Lumpur se postupně osamostatňovalo a v roce 1974 bylo vyhlášeno samostatným teritoriem.

Dnes je Selangor prosperující provincií a nejbohatší a nejrozvinutější částí celé Malajsie.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Selangor

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Malajsie a zajímá-li vás přímo destinace Selangor, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Malajsie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Malajsii je bezva!