Nedaleko baziliky sv. Petra v řetězech (vedle Kolosea) se nachází jeden ze sedmi římských pahorků, Esquilin. V jeho dolní části se rozkládal palác císaře Nerona. V zahradách, které se zde dnes rozprostírají, spatříme zbytky paláce. Zlatý palác (Domus Aurea) císaře Nerona patřil už za života majitele k pozoruhodnostem Říma.

Celý obrovský komplex se prý rozprostíral na ploše asi 80 hektarů. Jednalo se o komplex sálů pro recepce a bankety, nádvoří, sloupořadí, zahrad a bazénů. Rozkládal se až za hranice jezera uměle vytvořeného v údolí před domem. Císař tak propojil svůj palác se staršími císařskými rezidencemi na vrchu Palatin. Zabral také pozemky mnoha římských patriciů, čímž poněkud uspíšil svůj pozdější konec. Podle soudobých historiků byla Neronova vila sídlem nevídaného luxusu včetně otočné jídelny, ale také nevkusu a neřesti.

Zlatý palác (Domus Aurea)

Zlatý palác (Domus Aurea)

Co nabízí Zlatý palác (Domus Aurea)

Neronův obrovský palácový komplex nechal zčásti zbourat císař Vespasián, který po něm nastoupil na trůn. Odstranil jeho kolosální sochu, jezero zasypal a na jeho místě nechal vystavět Koloseum. O 50 let později jeho dílo zkázy dokončil Traján, jenž odstranil všechny sochy, které palác zdobily. Byly mezi nimi pravděpodobně i sochy „Umírající Gal“ a „Láokoón“, jež se stala nejslavnější dochovanou antickou sochou. Traján nechal také vystavět masivní základové zdivo, jehož prostor vyplnil hrubým štěrkem. Tak vytvořil základy pro své císařské lázně.

Dnešní turista, který zde očekává římskou pompéznost, jak ji známe z některých historických hollywoodských filmů, bude asi zklamán. Zbytky paláce a to málo co se z interiérů zachovalo, se v současnosti restauruje. S trochou fantazie si ale dovedeme představit, že Neronův palác byl i na římské poměry stavbou skutečného megalomana. Palác se nazýval zlatý, jelikož celá jeho fasáda bývala prý pozlacená. Jednou z mála zachovalých místností je bývalá jídelna, ve které se pořádaly hody tak, jak je známe z knihy Satyrikon od Neronova současníka Petronia.

Jak pravděpodobně vypadal zlatý palác císaře Nerona

Jak pravděpodobně vypadal zlatý palác císaře Nerona

Na prohlídku paláce se můžete vydat s průvodcem nebo s anglickým komentářem na kazetě. Do paláce vstoupíte masivní Trajánovou chodbou.  Prohlídka začíná v místnosti číslo 35. K nejkrásnějším patří místnosti 44 a 45, kde uvidíte umělou jeskyni „nymphaneum“. Patrné jsou také zbytky fontány a mozaika s vyobrazením kyklopa Paolyféma a Odyssea. Pěkně vyzdobené jsou místnosti 70 a 79.

V době Neronovy vlády měla místnost 80 zlatou klenbu a poskytovala výhled na nádvoří a jezero, dnes se místnost nachází pod zemí. V pokojích 123 a 125 si povšimněte křížové klenby. Slavná otáčivá jídelna se nalézala v místnosti označené číslem 128.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Zlatý palác (Domus Aurea)

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Zlatý palác (Domus Aurea) je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Zlatý palác (Domus Aurea) či Last minute nabídek do Itálie.