Bazilika sv. Klementa (San Clemente) byl vystavěn ve 12. století na místě staršího kostela ze 4. století. Pod ním leží ještě pozůstatky chrámu pocházejícího z období kolem 1. století. Najdete ji na nedaleko baziliky San Giovanni in Laterano. Bazilika je zajímavá svou architekturou. Patří k nejúchvatnějším svatostánkůmŘímě. Skládá se ze tří nezávislých částí, které představují tři etapy náboženských dějin Říma. Nalezneme zde mnoho fresek, krásnou dlažbu a apsidovou mozaiku.

Bazilika sv. Klementa (San Clemente)

Bazilika sv. Klementa (San Clemente)

Co najdete v bazilice sv. Klementa (San Clemente)

První část kostela tvoří zbytky svatyně boha Mithry z 2. století, které se nacházejí v podzemí. Mithra byl perský bůh dobra a světla, jenž byl v druhém století uctíván hlavně vojáky a dlouhou dobu úspěšně soupeřil s křesťanstvím. Kromě toho tu najdete i římské domy z 1. století.

Druhou část tvoří takzvaný dolní kostel, postavený ve čtvrtém století a nad ním stojí horní kostel z 12. století. Pro nás je zajímavý především dolní kostel, ve kterém byl roku 869 pochován sv. Cyril. Na místě pravděpodobného hrobu dnes spatříte pamětní oltář sv. Cyrila, dar amerických Slováků z roku 1952. Kromě toho se tu nachází pamětní desky věnované snad všemi slovanskými národy. Na jedné z nich si přečteme nápis „Vděčnými Moravany z Kostelce u Kyjova“.

Interiér baziliky sv. Klementa (San Clemente)

Interiér baziliky sv. Klementa (San Clemente)

Dolní kostel zdobí vzácné románské fresky z 6. – 12. století. Apsidu horního kostela zdobí nádherná mozaika z 12. století. Mozaika v apsidě zobrazuje „Triumf kříže“, po jehož stranách stojí Panna Maria a sv. Jan Křtitel. Pod ní se nachází mramorový svatostánek od Arnofa di Cambia ze 14. století a fresky svatých. Ještě níže je zobrazen Beránek Boží (Agnus Dei) s šesti ovcemi na každé straně. Zajímavá je i dekorace nad apsidou s vyobrazením Ježíše, po jehož boku objevíte symboly čtyř evangelistů.

Kaple sv. Kateřiny Alexandrijské vedle bočního vchodu je zdobena freskami z roku 1428 od Masoliniho da Panicale. Na čelní zdi uvidíte scénu Ukřižování. Nejzajímavější fresky jsou umístěny na bočních stěnách.

Při prohlídce baziliky sv. Klementa (San Clemente) uslyšíte neustálý zvuk tekoucí vody. Pochází z podzemního potoka, jenž se vlévá do hlavní římské stoky Cloaka Maxima.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Bazilika sv. Klementa (San Clemente)

Dovolená Bazilika sv. Klementa (San Clemente) je dobrou volbou pro každého, koho láká Itálie. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Bazilika sv. Klementa (San Clemente) a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!