Bazilika sv. Jana Lateránského (Basilica San Giovanni in Laterano) je jednou ze čtyř římských patriarchálních bazilik. Stojí na Piazza di San Giovanni di Laterano. Byla postavena ve 4. století a dnes je hodnostně nejvyšším kostelem katolické církve. Tuto skutečnost potvrzuje nápis „Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput“ – „Matka a hlava všech kostelů města a světa“, nachází se na hlavní fasádě.
Areál Lateránského paláce, v němž se bazilika nachází, býval až do 14. století sídlem papeže. Bazilika je dodnes kostelem římského biskupa, kterým je sám papež.
Zajímavosti baziliky sv. Jana Lateránského (Basilica San Giovanni in Laterano)
Baziliku nechal v Římě postavit ve 4. století císař Konstantin, jenž ji později zasvětil Janu Křtiteli a Janu Evangelistovi. Byla pojmenována podle římské rodiny Laterani, na jejímž území byla postavena původní bazilika. Přestože byl kostel zničen barbary v 5. století, v 9. století zemětřesením a ve 14. století dvakrát vyhořel, vždy byl znovu vybudován. Svou dnešní vnější podobu dostal v 18. Století. Interiér vznikl pod vedením Borrominiho v polovině 17. století.
Travertinová fasáda pochází z roku 1735 a je dílem Alessandra Galilei. Je rozdělena na portikus a lodžii. Na horní římse je umístěno 15 obrovských soch vysokých 7 metrů. Jde o sochy učitelů církve, mezi nimiž stojí sám Kristus a kolem něj oba svatí Janové. Do kostela vede pět dveří, kterými se dá dostat do každé z pěti lodí uvnitř. Do hlavní lodi vedou centrální bronzové dveře, které původně pocházely z budovy Kurie (Senátu), jež se nachází na římském fóru. Do baziliky byly přeneseny v roce 1660. Úplně vpravo jsou dveře označované jako „Svatá brána“, které se mohou otevřít pouze ve Svatý rok, tedy jednou za 25 let.
Interiér baziliky působí chladně. Až do roku 1870, kdy papežský Řím podlehl vojskům savojské monarchie, zde bývali korunování papežové. V roce 1646 požádal papež Inocenc Borrominiho, aby v rámci příprav na Svatý rok provedl celkovou renovaci kostela. Borromini vytvořil v hlavní lodi 12 výklenků, do kterých byly později umístěny obří barokní sochy apoštolů.
Na konci 16. století zrenovoval Giacomo della Porta příčnou loď. Fresky znázorňující křest Konstantina a založení baziliky byly namalovány pod vedením Cavaliera d´Arpino. Baldachýn s freskami pochází z roku 1367. Dvě stříbrné schránky nad freskami uchovávají hlavy sv. Petra a sv. Pavla.
Před hlavním oltářem může sloužit mši jen papež.
S kostelem sousedí Lateránský palác postavený v 16. století. Patří církvi a je veřejnosti nepřístupný. Naproti Lateránskému paláci v malé budově najdeme další zajímavost – tzv. Svaté schody (Scala Santa).