Vestin chrám (Tempio di Vesta) je centrálním chrámem na Forum Romanum. Je to kruhová stavba, která byla zasvěcena bohyni Vestě. Chodník kolem Vestina chrámu k domu Vestálek lemují antické sochy žen. V tomto rozsáhlém atriovém paláci s několika desítkami místností žily kdysi ochránkyně posvátného ohně.

Vestin chrám (Tempio di Vesta)

Vestin chrám (Tempio di Vesta)

Zajímavostí tohoto chrámu je totiž to, že zde nikdy nebyla socha bohyně, pouze krb, který jí byl zasvěcen neboť se věřilo, že bohyni zpodobňuje oheň v něm planoucí. Kněžky bohyně Vesta (známé jako Vestálky) pak pečovaly o to, aby oheň nikdy nevyhasnul.

To byl velmi významný post a vykonávat jej mohly jen vznešené patricijské dívky. Pokud plamen zhasl, bylo to považováno za tragédii, za zlé znamení a předzvěst pádu Říma. Za nedodržení povinností čekalo ženy kruté bičování. Pokud však vykonávaly svou práci svědomitě, mohly se těšit vysokému společenskému postavení a získaly určitá práva. Ohně se rituálně zhášely pouze v první den římského nového roku, což připadá na 1. března.

Vyobrazení bohyně Vesta

Vyobrazení bohyně Vesta

Zajímavým faktem je, že samotný chrám zasáhl několikrát požár. Mimochodem, bohyni Vestě sloužily pouze ženy, tudíž do chrámu neměli přístup muži.

Současný palác, který na tomto místě stojí, byl zrekonstruován v roce 1930.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Vestin chrám (Tempio di Vesta)

Dovolená v destinaci Vestin chrám (Tempio di Vesta)? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Itálie a vyberte si ze všech dostupných možností!