Urbino leží na dvou návrších uprostřed hornaté krajiny regionu Marche, přibližně 40 kilometrů od Jaderského pobřeží. Historické centrum města bylo v roce 1998 zapsáno na seznam UNESCO.

Urbino

Urbino

Historie města Urbino

Ve městě se narodil v roce 1483 renesanční malíř Raffael. Roku 1506 zde byla založena univerzita.

Město s bohatou historií bylo zbudováno Římany. Důležitou roli hrálo v 6. století během gótských válek.

Malíř Raffael

Malíř Raffael

Kdysi zde stával významný renesanční evropský dvůr. Zdejší vévodové v té době velmi podporovali umělecký a kulturní život. K největšímu rozkvětu došlo v 15. století za vlády Federica da Montefeltro.

V roce 1657 se dostalo pod nadvládu Vatikánu. K Itálii se připojilo při sjednocování státu.

Zajímavosti města Urbino

Dnes je Urbino jedním z nejlépe dochovaných městItálii. Jeho obyvatelé jsou pyšní na mohutné vévodské paláce i krásné uličky.

Dominantou města se stal vévodský palác Palazzo Ducale, z něhož vystupují dvě válcové věže. Palác byl postaven na kopci a představuje krásnou ukázku renesančního slohu. V letech 1467 – 1472 na něm pracoval architekt Luciano Laurana. Najdete zde několik nádvoří, trůnní sál, vévodovu pracovnu a reprezentativní schodiště.

Palazzo Ducale v Urbino

Palazzo Ducale v Urbino

Na palác navazuje Duomo di Urbino. Stavba dómu začala společně se stavbou paláce, avšak dokončena byla až v roce 1604. Při zemětřesení v roce 1789 byla poškozena kopule. Ta byla na přelomu 18. a 19. století přestavěna v klasicistním slohu.

Duomo di Urbino

Duomo di Urbino

Obě stavby tvoří úchvatné panoráma města.

Středověké centrum města Urbino

Mnoho zajímavých památek se nachází ve středověkém centru o rozloze asi jeden čtvereční kilometr. Toto centrum je od roku 1998 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Do středu města se vstupuje branami, které jsou pozůstatkem původního opevnění.

Na hlavním náměstí Piazza della Repubblica se setkáte kromě turistů taktéž se spoustou studentů. V Urbinu se totiž nachází stará univerzita. Objevíte tu i několik církevních staveb jako například kostel San Dominico z roku 1451 s renesančním portálem, San Agostino a San Francesco. Stojí zde také Raffaelův dům.

Kostel San Dominico

Kostel San Dominico

Ve městě se zachovalo několik zajímavých starobylých modliteben – Oratorio di San Giuseppe, Oratorio di San Giovanni Battista s úžasnými freskami.

Milovníky umění zaujme prohlídka galerie Galleria Nazionale delle Marche, jež je umístěna v Palazzo Ducale. Jsou zde uložena nádherná díla italských umělců.

V diecézním muzeu Museo Diocesano můžete obdivovat sbírky keramiky, skla a církevních předmětů.

Tradice a zvláštnosti Urbina

Ve městě se stále udržují původní tradice a zvyky. Každoročně v září se tu konají oslavy Festa dell´Aquilone, spojené s tradiční výrobou létajících draků.

Festa dell´Aquilone

Festa dell´Aquilone

Tradice se dodržují rovněž při výrobě Casciotta di Urbino – tvrdého sýra z ovčího a kravského mléka.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Urbino

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Urbino, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!